Hirdetés

Zsebbe nyúlós év elé néz a megyei tanács

Elsők között fogadta el az országban a megye éves költségvetését Hargita Megye Tanácsa. A civil szervezeteknek meghirdetett pályázati programokról, a fontosabb beruházások és projektek költségeiről, valamint egy új pályázati lehetőségről Bíró Barna Botond megyei alelnök számolt be keddi sajtótájékoztatóján.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 4 perc
Zsebbe nyúlós év elé néz a megyei tanács
Betekintés a megye költségvetésébe. Bíró Barna Botond sajtótájékoztatója Fotó: Hodgyai István

Az elöljáró úgy fogalmazott: a múlt kedden elfogadott éves költségvetés túlszárnyalja az eddigi évek pénzügyi mutatóit, ugyanis az idei évben több mint 700 millió lej áll a megyei tanács rendelkezésére, hogy önmagát és alintézményeit fenntartsa és a folyamatban levő beruházások önrészét is előteremtse.


Hirdetés

Bíró Barna Botond rámutatott: az elmúlt három évben annyi uniós támogatásra pályázott sikeresen a megyei tanács, hogy az így elnyert bevételek megfelelnek a megye egyéves költségvetésétnek. Megjegyezte: a projektek finanszírozásához szükséges önrészek és egyéb költségek már 50-60 millió lejre rúgnak.

– Ez nem azt jelenti, hogy egyszerre kell az összegeket kifizetni, hanem a beruházások előrehaladtával, fokozatosan kell majd – mutatott rá Bíró. Az alelnök megjegyezte, hogy a költségvetés a korábban beütemezett, Udvarhelyszék déli részén elkezdett nagyszabású útfelújítás, valamint a Székelyudvarhelyt Keresztúrral összekötő megyei út felújítása miatt is nőtt. Mint kiderült, az előbbi esetében – a megbízott olasz vállalat csak a munkálatok nyolc százalékát végezte el – újra kellett tervezni a projektet, amelynek költsége időközben a duplájára nőtt. Így a több mint 100 millió lej értékre tervezett beruházás költsége a munkálatok végeztével – ötven kilométer útszakasz újulna meg – meghaladná a 200 millió lejt. Bíró arra is kitért, hogy más önkormányzatokhoz hasonlóan, az aktuális helyzet miatt több projekt átütemezését is kérték a következő pályázati időszak végéig. A 137-es megyei út felújítási munkálatait már tavasszal elkezdik. 

Megnövekedett keretösszegek
Megváltoznak az alintézmények és fejlesztési társulások rendelkezésére bocsátott éves összegek is, amelyeket nem a tavalyi, hanem a 2019-es év megvalósítási szintje szerint utalnak ki – ez körülbelül huszonöt százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest.

– Kevesebb forrással indulnak idén az alintézményeink, de év közben, amint körvonalazódik, hogy melyik beruházásra kell kevesebbet fordítani a tervezetthez képest, átszabjuk ezeket a költségvetési tételeket

– fejtette ki. Hozzáfűzte: ami a pályázati kiírásokat illeti, a sportpályázatok és a népviselet beszerzését támogató pályázat keretösszegeit növelték meg idén, előbbit 1,6 millió, míg az utóbbit 400 ezer lejre. A sportpályázatok esetében a pályázható összeg értéke is növekedett: az egyéni kategóriában ötezerről hétezer lejre, míg versenysport kategóriában húszról harmincezer lejre. Kulturális pályázatok terén a maximálisan megpályázható összeg ötezer lejjel nőtt. Az alelnök azt is elmondta, hogy az idegenforgalmi pályázatok közül az egészségturizmus fejlesztése kikerült, ám helyet kapott az extrém turizmus és a köré épülő események támogatása. Megváltoztak az egyházi pályázatok is, idén a templomok felújítása mellett temetők és egyházi tulajdonban levő ingatlanok fejlesztésére is lehet pályázni a 3,5 millió lejes keretösszegből. 

Új kiírás születik
Bíró egy új pályázati kiírásra is felhívta a figyelmet, amelynek célja a mélyszegénységben élő romák felzárkóztatása. Mint rámutatott, az előző években készített felmérések alapján állítottak össze egy, a teljes megyét átfogó statisztikát, jelenleg a pályázatra vonatkozó lakossági hozzászólásokat várják. A pályázatok leadására vonatkozóan az alelnök felhívta a figyelmet, hogy a költségvetés és elszámolás dokumentációjában gyakran találnak hibát, ezért mindenképp fontos, hogy a pályázók figyelmesen állítsák össze a dokumentumokat.

 – Újdonság az is, hogy ha a civil szervezet elnöke nem tud benyújtani pályázatot, közjegyző előtt hitelesített dokumentum nélkül is felhatalmazhatja rá a szervezet egyik tagját

– fűzte hozzá, megjegyezve, hogy a pályázatok benyújtása, bár főként online történik, akik papírformátumban szeretnék benyújtani, postai úton is elküldhetik a megyei tanácsnak.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!