Újabb rekord
Annak idején arról már beszámoltunk, hogy az európai autópiac szempontjából „bal lábasnak” bizonyult az évkezdet lévén, hogy kedvezőtlenül alakult az eladásszám, mármint a megelőző esztendő azonos hónapjához viszonyítva. Kivételt pedig egy-két ország jelentett, köztük Románia, amely esetében rekordszámba menő piacbővülés következett be. Februárban is majdhogynem megismétlődött ez a kedvezőtlen helyzet, és kivételt ugyancsak néhány ország képezett, ismét köztük lévén Románia is.
Uniós viszonylatban február hónap folyamán 1%-kal kevesebb személygépkocsit írattak be a forgalomba, mint 2018 februárjában, két hónap viszonylatában pedig 2,9%-kal kevesebbet. (Európai viszonylatban viszont némileg jobb a helyzet, ugyanis a piaczsugorodás „csak” 0,9%, illetve 2,9%-os volt.) A forgalomba beíratott új személygépkocsik számának jelentős csökkenése következett be 2018 első két hónapjához viszonyítva Hollandiában (-17,16%-os), Svédországban (-13,1%-os), Csehországban (-12,2%-os), Finnországban (-12,7%-os), Írországban (-12,3%-os) és Ausztriában (-11,2%-os). A piacbővülési arányszám tekintetében a maga +68,8%-kal Litvánia került az első helyre, de ez a balti állam porszemnyi szereplője az európai autópiacnak, lévén hogy részesedése elenyésző. (Egyébként az esztendő első két hónapjában ott 6274 új személygépkocsit jegyeztettek be a forgalomba.) A nagy piaci szereplők közül egyik esetében sincs szó jelentősebb piacbővülésről, így például Németországban az esztendő első két hónapjában csak 0,6%-kal több új járgányt értékesítettek, mint a megelőző esztendő azonos időszakában, Franciaországban pedig 0,5%-kal többet. Viszonylag jelentősebb gyarapodásról lehet beszélni Magyarország (+11%) és Románia esetében (+26,8%). A piacbővülési arányszám tekintetében amúgy országunk esetében februárban újabb rekord született: a megelőző esztendő azonos időszakához viszonyítva 37,5%-kal több új személygépkocsit jegyeztettek be a forgalomba. Abszolút számokban: februárban
12 071 új személygépkocsira került fel a rendszámtábla, két hónap viszonylatában pedig 26 023-ra.
Márkák versengése
A minap zárult Genfi Autószalon kapcsán is egyes piaci elemzők annak a véleményüknek adtak hangot, miszerint megtörténhet, hogy az idei esztendő körülményesnek bizonyulhat az európai autógyártás és autópiac szempontjából, ugyanakkor 2019 az előbbi tekintetében egy amolyan generációváltás előestéje is lehet. Mindebben közrejátszhat az elektromosgépkocsi-gyártás valószínűsíthető térhódítása, a kínai felvevőpiac viszonylagos beszűkülése, valamint a Brexit. A két hónapi eredmények a szóban forgó feltételezést látszanak alátámasztani, de még korai lenne lejtmenetre „ítélni” a piac alakulását. Annál is inkább korai, mert vannak olyan elemzők is, akik szerint éves viszonylatban helyrebillenhet a mérleg, sőt európai viszonylatban több új személygépkocsi eladására is sor kerülhet, mint 2018-ban. (Hazai viszonylatban is vannak olyan előrejelzések, miszerint tovább fog bővülni a belső piac, azaz több új személygépkocsi értékesítésére kerül sor, mint a megelőző esztendőben.) Ami viszont tény: annak, hogy európai viszonylatban az esztendő első két hónapja során csökkent az új személygépkocsik eladásszáma, kárát láthatták egyes autógyárak. Íme, mit mutat az ACEA hivatalos statisztikája: az esztendő első két hónapja során a Volkswagen Csoport eladásszáma 3,6%-kal zsugorodott, a PSA csoporté 0,8%-kal, a Fordé 6%-kal, a BMW Csoporté 3,4%-kal, a Toyota Csoporté 4,5%-kal, a Nissané 24,6%-kal, a Mazdáé 5,5%-kal, a Hondáé 11,2%-kal, a FCA Csoporté (Fiat) pedig 10%-kal. Nos, ezekből a számadatokból is az olvasható ki, hogy egyeseket igen érzékenyen érintett az uniós, illetve az európai piac beszűkülése. Még kirívóbb, illetve kedvezőtlen a helyzet egyes márkák esetében: a Porsche -48,8%-kal zárta az esztendő első két hónapját, az Alfa Romeo -38%-kal, az Audi -12,7%-kal, az Opel -5%-kal, a Renault -4,9%-kal, a Fiat -15,5%-kal, a BMW -4,8%-kal, a Toyota ugyancsak -4,8%-kal. Akkor kik voltak a nyertesek, ha egyáltalában lehet nyertesekről beszélni: a Volvo Car Corp. eladásszáma 13,5%-kal gyarapodott, a Jaguáré 11,3%-kal, a Mitsubishi esetében a bővülés 16,6%-os volt, a Jeep esetében pedig 16,5%-os. Külön kell szólnunk a Dacia márkáról, amelynek eladásszáma, ha szerényen is, de hovatovább növekedik, ilyenképpen pedig az idei esztendő első két hónapja során európai viszonylatban az ezen a márkanéven forgalomba beírt új személygépkocsik száma 7,4%-kal gyarapodott 2018 azonos időszakához viszonyítva. (Abszolút számban kifejezve 86 284 járműről van szó). Kétségtelen, hogy a dolgok ilyenszerű alakulásában megvolt, meglehetett a maga szerepe a hazai autópiac kedvező alakulásának is, tudva azt, hogy a Romániában értékesített új személygépkocsiknak több mint 60%-át a Dacia márkájú járgányok teszik ki.
Hecser Zoltán