Hirdetés

Vászonszőttesekből nyílt kiállítás Csíkszeredában

A Magyarországon élő, csobotfalvi származású Antal Imola vászonszövő munkáiból nyílt kiállítás az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány csíkszeredai területi irodájában szerda délután. A tárlat székely viseleteket, kendőket, illetve hagyományos mintákat és formavilágot megelevenítő modern ruhákat mutat be.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 2 perc
Vászonszőttesekből nyílt kiállítás Csíkszeredában
Antal Imola alkotásai láthatók a tárlaton Fotó: Kovács Andrea

Szőttes textíliákat bemutató kiállítás nyílt az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány csíkszeredai területi irodájában szerda délután. A tárlat a Csobotfalván felnőtt, jelenleg Magyarországon élő Antal Imola vászonszövő munkáit mutatja be.
Kérdésünkre Antal Imola elmondta:

már több mint tíz éve foglalkozik szövéssel, ezen belül vászonszövéssel, ennek egy olyan formáját tanulta mesterétől, és azt képviseli, ami a mai fiatalság számára is vonzó.

A Nádudvari Népi Kézműves Szakiskola vászonszövő szakán sajátította el a vászonszövés mesterségét, mestere Galánfiné Schmidt Teréz volt, majd a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem néprajz szakán végzett.


Hirdetés

Junior Príma díjas és 2015-ben elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet, ezt az állami kitüntetést azok a fiatal alkotó- és előadóművészek érdemelhetik ki, akik az egyes népművészeti ágakban kiemelkedő egyéni teljesítményt értek el.

Antal Imola viseleteket is készít, sok székely viseletet, emellett gyakran jár Moldvába gyűjteni, így a munkái között megjelennek a hosszú kendők is, de az is előfordul, hogy román anyagokhoz nyúl, mert ott több régi szőttes fennmaradt a viseletben is. Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány csíkszeredai területi irodájában látogatható kiállítás anyagának fontos része a székely viselet, a kendők, és tanítványai, illetve mestere munkáiból is láthatunk néhányat, de vannak hagyományos mintákat és formavilágot megelevenítő modern ruhák is.

Kovács Andrea
A kiállításmegnyitón felléptek a csobotfalvi Betlehemesek

Antal Imola a Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasa, a kiállítás az MMA és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány támogatásával valósult meg, az ösztöndíjprogram részeként. A tárlat december 30-án 13 és 15 óra között látogatható, majd január 4-én és 5-én az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány csíkszeredai területi irodájának szokásos nyitvatartási idejében.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!