Adventi méhészkedés
Az idén kegyes hozzánk a tél, sok helyen korán lehavazott. Így nagy, fehér paplan alatt pihennek a méhek. Zümmögésük, mint vonat zakatolása az állomáson, halkul egy picit. Méhészként lassan elengedjük az idei évet. A jövő tervei körvonalazódnak. Az adventi hangulat, a karácsonyra való készülődés egy kicsit mintha eltávolítana a szigorú fizikai világtól, az idő rohanásától. Egy másfajta méhész erősödik fel.
[dropcap color="#" bgcolor="#" sradius="0"]M[/dropcap]éheink lágy zsongása, finom illata a lelkünket lengi be, puhán, lomhán, melegen, mint a kinti dombokat a hótakaró. Elkezdem áttuszkolni a növények - méhek - emberek kapcsolatát a varázslat birodalmába. Mi az, ami összeköti őket, amitől fontosak, értékesek lesznek egymás számára?
Az életnek többre van szüksége, mint szénhidrátok, fehérjék, nyomelemek vagy vitaminok. Az életnek információra van szüksége, ami szerint ezek az építőanyagok működhetnek. Egy autó összes alkatrésze, a keréktől a motorházig, az ablaktörlőtől a kapcsolószekrényig, hiába hever valahol halomban, az még nem autó. De ha ezeket az alkatrészeket egy bizonyos információ szerint összerakjuk, akkor az egy szállítóeszközzé lesz.
Mézelő növényeink gyógynövények is egyben. A gyógynövények gyógyító hatású anyagait, alapköveit, hatóanyagoknak (drogoknak) nevezzük. „A hatóanyagok (drogok) közös tulajdonsága, hogy akár kis mennyiségben is – az állati, illetve emberi szervezetben – bizonyos fiziológiai (élettani) hatások kiváltására képesek.” (dr. Kéry Ágnes) „A gyógynövények hatóanyagai (a drogok) elnyomják az alacsonyabb szintű energiamezőket. Olyan ez, mintha egy szűrő elfojtaná a zenekar mélyebb hangjait. Így a beteg sejt újra tud hangolódni önmaga magasabb (egészséges) frekvenciájára” – írja dr. David R. Hawkins.
Ujjongok a felismeréstől: ezek a gyógynövények adják az itt termelhető mézek nektáralapanyagát. Kicsit más ízt, más színt, más ragyogást kölcsönözve minden méhészet termékének, attól függően, hogy éppen mely tájegységben találhatók méheink, és ott az adott pillanatban milyen növények virágoznak. Ezért ezek a mézek nem globalizált, standard ízűek, színűek. Hiszen egy-egy helység pillanatnyi íz-tükrei. Változatosságuk elfogadása, értékelése a fogyasztó részéről tudást, bizalmat igényel.
Az ókorban Paracelsusi bölcselet, a középkorban boszorkányság volt a neve annak a titkos műveletnek, amit a méhek akkor is, azóta is töretlenül végeznek, és kaptártáncba rejtve adnak tovább egymásnak nemzedékről nemzedékre. Így van az, hogy még a molekuláira szedett méz összetevői sem árulják el hatásának értékét, és bölcsessége előtt a tudomány tompán áll. Mert sem vitamin-, sem ásványianyag-tartama, sem semmiféle összetevője nem hordozza azt a képességet, amit a méz mégis kifejt fogyasztója szervezetében.
Kaptártermékeink az öt elem tana szerint egészítik ki egymás hatásait, és így együtt szolgálják szervezetünk teljes védelmét, egyensúlyának megőrzését.
[caption id="attachment_2516" align="aligncenter" width="5184"] A gyógynövények adják az itt termelhető mézek nektár-alapanyagát[/caption]
A méhméreg mint tűz elem, a méz a föld elem, a méhpempő a víz elem, a propolisz a fém elem, a virágpor a levegő (fa) elem energiájának hatását adja szervezetünknek.
A különböző táplálékok különböző biológiai értéke régóta sejtett, és mai napig kutatott.
„Az információ meghatározza az anyag kristályosodási formáját” – ez a hipotézis szerint egy orosz kutatócsoport meglepő eredményeire bukkantam. A kísérleteket Takashi Shibata végezte 1998-ban, majd hazánkban is megismételte Gheorghe Mencinicopschi professzor és kutatócsoportja Jászvárosban. Réz-klorid oldatba cseppentettek különböző élelmiszerek energetikai lenyomataiból, és azt tapasztalták, hogy biológiailag minél értékesebb egy táplálék, a réz-klorid annál szebb, sűrűbb mintázatú kristályokat ad. Úgyszintén egy táplálék minél több átalakításnak van alávetve (sütés, főzés, aprítás, összekeverés), a réz-klorid adta kristályok mintázata annál gyérebb, összefüggéstelenebb lesz.
A méz, virágpor, méhpempő adták a leggazdagabb, legdúsabb kristálymintázatokat a tanulmányozott élelmiszerek közül (házi, intenzív farmról származó tojást, gyümölcsleveket, kenyérféleségeket, kristálycukrot hasonlítottak össze).
A tudatos élet, tudatos táplálkozás alapkövei egy teljes és értékes élet megvalósulásának.
Ma úgy tudjuk, hogy az emberi faj genetikailag 8 vérvonalra vezethető vissza. A Méh (Apis) nemzetség, mai feltevések szerint, 8 (9) méhfajt számlál. Ezek közül gazdasági jelentőséggel a nyugati mézelő méh (európai méh) (Apismellifera) bír.
Méhészkedéssel csak a papok, tanítók foglalkoztak és a Kárpát-medencében élő parasztok…
Itt megadattak a gyógynövények, a méhek. Értelmezzük újra: mi is a feladatunk? Vagy: miért csókolgatjuk még mindig a békát, ha már előttünk áll a királyfi?
Dr. Tófalvi Melinda, méhész