Ákovita: Minőségi pálinkák és színvonalas programok
[caption id="attachment_124218" align="aligncenter" width="2560"] A jó hangulat biztosított. Egy helyen a legjobb párlatok és pálinkák Fotó: László F. Csaba[/caption]
Megkezdődött tegnap délelőtt az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny zárásaként szervezett pálinka-, helyi és kézművestermékek vására Csíkszereda központi parkjában. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és partnereik rendezvényén szakmai előadásokat és kulturális eseményeket is tartanak. Ma pedig kihirdetik a párlat- és pálinkaverseny eredményeit.
Pálinkakészítők és helyi kézművesek népesítették be tegnap reggel Csíkszereda központi parkját. Mindenki igyekezett gazdag felhozatallal előrukkolni az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny zárásaként szervezett vásáron.
Színvonalas, sportszerű verseny
Mihály Ignác székelykáli pálinkakészítő hatféle – szilva, körte, birs, őszi barack, ágyas eper és ágyas meggy – párlattal érkezett Csíkszeredába.
– Nagyon jó véleménnyel vagyok erről a párlat- és pálinkaversenyről, meg egyaránt erről a vásárról is. A tavalyi év egy nagyon gyenge év volt, de gondolom nemcsak számunkra, hanem másoknak is. Szinte senki nem tudott értékesíteni, sem nyilvánosan megjelenni kiállításon, illetve sem az ehhez hasonló vásárokon. Ez egy nagyon jó alkalom arra, hogy az ember újra elkezdje azt, ami abbamaradt a vírus megjelenése előtt – mondta lapunk érdeklődésére a maros megyei pálinkakészítő, aki az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenyre ötféle pálinkával nevezett be.
– Nagyon erősnek látjuk a mezőnyt, de nem feltétlenül azért neveztünk be, hogy nyerjünk. Mi még nagyon kezdők vagyunk, a tavaly januártól van engedélyünk. Ezúttal inkább a kritikákra vagyunk kíváncsiak, meg arra, hogy milyen irányba kell haladunk. Ha az ember nem kap kritikát, és nincsen verseny, akkor nem tudja, hogy a továbbiakban hogyan kell fejlődni és fejleszteni. Itt még egy kis eszmecserét is folytatunk a társakkal, megbeszéljük, hogy ki hogyan készíti a párlatokat, kinek mi a meglátása, hiszen mindenki más üsttel és más technológiával dolgozik – részletezte Mihály Ignác.
Előadásokat, kerekasztal-beszélgetéseket is tartottak
A rendezvényen a Pálinka Szakmai Sátorban előadásokon és kerekasztal-beszélgetéseken vehettek részt a pálinkakészítés érdeklődői. Többek között előadást tartott Béli Géza, a magyarországi Pálinka Kollégium Szakmai Műhely társalapítója, az Ákovita verseny szakmai elnöke, de szó volt a mesterszintű gyümölcsfeldolgozásról és a pálinkakészítés jogi hátteréről is.
Az Ákovita verseny és a vásár célja a minőségi pálinkakészítés és -fogyasztás népszerűsítése – mondta lapunk kérdésére Becze István szervező, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.
– Meg vagyunk győződve arról, hogy a termelőket és a fogyasztókat együtt kell a minőség felé mozdítani, és ezért is szerveztük ezt a vásárt, hogy az Ákovita Nemzetközi Párlat- és Pálinkaversenynek ne csak egy szakmai és belterjes része legyen. Igyekszünk a nagyközönség felé is nyitni, hiszen az a cél, hogy a mindennapi ember is legyen nyitott a minőségi párlatra, hiszen a minőség a fontos, nem a mennyiség – mutatott rá Becze. Megjegyezte: a termékvásárral lehetőséget szerettek volna biztosítani a helyi termelőknek portékáik értékesítésére. Érdekességként azt is elmondta: a rendezvényen a világ legnagyobb pálinkáspoharát is bemutatják.
– A magyarországi barátaink elhozták a világ legnagyobb – a rekordok könyvében is jegyzett – pálinkáspoharát. Ebbe 30 liter pálinka fér bele, amelyből kóstolni is lehet, úgyhogy ezért is érdemes kijönni – hangsúlyozta Becze István.
A pálinka-, illetve helyi és kézművestermékek vásárának tegnapi programját a Csíkszent-
simoni ifjúsági Fúvószenekar, a Codex Régizene Együttes és a 4S Street együttes koncertje is színesítette. Ma délután kihirdetik a párlat- és pálinkaverseny eredményeit. Délután Mihó Attila, budapesti Junior Prima Primissima-díjas prímás és zenekara, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes, illetve a Heveder Zenekar lép színpadra. További részletek és információk a rendezvény Facebook-eseményénél is olvashatók.
Biró István