A Borsáros botanikai rezervátum napja
Idén második alkalommal ünnepeltük a csíkszentkirályi Borsáros botanikai rezervátum napját. A rezervátum napja minden évben július 30-án van, mely dátumot a csíkszentkirályi helyi tanács határozattal szögezte le 2 éve, így elindítva egy, a térségre egyedi hagyományt. Fontosnak tartjuk, hogy a természeti értékek megőrzésére is figyelmet fordítsunk, ahogy azt a kulturális, írott vagy épített értékeinkkel tesszük, mivel a természetértékeket is örököltük, és feladatunk megőrizni és továbbadni.
A tavalyihoz hasonló módon 6 alcsíki iskola Junior Ranger csapata volt a főszereplője a napnak. A Junior Ranger csapatokat a helyi általános iskola azon gyerekei alkotják, akik a teljes tanítási év során részt vesznek iskolán kívüli tevékenységeken, mely a saját tudásuk gyarapodása mellett a természeti értékek megőrzését is szolgálja. Junior Ranger csapatok a következő általános iskolákból származnak: Jókai Mór – Tusnádfürdő, Imets Fülöp Jákó – Tusnád község (2 iskola azonos névvel), Endes József – Csíkszentsimon község, Arany János – Csíkszentimre község és Vitos Mózes – Csíkszentkirály község. Iskolánként 10 diák tagja a csapatoknak, és minden csapatnak van vezető tanára is, aki az év során felügyeli és terelgei munkájukat. Velük közösen szervezzük és lebonyolítjuk a napot, mely egy tematikára épül. Az idei tematika az idős fák voltak, melyek fontosságáról és szükségességéről tanultak a Junior Ranger csapatok az év során, sőt feltérképezték a saját településük összes idős fáját, melyekről adatokat gyűjtöttek és el is nevezték őket.
Az idei program során első nap a Csíkszentkirályi Polgármesteri Hivatal udvarán gyülekeztünk, ugyanis a Faluházban kapott helyet a rendezvény, amelyen 60 gyermek és 15 felnőtt vett részt. Kezdetben Imecs István biológus ismertette az idős fák felmérésének eredményét, majd a 6 alcsíki Junior Ranger csapat bemutatta azokat az idős fákat, amelyeket a településükön találtak, felmértek és amelyekről információkat gyűjtöttek. Ezt követően Tamás Réka, a Pogány-havas Kistérségi Társulás és egyben a Csíki-havasok Natura 2000 terület munkatársa tartott előadást az idős fákról és a hozzájuk kapcsolódó ökológiai és kulturális értékekről, majd Hartel Tibor, a kolozsvári Sapientia – EMTE oktatója előadásában az országos szintű adatbázisról szólt, bemutatva idős fákat az ország különböző területeiről.
Természetesen, volt bográcsozás is a programban, s nem maradt el a játék sem: a tusnádfürdői Szent Anna Ifjúsági Központ munkatársai környezettudatos, oktató, csapatépítő játékokat játszottak a gyerekekkel. Délután zajlott a Mocsári kőtörőfű elnevezésű vetélkedő a 6 Junior Ranger csapat között. Ez a vetélkedő természettuomány témában zajlik, és az előző iskolai év során végzett iskolán kívüli tevékenységek során tanult információkat kell felidézni.
A győztes csapat egy vándorserleget tudhat magáénak, amelyre a csapat településének a nevét gravírozzák és amelyet egy évig tarthat a saját iskolájában. A következő év vetélkedőjén, ha újra győztesként végez, megtarthatja, ha nem lesz győztes, akkor továbbadja a vándorserleget. Ezenkívül minden csapat egyforma díjazásban részesül: idén mindenki egy fahatározót kapott, amelynek segítségével terepen könnyedén lehet azonosítani a fafajokat.
A rendezvény jó hangulatban zajlott, és bízunk benne, hogy jövőre is sikerül megszervezni. Köszönetet szeretnénk mondani a Csíkszentkirályi Polgármesteri Hivatalnak, hogy biztosította a rendezvény helyét, a tanárnőknek, kollégáknak, előadóknak, hogy hozzájárultak a rendezvényhez, az Adventure Expertnek és a tusnádfürdői Fortuna Hotelnek, hogy biztosította az üstöt és a szakácsot és végül, de nem utolsósorban a Junior Ranger csapatoknak, akik nélkül a rendezvényre nem kerülhetett volna sor.
Imecs István biológus, ACCENT GeoÖkológiai Szervezet
[box type="shadow" ]Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.[/box]