Új keretszerződés július 1-jétől
A kormány a március 16-án meghozott 2016/161-es határozatával jóváhagyta a 2016–2017-es évekre azt a keretszerződést, amely szabályozza az egészségbiztosítási rendszer keretében nyújtandó orvosi ellátás, gyógyszerek és orvosi készülékek feltételrendszerét, valamint a szolgáltatási csomagokat. A Hivatalos Közlönyben március 23-án megjelent kormányhatározat hatályba lépésének időpontját április 1-jében jelölték meg, azzal egyidejűleg hatályon kívül helyeződik a hasonló jellegű, utólag módosított és kiegészített 2014/400-as kormányhatározat.
A szóban forgó kormányülésről kiadott hivatalos közleményben többek között az szerepelt, hogy a kormányhatározat révén újdonságszámba menő elemek bevezetésére kerül sor, olyanokra, amelyek révén hozzáférhetőbbé válnak az orvosi szolgáltatások mind a biztosítotti jogállással rendelkező személyek, mind pedig azok számára, akik nem tudják bizonyítani ezen minőségüket. Példaként említi a közlemény, hogy a 18. életévüket be nem töltött gyermekek esetében hat hónaponként biztosított lesz egy fogorvosi konzultáció, a szakorvosi ellátás szintjén a diagnosztikai eljárások keretébe bekerült az elektromiogram (EMG), a járóbeteg szakorvosi ellátás szintjén pedig a MR-mellvizsgálat. A kórházi kezelés tekintetében ezentúl nem lesz szükséges a beutaló azon páciensek esetében, akik kibocsátó levelében annak idején bekerült az újabb beutalásra vonatkozó javallat is. Amúgy a 2016/161-es kormányhatározat igen terjedelmes és a hétköznapi ember számára nem mond sokat, de igen a családorvosok számára, akik – amint arról már beszámoltunk – komoly kifogásokat fogalmaztak meg, és állítólag jelentős hányaduk nem hajlandó aláírni a keretszerződést.
A tegnapi kormányülésen újólag terítékre került ez a kormányhatározat, de nem a tiltakozások, kifogások okán, hanem azért, mert a kormány is rájött arra, hogy a március 23-i közlés miatt nem áll rendelkezésre elegendő idő a szerződések megkötésére. Ennek okán egy újabb kormányhatározattal július 1-jére tolta ki a 2016/161-es kormányhatározat hatályba léptetésének időpontját, és ugyanezen időpontig meghosszabbította a 2014/400-as kormányhatározat érvényességét. A szóban forgó, 2016/200-as számot viselő kormányhatározat még aznap éjjel meg is jelent a Hivatalos Közlönyben. Megemlítenénk azt is, hogy abban nincs semmilyen utalás arra vonatkozóan, hogy a családorvosok érdekképviseletével tárgyalásokat fognak folytatni az új keretszerződésről. Ugyanakkor a kormányülést követő sajtóértekezleten Dan Suciu kormányszóvivő részéről sem hangzott el olyasmi, miszerint napirendre kerülhet a keretszerződés átdolgozása.
A kormányhatározatban van viszont egy olyan szakasz, amely értelmében az orvosi szolgáltatások, a gyógyszerek, az egészségügyi anyagok és orvosi készülékek elszámolására, azokéra, amelyekre a második évnegyed tekintetében a szerződéskötésre kiegészítő iratok („acte adiționale”) révén került sor, azokból az összegekből történik, amelyeket előirányoztak a 2016-os esztendei egészségbiztosítási költségvetésben. Az előirányzott alapok elégséges, illetve elégtelen voltáról lehetne vitatkozni. De egy dolog biztos: gond van a pénzalapokkal. Egyetlen jelentéktelennek tűnő, de sokatmondó példával illusztrálnánk ezt a meglátást: Csíkszeredában tegnap (március 31-én) a Prodia Kft. laboratóriumában küldőpapír alapján már áprilisra nem programálhatták a pácienst, májusra sem, mert csak április 15-e után lesznek ismeretesek a keretszámok… Maradt viszont egy lehetőség – aki készpénzzel fizetett, annak nem kellett várakoznia. Sajnos nem egyedi esetről van szó, hanem rendszeresen megismétlődőről.
Hecser Zoltán