Hirdetés

Az Active Watch szerint a rendvédelmi szervek visszaéltek karhatalmukkal

Az elmúlt több mint fél évben a rendfenntartó erők (a rendőrség és a csendőrség) ismétlődő visszaéléseket követtek el, amelyek súlyosan sértik a polgárok alapvető jogait és szabadságait – írta szerdai közleményében az Active Watch nemzetközi civil szervezet.

Hírszerkesztő: Kiss Előd-Gergely
Becsült olvasási idő: 4 perc
Az Active Watch szerint a rendvédelmi szervek visszaéltek karhatalmukkal
Illusztráció Fotó: Pixabay

Mint részletezték, azokkal szemben, akik részt vettek, vagy szándékukat fejezték ki, hogy részt vegyenek a gázai háború elleni tüntetéseken, a rendfenntartó erők zaklató, megfélemlítő vagy nyomásgyakorló cselekményeket hajtottak végre, hogy elbátortalanítsák őket alapvető joguk, a békés gyülekezés szabadságának gyakorlásától.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Másoknak a szólásszabadságát korlátozták azzal, hogy megtiltották üzeneteik megjelenítését, és a tüntetőkkel szemben túlzott testi ellenőrzési intézkedéseket alkalmaztak. Annak ellenére, hogy ezeken a tüntetéseken kis létszámú csoport vett részt, semmilyen incidens nem történt, és nem jelentek meg vagy hangzottak el diszkriminatív, erőszakra uszító vagy gyűlöletkeltő üzenetek, a rendfenntartók túlzottan korlátozó és megfélemlítő intézkedéseit folyamatosan alkalmazták – olvasható a közleményben.

Mint részletezték,

az emberi jogok előmozdításával és védelmével foglalkozó szervezetet többször is megkeresték a tüntetések résztvevői, akik elégedetlenségüket fejezték ki a rendfenntartók bánásmódjával kapcsolatban.

Tavaly október végén, valamint 2024 februárjában az Active Watch felkereste az Országos Rendőr-főkapitányság és a csendőrség vezetését, hogy magyarázzák meg, mi indokolta és milyen törvényi előírások alapján alkalmaztak több ízben is túlzott intézkedéseket az állampolgárokkal szemben – írták.

Az Active Watch szerint a két rendvédelmi szervezet vezetői kérdéseikre cinikus és semmibe vevő válaszokat adtak.

Meglátásuk szerint nem hivatkoztak semmilyen hihető indokra, hogy miért tiltották meg a szólásszabadság határain belül egyértelműen megfogalmazott üzeneteket (például: „Állítsátok meg az megszállást!”, „Mentsétek meg a gyerekeket!”, „You can’t build a Holy Land on mass graves of children!” (Nem építhetsz Szentföldet gyermekek tömegsírjain!) „Free Palestine, end apartheid!” (Szabadságot Palesztinának, hagyjatok fel a faji szegregációval!), „Szabad Palesztina”, „Állítsátok meg az izraeli megszállást!”, „Állítsátok meg a fegyverexportot!” stb.), vagy miért vetették alá a tüntetőket olyan szigorú biztonsági ellenőrzésnek, amelyek megítélésük szerint szigorúbbak volt, mint a repülőtereken alkalmazottak.

A közleményben azt állítják: a rendvédelmi szervek behívták a rendőrségre vagy az otthonaikban keresték fel a tüntetni készülőket, hogy eltántorítsák szándékuktól.

A rendőrségre való behívások és a rendőrök látogatásai azon személyek otthonaiban, akik jelezték szándékukat, hogy részt vesznek a tüntetéseken – „baráti jótanácsokkal” fűszerezve, hogy ne tegyenek közzé üzeneteket a közösségi oldalakon a tüntetésekről vagy a közel-keleti konfliktusról, és ne beszéljenek másokkal ezekről a témákról – olyan gyakorlatok, amelyek a totalitárius időszak, a kommunista milícia és titkosszolgálat módszereit idézik, nem pedig egy európai államét, amely demokratikus alkotmánnyal és a törvényt és a polgárokat tiszteletben tartó intézményekkel rendelkezik. Sajnos, ezek az esetek viszonylag kevés újságíró figyelmét keltették fel, ami valószínűleg hozzájárult a visszaélések folytatásához – írták.

„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egy demokratikus társadalomban a rendfenntartó intézmények önkényesen, tetszés szerint és bármilyen felügyelet és jogi felelősség nélkül rendelkezzenek a hatalommal, amellyel a rend, a polgárok jogainak és szabadságainak egyenlő mértékű védelmére ruházták fel őket.

Az intézkedéseikkel és viselkedésükkel a rendőrség és a csendőrség képviselői megfélemlítés, megalázás és zaklatás légkörét teremtették meg azok számára, akik úgy döntöttek, hogy békésen, a törvény keretein belül gyakorolják az alkotmány által garantált alapvető jogukat.

Feltételezhető, hogy ezeknek a példátlan intézkedéseknek a célja az volt, hogy elriasszák a résztvevőket vagy más polgárokat az ilyen tüntetéseken való részvételtől. Az ActiveWatch be fogja jelenteni ezeket a visszaéléseket a nemzetközi emberi jogi szervezeteknek és testületeknek, és támogatni fogja azokat a polgárokat, akiknek jogait megsértették, hogy bejelentsék panaszaikat az ombudsmannak” – fogalmaztak közleményükben a civil szervezet képviselői.





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!