Hirdetés

Ünneplés és tervezés

Az ünneplés és a jövőbetekintés jegyében szervezték a múlt hétvégén a XIII. Mária-út Konferenciát. Az erdélyi Mária Út Egyesület és partnerei rendezvényének a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezér­igazgatóság csíksomlyói Mul­ti­funkcionális központja adott otthont.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 3 perc
Ünneplés és tervezés
Tanácskozás a zarándokútról. Újdonságokat is bejelentettek Fotó: Bíró István

A Mária-út a közép-európai Mária-kegyhelyeket és az útvonal mentén lévő történelmi, kulturális értékeket összekapcsoló zarándokút. Az útvonal egy nagy keresztet rajzol ki Közép-Európa térképén, így összeköttetést teremt kelet–nyugat irányban Mariazell, Budapest, Máriapócs és Csíksomlyó között, illetve észak–dél irányban Czestochowa, Esztergom, Budapest és Medjugorje között. Az erdélyi Mária-úton nemcsak pünkösdkor, hanem az év szinte minden szakában érkeznek zarándokok Csíksomlyóra. Ezért az Erdélyi Mária Út Egyesület folyamatosan igyekszik karbantartani és korszerűsíteni azt. Többek között ezt a célt szolgálta a múlt hétvégén Csíksomlyón szervezett Mária-út Konferencia is.

– Az idei konferenciának egyrészt az volt a célja, hogy megünnepeljük a 10 éves az 1Úton Nemzetközi Zarándoklatot. Ez egy olyan program, amelyet anno a csíksomlyóiak és a csíkszeredaiak gondoltak ki, és amelyre rábólintottak a keresztények nemcsak Erdélyben, hanem Magyarországon és Ausztriában is, hogy összekössük élő zarándoklatban egy nap Marizellt és Csíksomlyót. A konferencia másrészt munkaértekezlet is, hiszen kiértékeljük az idei tevékenységünket és próbáljuk megtervezni a jövőt

– mondta Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület ügyvezető elnöke, akit arról is kérdeztünk, hogy jelenleg milyen a Mária-út Hargita megyei szakaszának kiépítettsége. Rámutatott: többnyire jól kiépített az említett szakasz, de vannak hiányosságok, rongálások.


Hirdetés

– Újdonság, hogy a Hargita megyei szakaszok nagy részét, azaz 300 kilométert felvetetünk a Google-térképre. Próbáljuk a tereptárgyakat kiegészíteni a Google-térképpel, vagyis GPS-nyomvonalakkal, így a zarándokok egyszerűbben és biztonságosabban juthatnak el Csíksomlyóra

– részletezte Molnár Sándor. 
A konferencián többek között jelen volt Főcze Imre Bo­naventura ferences szerzetes, a Mária Út Egyesület lelki igazgatója, aki az elmúlt években bejárta a Mária-út teljes szakaszát.

– Az a tapasztalatom, hogy mindenképp érdemes elindulni, mert aki zarándokol, nemcsak úton van, hanem jó úton van. Az elmúlt 11 évben, mióta úgymond Mária-utazok több mint 15 európai országban jártam többnyire kerékpárral, és mindenhol azt látni, tapasztalni, sokak részéről igény van az elcsendesedésre és valamiképpen megtapasztalni az Isten felé fordulást. Különben jól fel vagyunk zárkózva a Mária-út európai szakaszaihoz, Szerbia déli részén vannak még komoly gondok, mivel napjainkban is még fel nem derített aknamezők vannak. Szerintem nálunk elég jó a Mária-út, és egyre többször hallani, hogy, aki zarándokolni akar, az nem fog elmenni az El Caminóra, hanem akár Csíksomlyóról elindulva elmegy Máriapócsra, vagy Máriapócsról Marizellbe

 – osztotta meg tapasztalatait lapunkkal Bonaventura ferences szerzetes.
A Mária-út Konferencia vasárnap szentmisével, a szépví­zi Székely határőr Emlékközpont meglátogatásával, illetve Szép­víz és Csíksomlyó közötti zarándoklattal zárult. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!