Hirdetés

Uniós pénzre fognak pályázni

HN-információ

Közel kilencmillió euró európai uniós forrásra pályázik közösen a Hargita megyei önkormányzat és a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem. Hétfőn, au­gusztus 4-én erről tartottak munkamegbeszélést, amely arról szólt, hogy miként növelhetnék a gazdaság hatékonyságát – közölte tegnap lapunkkal Hargita Megye Tanácsának sajtószolgálata.
 
A közlemény szerint elsősorban a fiatalok itthon tartására keresték a megoldást.
– Azoknak a fiataloknak, akik távolabb dolgoznak, például kutatólaboratóriumokban, vonzó perspektíva lehet hazajönni Csíkszeredába. Azon kell dolgoznunk, hogy minél több, tudással rendelkező fiatal érezze, hogy szükség van rá itthon, ehhez fogunk mi feltételeket teremteni, de mindehhez szükség van EU-s finanszírozásokra – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Felhasználnák a kutatók eredményeit
Mint írták: ez volt az első megyei szintű gyűlése a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökségnek (ADR). A Hargita megyei önkormányzat képviselői ismertették a megye fejlesztési stratégiáját a 2021–2027-es időszakra. Ezenkívül annak a projektportfolió elkészítésének a finanszírozásáról is beszéltek, amely a fontosabb stratégiai ágazatokat érinti. Borboly Csaba elmondta, prioritásként kezelik Sapientia egyetem kutatóinak más kutatók együttműködésével végzett munkáját. A kutatások, műszaki megoldások olyan eredményekhez vezethetnek, amelyek segítséget jelenthetnek azoknak, akik céget szeretnének alapítani, vagy műhelyt akarnak nyitni. Ezzel növelik a gazdaság hatékonyságát, és fontos, hogy erre a célra európai uniós pénzeket hívjanak le.
– Olyan vállalkozásokat, műhelyeket lehet létrehozni, amelyek innovatív módon magas hasznot tudnak előállítani. A magas szintű kutatói munkával lehet elérni olyan innovatív beruházásokat, amelyek a magas szintű tudásigény mellett magas bérezést is biztosítanak – emelte ki a megyei tanács elnöke.

A helyi vállalkozásokat ösztönöznék
A közlemény szerint Hargita megyében a Sapientia egyetem, valamint a Vadgazdálkodási és Hegyvidéki Erőforrások Kutatási és Fejlesztési Intézete közreműködésével, a kutatók magas szintű tudásának alkalmazásával olyan megoldásokat, technológiákat fejleszthetnek ki, amelyekkel növelni lehet akár az élelmiszeripar, fafeldolgozás hatékonyságát is. Abban bíznak, hogy sok kis- és középvállalkozás találhatja meg a számításait. Olyan üzleti jövőkép megteremtésén dolgoznak, amelybe az egyetem kutatási, fejlesztési kapacitásával is számolnak, az eredményeiket hasznosítják, mindezzel pedig komoly versenyelőnyt tudnak biztosítani a helyi vállalkozásoknak.
– A kutatást, fejlesztést és inkubátorházat érintő integrált projektek célja: megkönnyíteni a régióban működő kis- és középvállalkozások elindítását és fejlődését, amelyek egyetemekkel, állami intézményekkel és más üzleti partnerekkel együttműködve képesek lesznek előnyként használni a technológiákat, az infrastruktúrát és az üzleti szolgáltatásokat. Az integrált inkubátorközpont egyesíti a technológiai és kutatópark jellegzetességeit, valamint az inkubációs központ jellemzőit, mindezzel támogatva a fiatal vállalkozók piacra lépését, valamint a termékek és szolgáltatások kialakítását, illetve az eredmények alapján végzett piaci tesztelést is. Ez a projekt három pillérre épül, az alkalmazott kutatás, alapkutatás és az üzleti-fejlesztési-innovációs technológia átadására szolgáló inkubátorokra. Ebben a projektben közreműködő partnereink a Sapientia egyetem kutatói – mondta a megyei tanács elnöke. Borboly Csaba szerint a szóban forgó munkamegbeszélés megerősítette a résztvevőket abban a meggyőződésükben, hogy sikeres lesz a pályázatuk – áll a közleményben.




Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!