Változott a kiírás

Megjelent a fiatal gazdák letelepedését célzó pályázat konzultatív útmutatója, melynek az átvizsgálása után lehet véleményezni a kiírást. A nyilvános konzultáció időtartama a közzétételtől számított harminc naptári nap, az esetleges javaslatokat, észrevételeket pedig a pndr@madr.ro és a relatii.publice@afir.info e-mail-címre lehet küldeni.

Cilip-Szilágyi Dalma-Orsolya
Becsült olvasási idő: 8 perc
Változott a kiírás
Fotó: Domján Levente

Megjelent a várva várt, fiatal gazdák letelepedését támogató pályázat konzultatív útmutatója, mely­­nek pontozási rendszere az elő­ző kiíráshoz képest lényegesen megváltozott. A végleges kiírás a tervek szerint idénre várható, és az előző évek azt bizonyítják, hogy a konzultatív útmutató alapján ké­szülhetnek a gazdák a pályázásra, ugyanis a végleges kiírás a tervezetthez képest már nem sokat fog változni.
A kedvezményezettek közé csakis a fiatal mezőgazdászok tar­toznak, fiatal mezőgazdasági ter­melő pedig az, aki a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában legfeljebb 40 éves (a pályázat be­adásának időpontjában még nem töltötte be a 41. életévét), megfelelő mezőgazdasági szakértelemmel ren­delkezik, és aki első alkalommal kezd gazdálkodást egy gazdaságban annak vezetőjeként.

Domján Levente
A vissza nem térítendő támo­gatás értéke hetvenezer euró, a me­zőgazdasági egység gazdasági di­menziója pedig hegyvidéki gazdaság esetén mini­mum nyolcezer SOC, síkvidéken elhe­lyezkedő gazdaság esetén pedig minimum tizenkétezer SOC, a me­zőgazdasági egység maximális gaz­dasági dimenziója pedig százezer SOC lehet. Minden egyes hektár kultúrá­nak, állatfajtának, illetve állat­­­kategóriának van egy bizonyos SOC-értéke, a gaz­­daság teljes SOC­-értékének kiszámításakor a különböző, ter­mesztett kultúrák SOC-értékét, illetve a vegyes far­moknál az állatok SOC-értékét összeadják, és így feje­zik ki a gazdaságok nagyságát. Ezen érté­keket alapul véve a gazda könnyen kiszámíthatja gazdasága SOC-érté­két az AFIR weboldalán található SOC-számolóval, és meg­bi­zo­nyo­sodhat arról, hogy a minimális feltételt teljesíti-e.
A támogatást két részletben fo­lyósítják: az első részlet előleg formájában érkezik, ami a támo­gatás összegének 75 százaléka, a második részlet pedig a támogatás 25 százaléka, amelyet a gazda az üzleti terv keretében javasolt célok megvalósítása után kap meg (mint saját mezőgazdasági termékek érté­kesítése, új mezőgazdasági gépek, eszközök vásárlása).

Domján Levente
A gazdaság számos feltételnek kell hogy megfeleljen, úgymint:
l a mezőgazdasági egység gazda­sági dimenziója min. 8000 SOC – hegyvidéken elhelyezkedő gazdaság esetén, vagy min. 12 000 SOC – síkvidéken elhelyezkedő gazdaság esetén;
l a mezőgazdasági egység be kell hogy legyen jegyezve az APIA egye­di azonosító nyilvántartásába (IACS); a mezőgazdasági egység be­jegyzése, függetlenül attól, hogy magánszemélyként vagy cégként van bejegyezve, nem lehet huszonnégy hónaposnál régebbi a támogatási kérelem benyújtásának időpontjában;
l a mezőgazdasági egység mikro- vagy kisvállalkozásként van bejegyezve a pályázat leadásának időpontjában;
l a vállalkozás bejegyzése és/vagy annak mezőgazdasági tevékenysége nem lehet régebbi, mint huszonnégy hónap, a támogatási kérelem be­nyújtásának időpontjában;
l az a fiatal gazda, aki huszonnégy hónapnál régebbi vállalkozással sze­retne pályázni, a mezőgazdasági CAEN-kód engedélyeztetése nem lehet huszonnégy hónaposnál régebbi a pályázat leadásának időpontjában.
A pályázat futamideje a kö­vet­­kezőképpen oszlik meg: a meg­va­­­­ló­­­­­­­­sí­­­tási időszak három év, a gyü­mölcs- és csemegeszőlő-ágazat ese­­­­­­­té­ben pedig öt év. Ebben az idő­szakban kell megtörténnie a fent említett saját mezőgazdasági termékek értékesítésének és az új mezőgazdasági eszközök beszer­zésének, valamint minden beru­házásnak. Az utánkövetési időszak öt év, amely a támogatás második részletének kifizetésétől számított ötéves időszakot jelenti.
Nagyon fontos kiemelni, hogy egy családból csak az egyik családtag részesülhet támogatásban, a gazdaság átvétele férj és feleség esetében nem számít bele a pontozásba.

