Állatorvosok ellenőrzik a támogatást igénylő gazdákat
Legkésőbb a hónap végéig – az APIA megbízásából – több mint ezerötszáz állattenyésztési támogatást igénylő gazdaság felülvizsgálatát kell befejezzék a Hargita megyei állatorvosok – tudtuk meg Püsök Lászlótól, a Hargita megyei szakhatóság szóvivőjétől. Nem mindegy, milyen állapotokkal szembesülnek a farmokon: súlyosabb hiányosságokon akár a tavaly igényelt támogatás is elcsúszhat.
[caption id="attachment_24935" align="aligncenter" width="1000"] Borjak egy székelyföldi gazdaságban. Csak a macskán nincs fülszám… Fotó: Domján Levente[/caption]
Ezerötszáznál is több Hargita megyei gazdaságot keresnek fel a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségtől (APIA) tavaly igényelt állattenyésztési támogatások ellenőrzésére a Hargita megyei állatorvosok – mondta el lapunknak dr. Püsök László, a Hargita megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Hatóság szóvivője.
Kifejtette: az állatorvosok a megyéből március végéig 1515 állattenyésztési támogatást igénylő gazdaságot kell – a farmonként 16 oldalas dokumentumot kitöltve – a támogatási jogosultsági szempontból ellenőrizzenek, majd mindezt számítógépes nyilvántartásba vezetve, feldolgozott formában a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnek továbbküldeniük. A Hargita megyében kijelölt felülellenőrzési szelvény meglehetősen színes: a kontrollálni valók között juh-, szarvasmarha- és sertéstartó gazdaságok egyaránt vannak.
– Azt vizsgáljuk, hogy az adatbázisban szereplő állatok találnak-e a valósággal, illetve törvényesen vannak-e befülszámozva, az állatmozgás – vásárlás, elhullás, ellés – a helyi állatorvosnak naprakészen be volt-e jelentve és a farmregiszterben vezetve volt-e. Minden szarvasmarhának két füljegye kell legyen, ellenőrizzük, hogy az azonosítószám mindkét fülében megvan-e. Megnézzük, hogy ha a gazda állatot vásárolt, rendelkezik-e a megfelelő állategészségügyi dokumentumokkal. Az állatorvosoknak az ellenőrzéshez kapott értékelési listán ezeket is fel kell tüntetniük, akárcsak a támogatás kapcsán tapasztalt hiányosságokat, szabálysértéseket is – sorolta lapunknak Püsök doktor.
Megjegyezte, mivel a tavalytól a gazdák – az új szabályok értelmében – a területalapú és állattenyésztési támogatási kérelmeiket összevonva nyújtották be, rendellenesség esetén a támogatás-megvonás is „összetettebb” lett.
– Az eddigi tapasztalatok alapján különösebb problémákat nem észleltünk. Van viszont, ahol a támogatásra jelölt állatok nincsenek rendesen befülszámozva. Nem árt, ha a gazdák jobban figyelnek erre, és ha a juh vagy a szarvasmarha füléből az egyik füljegy kiesik, akkor a pótlási igényüket azonnal jelentik az állatorvosnak. Mert ha az állat a füléből történetesen mindkét azonosítót elhagyja, a gazda azt se tudja igazolni, hogy az állat eredetileg az övé volt. A körorvos ugyanis ez esetben fülszámmásolatot csak azután rendelhet, ha az igazgatóság által kirendelt tisztiorvos az állat megvizsgálása után ezt megengedi – hangsúlyozta az intézet szóvivője.
Domján Levente