A Hargita Megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer projektjéről: Uniós pályázatokból fejlesztenek
Lezárult a Hargita Megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer projektjének második fázisa. A 2013-ban aláírt beruházási szerződés egyik legfontosabb hozadéka, hogy lehetővé teszi a tisztább környezet fenntartását. Ennek részleteiről Zólya László projektvezető és Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke számolt be péntek délelőtti sajtótájékoztatóján.
Mint megtudtuk: a Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer összértéke 190 516 363 lej, ennek 19 százalékát a megyei tanács fedezte, ami 36 643 000 lejt jelentett.
– Legfontosabb cél a megvalósítások során, hogy tisztább környezetet tudjunk fenntartani, csökkentsük a lakosság szemétszolgáltatási díjait, illetve bővítsük a hulladékgazdálkodási rendszert– fogalmazott Barti Tihamér, a megyei tanács alelnöke.
Hozzáfűzte: a továbbiakban olyan pályázatokat szeretnének megcélozni, melyek a rendszer jobb működését szolgálják. Mint mondta, jó lenne eljutni oda, hogy a hulladék összmennyiségének 50 százaléka újrahasznosítható, 30 százaléka pedig komposztálható legyen, csak a maradék kerüljön a hulladéklerakókba.
Jelenleg országos szinten a hulladék 3 százalékát hasznosítják újra. A beruházás során eddig négy hulladéklerakót zártak be: Csíkszeredában, Gyergyóremetén, Maroshévízen és Borszéken. További négy elavult hulladéklerakóból a hulladékot a csíkszeredai korszerűsített lerakóba szállították. Nyolc helyszínen önkéntes szelektív hulladékgyűjtő udvart építettek, ahol kék, zöld és sárga hulladékgyűjtő harangokat is elhelyeztek. A könnyebb komposztálhatóság érdekében pedig 20 000 komposztládát osztottak ki a vidéki lakosoknak.
Zólya László projektvezető
rámutatott, hogy a beruházás kezdetekor az országban nem rendelkeztek a hulladékra vonatkozó mért adatokkal, ezért a szakértők az európai normákhoz hasonlították a hazai hulladékképződés mennyiségét. Ezzel magyarázható az a későbbi eredmény, miszerint a hulladékgazdálkodási projektek az egész ország területén túlméretezettek.
– A tervezett 96 000 tonna évi hulladékmennységhez képest 2018-ban például csak 63 000 tonna hulladék képződött Hargita megyében – jegyezte meg Zólya László.
Mint mondta: mivel a hulladékmennyiség növekedési tendenciát mutat, 2020-ra 66 000 tonna hulladékra számítanak. A minisztérium javaslatára megcélozzák a termelt hulladék három kategóriába való felosztását: a hulladék egyharmad része komposztálható, egyharmad része szelektíven gyűjthető és egyharmad része lerakható lesz.
Mint megtudtuk: már a következő megpályázható projekt elemein dolgoznak, ez a hulladékgazdálkodási rendszer célszerűbb működését szolgálná.
Barabás Emőke