Szász Andrea
pályázati tanácsadó, falugazdász,
Székely Gazdaszervezetek Egyesülete

Pontozási rendszer

Minimum 20 pontot el kell érnie a pályázónak!

Sorszám

Kiválasztási elvek és kritériumok

Pontozás

1.

A képesítési szint

(A tanulmányoknak/képzéseknek/szakmai ismereteknek összhangban kell lenniük a projektben megcélzott mezőgazdasági ággal)

Maximum

25 pont

 

1.1 Felsőfokú végzettség (összhangban kell lenniük a projektben megcélzott mezőgazdasági ággal)

25 pont

1.2 Középiskolai, posztlíceumi végzettség (összhangban kell lenniük a projektben megcélzott mezőgazdasági ággal)

18 pont

1.3 Szakképesítés (összhangban kell lenniük a projektben megcélzott mezőgazdasági ággal)

17 pont

2.

A fiatal mezőgazdasági termelők letelepedésének elve a hegyvidéki térségben

20 pont

 

2.1 A gazdaság legalább 50%-a hegyvidéki területen található.

20 pont

3.

Gazdaságok egyesítésének elve

A 3.2. pontszám a többi kritérium (3.1., 3.3., 3.4.) bármelyikével összevonható, ha a pályázó gazdasági szerepet betöltő társulási forma része.

A 3.1. pont nem vonható össze a 3.3. és/vagy 3.4. pontokkal.

Maximum

25 pont

 

3.1 – A kérelmező legalább egy mezőgazdasági üzemet teljes egészében átvesz egy 60. életévét betöltött gazdálkodótól.

15 pont

3.2 – A kérelmező gazdasági szerepet betöltő társulási forma (szövetkezet, termelői csoport vagy szervezet) tagja.

10 pont

3.3 – A pályázó legalább két mezőgazdasági üzemet teljes egészében átvesz.

7 pont

3.4 – A kérelmező egy teljes mezőgazdasági üzemet vesz át.

4 pont

4.

A mezőgazdasági egység tulajdonjogának elve

5 pont

 

4.1. A kérelmező birtokolja a gazdaság földterületének legalább egy részét, állattartó gazdaságok esetében az összes állatállományt.

5 pont

5.

Az alacsony környezeti terheléssel és a természeti erőforrások hatékony felhasználásával járó modern termelési technológiák és technikák előmozdításának elve

Az üzleti terv az alábbi környezetvédelmi és erőforrás-hatékonysági intézkedések közül legalább egyet tartalmaz:

25 pont

 

5.1 – Ökológiai gazdálkodás

15 pont

5.2 – Biológiai kártevőirtás/biológiai beporzás

10 pont

5.3 – Precíziós mezőgazdaság, beleértve a termelési folyamatok optimalizálására szolgáló automatizált rendszereket (a támogatás értékének legalább 5%-a)

10 pont

5.4 – Körforgásos gazdaság/megújuló energia felhasználása/energiafüggetlen csepegtető öntözőkészlet (a támogatás értékének legalább 5 %-a)

15 pont

 

Az 5.2. és 5.4. pont, valamint az 5.3. és 5.4. pont összevonható.

A legalább öt méhcsaláddal rendelkező kérelmezők akkor is kaphatnak pontokat az

5.2. CS pont alapján, ha nincs mezőgazdasági földterületük.

 

ÖSSZESEN

100 PONT

 

 

 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!