Újabb kisajátítások
Hogy mikor is lehet majd közlekedni teljes hosszában az észak-erdélyi, a Brassó–Marosvásárhely–Kolozsvár–Nagyvárad autópályán, arra tulajdonképpen soha senki nem adott pontos választ, bár arra vonatkozóan léteztek jogszabályban is feltüntetett határidők. Azokat nem sikerült tiszteletben tartani, mint ahogy azokat a megismétlődő ígéreteket sem, amelyek elhangzottak a mindenkori kormányok, illetékes tárcavezetők és vezérigazgatók, valamint az egykori és a jelenlegi kivitelezők részéről. Márpedig ígéretekben, ilyen-olyan kedvező előrejelzésekben nem volt hiány és most sincs. Mondjuk ezt annak okán, mert a szociáldemokrata párt, illetve a Grindeanu-kormány még pillanatnyilag érvényes kormányprogramjában is ott szerepel a szóban forgó autópálya. A minap a kivitelezés tekintetében egy újabb fejlemény következett be…
Jó 14 évvel ezelőtt vált hatályossá ama 2003/1363-as kormányhatározat, amely révén jóváhagyták a Brassó–Marosvásárhely–Kolozsvár–Nagyvárad beruházási létesítmény műszaki-gazdasági mutatószámait. Abból vajmi kevés valósult meg, mint ahogy az autópályából is. Az eltelt 14 esztendő során sok minden történt, s azok közül talán két dologra érdemes utalni, nevezetesen arra, hogy nagy kínnal-bajjal sikerült átadni két „részletben” az Aranyosgyéres–Kolozsvár közti autópálya-szakaszt (a Kolozsvárra le- és felvezető, illetve bekötő szakasz mindmáig sem készült el, de ez egy más ügy). A másik pedig az, hogy a munkálatok kivitelezésének elhúzódása, illetve a hovatovább nagyobb pénzösszegeket felemésztő költségek okán szerződésbontásra került sor az egykori fővállalkozóval, az amerikai érdekeltségű Bechtellel. Az eltelt évek során újabb és újabb bonyodalmak támadtak, fel kellett frissíteni, illetve át kellett dolgozni egyes műszaki dokumentációkat, ezekre pedig szerződéseket kellett kötni a közismerten problematikus közbeszerzési eljárás révén, s ez vonatkoztatható a kivitelezési munkálatok leszerződésére is. Időközben az is kiderült, hogy esetenként módosítani kell a nyomtávon is, ami ugyancsak bonyodalmakat okozott, hisz szükségessé tette újabb és újabb kisajátítási kormányhatározatok meghozatalát. Ez történt a múlt esztendőben is, a 2016/67-es kormányhatározat révén, amely értelmében a Marosugra és Aranyosgyéres közti 2A szakasz kivitelezési munkálatai szükségessé tették magántulajdonban lévő ingatlanok (mindenekelőtt területek) kisajátítását, Marosbogát, Maroskece, Oláhkocsárd, Kutyfalva, Radnót, Ludas és Marosugra helységek területén. Amúgy a szóban forgó 2A autópálya-szakaszon a kivitelezési munkálatokra a múlt esztendőben kötötték meg a szerződést, s ott ténylegesen folytatódnak jelenleg is a munkálatok. Amúgy a szaktárca nem régi közleménye szerint az Aranyosgyéres és a Marosvásárhely közti autópálya-szakaszt 2018, azaz a jövő esztendő első évnegyede folyamán finalizálni kell. Mi azt mondanánk, hogy „kellene”...
Többet kell kisajátítani
Menet közben derült ki, hogy valami hibádzik a folyosóval, illetve a kisajátítandó területekkel kapcsolatosan, lévén, hogy az nem elégséges, amelyre sor kerül a már említett kormányhatározat értelmében, azaz pótlólagos felületekre van szükség a további munkálatok elvégzése végett. Ez az úgynevezett pótlólagos területigény ugyancsak a már említett helységek esetében magántulajdonban lévő területekből csípne ki. Ténylegesen ki is fog csípni, úgy, ahogy arról rendelkezik a tegnapelőtt megjelent 2017/420-as kormányhatározat. A kisajátításra kerülő területek, illetve tulajdonosok névjegyzékét a kormányhatározat 1-es számú melléklete tartalmazza, de azt nem hozták nyilvánosságra állítólag technikai okokból kifolyólag, s azt majd csupán az érintett személyekkel közlik. Amúgy a már említett helységeken túl magánterületek kisajátítására kerül sor a Kolozs megyei Aranyoslónán is. A kormányhatározat 2-es mellékletében van egy másik lista is, amelyen az a hét ingatlan, pontosabban szántóterület szerepel, amelyet a Maros megyei Radnán sajátítanak ki, s amelyek ellenében a hét érintett személy együttesen 3760 lejes kártérítésre lesz jogosult.