Zárulnak az APIA kapui
Ha még eddig nem kérelmezte, akkor ma délután 16 óráig van alkalma az APIA területi irodáinál az egységes területalapú és állattenyésztési támogatások igénylésére. Egy nappal kapuzárás előtt a földalapú támogatást Hargita megyéből 26 ezer gazda közel 176 ezer hektárra nyújtotta be, ami – a számok terén – jelentősen elmarad az egy évvel korábbi helyzettől. Tavaly a területalapú támogatást még 31 ezer gazda 193 ezer hektárra vette igénybe.
[dropcap]M[/dropcap]a délután lejár a határidő: július 10-e az utolsó nap a 2015-ös évre szóló egységes területalapú és állattenyésztési támogatásigénylések benyújtására. A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) Hargita megyei területi irodáiban délután 4 óráig fogadják a támogatási kérelemmel érkező gazdákat: a 16 órai kapuzárás után azonban már csak az épületben várakozókat szolgálják ki – tájékoztatta tegnap lapunknak Haschi András, az APIA Hargita megyei igazgatója.
Az intézményvezető nem titkolta: az ügynökség térségi irodáihoz a területalapú és állattámogatási kérelemmel még az elmúlt napokban is több száz gazda érkezett. Hosszú várakozósorok ugyan már nem alakultak ki, de a támogatás-igénylési dokumentumaikat Hargita megyében még az utolsó héten is naponta átlagosan kilencvenen nyújtották be. A mai, utolsó napon is megyeszinten legkevesebb ötven támogatásigénylőre számítanak: ők azonban – a napi 1 százalékos késedelmi díj miatt – már csak a megszerezhető támogatás 75 százalékára számíthatnak – tette hozzá.
Beszédes adatok
Az összevont, egységes területalapú és állattenyésztési támogatást amúgy Hargita megyéből mindeddig 26 194 gazda 175 731 hektárra nyújtotta be. Ez mind a támogatásigénylők száma, mind a támogatásra jelölt területnagyság terén elmarad a tavalyi mutatóktól. 2014-ben a területalapú támogatást még 31 324 gazda több mint 193 ezer hektárra igényelte, ehhez képest a mostani helyzet a kérelmezők számaránya terén 83 százalékos, a támogatásra jelölt szántók, legelők és kaszálók terén pedig 91 százalékos „lefödöttséget” jelent. Ami az állatállományra vonatkozó adatokat illeti, Haschi részletes tájékoztatást csak a későbbiekben, a papírformában benyújtott támogatási kérelmek feldolgozása után ígér. Annyit azonban máris tudni lehet, hogy állattámogatás-igénylő gazdák között 1207 olyan állattartót is jegyeznek, akik nem rendelkeznek területekkel, illetve földalapú támogatást egyetlen parcellára sem kérelmeztek.
Tisztulási folyamat
Haschi András amúgy a késlekedés, a kezdeti időszakban sorozatosan jelentkező problémák és a támogatási szabályok menet közbeni változtatása, kiszámíthatatlansága ellenére is elégedett a Hargita megyei eredményekkel, rámutatva: a területek bérleti szerződéses átadása nyomán tisztulási folyamat indult el a támogatásra jelölt parcellák birtokosainak és használóinak, tényleges művelőinek viszonyában is. Emiatt a területalapú támogatást a megyéből idén kevesebb gazda, de nagyobb területnagyságra igényelte. Haschi szerint az ideális az lenne, ha a Hargita megyében művelt és területalapú támogatásra jelölhető 193 ezer hektár idővel már csak 10 ezer gazda nevéhez kötődne: a szántó-, kaszáló- és legelőterületek tulajdonosai pedig APIA-s támogatás helyett bérleti díj formájában jussanak járandóságaikhoz.
Domján Levente