Adományba kapott épületben otthonosan

Székelyudvarhelyen az elmúlt években több alapítvány foglalkozott a fogyatékkal élő, sajátos nevelést igénylő gyermekek oktatásával. Tevékenységük többször vált majdnem lehetetlenné, anyagiak vagy épp a megfelelő ingatlan hiányában. Magánadománynak köszönhetően rendeződni látszik a helyzet.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 4 perc
Adományba kapott épületben otthonosan
Biztonság az Arany Hegyben. Fejlesztési lehetőség Fotó: Hodgyai István

Főleg az Orbán Alapítvány és a Szent Ferenc Alapítvány az, amely betöltve a létező hiányt, évek óta foglalkozik a sérült gyermekekkel. Előbbi bérelt épületben, utóbbi támogatásként kapott helyszíneken végezte a munkát, a környezet nem minden esetben volt ideális a speciális fejlesztő tevékenységnek, vagy épp költözni kellett. Kapóra jött egy különleges felajánlás: egy Izraelben élő úr, Farkas Iván a városnak adományozott egy, a Csalókának nevezett részen, a Napsugár utcában található vadonatúj ingatlant, azzal a feltétellel, hogy azt nevelésre, sérült gyermekek fejlesztésére használják. Az ingatlannal adta a nevet is: Arany Hegy Otthon. 
Az épületben, amelybe már be is költözött az említett két civil szervezet, tegnap délelőtt Farkas Iván és Gálfi Árpád polgármester, valamint Ölvedi Zsolt alpolgármester vezetett körbe. A két szinten összesen 1200 négyzetméter a belakható felület, világos nagy tereket, udvart, teraszt is magában foglal az ingatlan. Épül a rámpa a mozgássérülteknek, lesz lift, folyamatban van a szükséges engedélyek beszerzése is. 


Hirdetés


A két említett alapítvány által folytatott oktatási tevékenység a Tompa László Általános Iskola alegységeként működik, az óvodáskorúak fejlesztése a Ficánka napközihez tartozik. A nagy értékű ingatlan benépesítése, berendezése közös munka eredménye: része van ebben a polgármesteri hivatalnak, az „anyaiskolának” és a tanfel­ügyelőségnek is, a személyzet bére, meg a gyerekek után járó összeg általuk érkezik célba.
A Szent Ferenc Alapítványhoz jelenleg 22 iskoláskorú és 6 óvodáskorú gyermek jár, mind bejárók, többségük autisztikus spektrumzavarral él, de vannak Down-szindrómás, ADHD-s kis tanítványok is. Nemcsak Udvarhelyről, hanem a környékről is hoznak ide gyerekeket. A gyerekek – gondozóik szerint – napról napra egyre jobban belakják a rendelkezésükre álló teret.

Hodgyai István
Majdnem elkészült a gyógy­tornaterem, még várnak néhány eszközt, van szakképzett gyógytornászuk is – mondta Boros Ágota fejlesztőpedagógus. Összesen három gyógypedagógus és két tanító foglalkozik a gyermekekkel, naponta 9–13 óra között.

– Az autisztikus gyerekek általában nagyon nehezen viselik a változást. Mégis az egyik kislány, amikor először idejött, leült a kanapéra, ez azt mondta: otthon vagyok. Valóban tökéletes hely ez a gyermekeknek, otthonos, ideális ehhez a tevékenységhez

– tette hozzá.

Hodgyai István
Hasonlóan vélekedett András Emese, az Orbán Alapítványnál dolgozó pedagógus is.

– Igazi karácsonyi ajándék ez nekünk. Hatalmas lehetőség áll előttünk ezen a helyen

– mondta a pedagógus.
Náluk három osztályba csoportosítva 23, 7–18 éves kor közötti gyermekkel, fiatallal foglalkozik három pedagógus.
Hosszú távon nagyon megterhelő az alapítványoknak a sérült gyermekek fejlesztését, gondozását célzó tevékenység. Egy ilyen korszerű központ a városban és a térségben élő, sérült gyermekeket nevelő családoknak újabb lehetőséget kínál a célzott, szakszerű fejlesztésre. Van még férőhely bőven – hangsúlyozták az elöljárók a központ bemutatásán. Az emeleten, ahol az óvodai csoport működik, már a koraszülöttek fejlesztésével foglalkozó LilaPont Egyesület is helyet kapott – így tényleg elmondható, hogy Székelyudvarhelyen egy helyre került és elindult egy korszerű, a különböző idegrendszeri vagy fejlődési rendellenességekkel élő gyermekek fejlesztésével foglalkozó speciális oktatási központ.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!