Árrés a réven és a vámon

Három hónappal kívánja a kormány meghosszabbítani az alapélelmiszerek árrésének augusztusban bevezetett korlátozását, ugyanakkor az év végi ünnepekre való tekintettel bővíteni akarják a korlátozott árú termékek listáját. A kabinet hatékonynak ítéli az intézkedéseket, viszont az érintettek már árnyaltabban látják a helyzetet. Bizonyos termékeknél érzékelhető volt némi árcsökkenés, de más cikkeknél viszont nőtt a tarifa. 

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Árrés a réven és a vámon
Képünk illusztráció Fotó: László F. Csaba

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a napokban bejelentette, hogy a feldolgozóipar képviselőivel és a kereskedőkkel is egyeztetett az intézkedés meghosszabbításáról. Véleménye szerint a kormány intézkedése hatékonynak bizonyult, mert sikerült megállítani az élelmiszerek drágulását. Közölte, abban állapodtak meg a feldolgozóipar képviselőivel és a kereskedőkkel, hogy a korlátozott árrésű alapélelmiszerek listáját a következő termékekkel bővítik: rizs, paradicsompüré, margarin, tejföl, élesztő, kalács, savanyú káposzta és fokhagyma. A mezőgazdasági minisztérium jelezte, hogy a lista bővítéséről szóló jogszabályt rövidesen elfogadja a kormány. 
Mint ismert, első körben az alábbi termékek kerültek fel a listára: 300–500 grammos fehér kenyér, 1,5 százalék zsírtartalmú tehéntej (1 l), tehéntejből készült sós lében érlelt sajt (telemea), tehéntejből készült, 3,5 százalék zsírtartalmú joghurt, legfeljebb 200 grammos kiszerelésben, 000-s fehér búzaliszt (1 kg), kukoricadara (1 kg), M méretű tyúktojás (10 darabos kiszerelés), napraforgóolaj (1 l), friss csirkehús, friss sertéshús, friss zöldség (paradicsom, uborka, vöröshagyma, szárazbab, sárgarépa, kaliforniai paprika, kápia paprika), friss gyümölcs (piros és Golden alma, szilva, görögdinnye, csemegeszőlő), fehér burgonya, cukor (1 kg).

Más termékek drágultak

„Ez egy, a piac szabályaival teljesen szembemenő populista intézkedés, a gyártók az áraikat valamelyest csökkentették a listán lévő termékeknél, a többinél viszont, ami a listán nem szerepel, növelték. A vásárló esetében ezeken a termékeken összesen 18,70 százalékos árcsökkenés érzékelhető, ez a teljes vásárlói kosárra érthető. Abban az esetben, ha a listán szereplő termékeket egyesével vizsgáljuk, azt tapasztaljuk, hogy a csirkeszárny, a telemea és a cukor esetében a termékek ára 2 és 8 százalékkal nőtt, néhány gyümölcs és zöldség esetében is emelkedett mára az ár, de ez a termékkategória szezonális jellege miatt van” – összegezte tapasztalatait Becze Tibor. Az Amigo üzletlánc tulajdonosa elmagyarázta: „Az intézkedés nyomán a kérdéses termékek forgalma nem nőtt érezhetően, az emberek nem feltétlenül az ár alapján döntik el, hogy mely alapterméket választják. Például a kenyér esetében vidékünkön a vásárlók túlnyomó többségben a krumplis és más egyéb specialitással rendelkező kenyereket választják szemben a sima veknivel, ami a törvényben szerepel. A tejtermékeknél is például a joghurtból a törvény a 3,5 százalékosra vonatkozik, nálunk viszont az ennél kevésbé zsírosakat vásárolják.”

Az intézkedés hatálya alá eső élelmiszerek bővítésével és a három hónapos időszak meghosszabbításának gyakorlati hasznát firtató kérdésünkre Becze Tibor kifejtette: „Ez a kérdés szerencsére ma még nem aktuális, mivel nem jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Az intézkedés szembemegy a piaci szabályokkal, és a forgalmazók, gyártók árképzését, profitját befolyásolja negatívan. Ehhez ha hozzátesszük a megnövekedett energia- és egyéb költségeket, bárki, aki ebben a szakmában otthon van – és nem politikus, aki újraválasztásért hajt –, tudja, hogy mi lesz ennek a hatása. A következmény pedig röviden az, hogy a gyártók, a termelők, a forgalmazók a költségeiket ráterhelik más, 
a listán nem szereplő termékekre, amiknek az ára meg fog növekedni, vagy a termékek minősége fog romlani, ha a listán szerepel. Ez a teljes fogyasztói kosár esetében árnövekedést, inflációt fog generálni. Térségünkből említhetjük Magyarországot, ahol annak ellenére, hogy hónapokon keresztül ársapka volt bevezetve nagyon sok alapélelmiszerre, valamint üzemanyagra és sok más termékre, szolgáltatásra, pillanatnyilag az Európai Unió egyik legnagyobb inflációjával küzd jelen pillanatban is” – hozta fel példaként az Amigo üzletlánc tulajdonosa. 

Nem okozott gondot

Tankó Ágnes, az ElanTrio székelyföldi üzletlánc munkatársa lapunk érdeklődésére az árréskorlátozás közel három hónapjának tapasztalatait pozitívan értékelte, és úgy véli, az inflációt egyéb okok is generálják. Mint mondta: nem okozott gondot a törvény betartása, a beszállítókkal jó volt az együttműködés. Az intézkedés bizonyos termékeknél hozzájárult némi árcsökkenéshez. Ami fejtörést generált, az az érintett termékkategóriákban a hatékony akciók lebonyolítása, ugyanis kevésből keveset lehet engedni, ezért nem voltak annyira látványosak, de továbbra is igyekeznek a vásárlók érdekeit figyelembe venni – véleményezte röviden a székelyföldi üzletlánc képviselője.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!