Új intézkedések országos és helyi szinten: A szükségállapot második napja
Bezárt tegnap a kocsmák, vendéglők, fodrászatok, edzőtermek legnagyobb része a koronavírus megfékezése céljából kedd este bejelentett belügyminisztériumi intézkedés következtében. Csak azok a vendéglátóipari egységek folytatják tevékenységüket, akik házhoz szállítanak vagy az ajtóból szolgálják ki vendégeiket. A kormány szigorította a szükségállapot szabályait be nem tartó és másokat megfertőzőkre kiróható büntetéseket. A csíkszeredai önkormányzat időseket segítő programot indított, a Romániai Pedagógusok Szövetsége bejelentette: videóvizsgákat készítenek nyolcadikosoknak. Hazatérhetnek az osztrák–magyar határon ragadt román állampolgárok. Ez történt többek közt a szükségállapot második napján.
Kiszolgálás az új szabályozásnak megfelelően. Alkalmazkodnak a vendéglátók Fotó: László F. Csaba
Hargita megyében továbbra sincs igazolt koronavírusos eset, Székelyföld egészét tekintve – azaz Maros és Kovászna megyét is ideértve – nyolc igazolt esetet tartottak nyilván tegnap este, nyolcvanan voltak karanténban, házi elkülönítésben pedig 1263-an. Haláleset nem történt.
Románia területén kétszázhatvan személynél mutatták ki eddig a koronavírus jelenlétét – közölte tegnap este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). A 260 személy közül 19-et gyógyultnak nyilvánítottak és kiengedtek a kórházból. A legutóbb közzétett helyzetjelentés óta 14 esetet jegyeztek: ezek közül hetet Bukarestben, hármat Brassó megyében, kettőt Konstanca megyében és egyet-egyet Máramaros, illetve Dolj megyében. Az új fertőzöttek 2 és 57 év közöttiek. Tegnap este 3510 személy volt intézményes karanténban Romániában, további 26.545-öt pedig lakhelyükön különítettek el. A GCS adatai szerint tegnap estig a molekuláris diagnosztizálásra alkalmas (Real Time PCR) 3746 teszt áll az ezeket végző egészségügyi intézmények rendelkezésére, ugyanakkor az Unifarm vállalat folyamatosan szerzi be a teszteket és rendelésre kiosztja a kórházaknak. Eddig 4670 koronavírustesztet végeztek el az országban, amelyek közül 4410 negatív lett. A mintákat a bukaresti, a kolozsvári, a temesvári, a craiovai, a iaşi-i és a konstancai központokban vizsgálták meg. Az óvintézkedéseket ugyanakkor nem mindenki tartja be: ötvenegy ügyben indítottak nyomozást a hatóságok a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt. Összesen 1.835.000 lej értékben szabtak ki bírságot 120 személyre, akik nem tartották be a házi elkülönítés szabályait. A Hargita megyei ügészség ugyanakkor lapunkkal közölte: Hargita megyében nyomozás zajlik egy Hollandiából hazatért, de a házi elkülönítést nem vállaló személy ellen.
Kormányintézkedések
A kormány ugyanakkor szigorította a szükségállapot szabályait be nem tartók és másokat megfertőzők büntetéseit. Aki megfertőz valakit a szabályoknak fittyet hányva, öt év börtönbüntetést kaphat. Két ember megfertőzése esetén már 10 év szabadságvesztés vár az illetőre; ha az, akit megfertőzött, meghal, 15 évet is kaphat. Ezenkívül Ludovic Orban miniszterelnök tegnapi videokonferencia-rendszerben tartott kormányülésen bejelentette: állami költségvetésből fizetik a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságra küldött munkavállalók juttatását.
Mircea Vela belügyminiszter kedd este a koronavírus terjedésének megfékezését célzó, újabb intézkedéseket jelentett be. Bezárnak a kávézók, vendéglők és más vendéglátóegységek olyan tevékenységei, amelyek az ügyfelek jelenlétéhez kötöttek, továbbá bezárják a szépségszalonokat, fodrászatokat, edzőtermeket, betiltják a 100 főnél nagyobb kültéri eseményeket, valamint az egyházi rendezvényeket. A vendéglátóhelyeken betiltották a helyben fogyasztást, de a drive-in típusú kiszolgálásra és a házhoz szállításra nem vonatkozik a tiltás. Tegnaptól 14 napra leállították a légi közlekedést Spanyolország és Románia között, az Olaszország és Románia közötti légi közlekedés szüneteltetését pedig március 23-tól újabb 14 nappal meghosszabbítják.
Hazatérhetnek a magyar–osztrák határon ragadtak
Azok a román állampolgárok, akik jelenleg Ausztria és Magyarország határán vannak, magyar idő szerint 12 órától juthatnak át a szomszédos ország területén, amíg megszűnik a torlódás, ezt követően az átutazás mindennap magyar idő szerint 21 óra és hajnali 5 között megengedett, a magyar hatóságok által megjelölt útvonalakon – tájékoztatott a külügyminisztérium tegnapi közleményében. Tegnap ismét torlódás alakult ki az osztrák–magyar határon, mert kedd este nem minden román állampolgárnak sikerült csatlakoznia a Romániába tartó konvojhoz. Bogdan Aurescu külügyminiszter ismét egyeztetett magyar hivatali kollégájával, Szijjártó Péterrel, hogy új megoldásokat azonosítsanak annak érdekében, hogy a román állampolgárok vissza tudjanak térni az országba. Aurescu szerint humanitárius megfontolásokból továbbra is hasonló, szolidaritásra épülő intézkedéseket kell hozni. A román diplomácia vezetője azt mondja: a járvány ideje alatt is tiszteletben kell tartani az áruk szabad áramlására vonatkozó uniós alapelvet.
A minisztérium tájékoztatása szerint kedden 170 román állampolgár tért vissza az országba. Ezekből 59-en a budapesti reptéren rekedtek, a többiek Marokkóban és Egyiptomban. Tegnap, az ammani román nagykövetség erőfeszítéseinek eredményeként, további 78 román állampolgár tért haza Jordániából, és jelenleg dolgoznak a Portugáliában, Marokkóban, Egyiptomban és Máltán lévő román csoportok hazahozatalán.
Csíkszereda segít az időseknek
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere ugyanakkor tegnap lapunkkal közölte: Időseinkért! címmel gyógyszer- és élelmiszer-vásárlási szolgáltatást indított a csíkszeredai önkormányzat. Mégpedig azonnali hatállyal. Annak tudatában, hogy az otthonmaradás, ám ugyanakkor a folyamatos élelmiszer- és gyógyszerellátás létfontosságú az idősek számára, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala a városháza Szociális Igazgatóságával karöltve, azonnali hatállyal létrehozta az Időseinkért! szolgáltatást, amely a szükséges, elsősorban gyógyszer- és élelmiszer-vásárlások terén nyújt segítséget – állt a közleményben. E szerint a szolgáltatásra jogosult minden olyan, 65 év feletti csíkszeredai lakos, aki jelenleg nem kap támogatást a város más szociális ellátórendszerétől, és akinek nincs a közvetlen közelében felnőtt korú, 60 évnél fiatalabb, aktív személy (családtag, szomszéd, ismerős stb.), akire számíthat, támaszkodhat. A városvezető mindössze annyit kér, hogy aki igényli a támogatást, az a 0735–209455-ös telefonszámon szóban, vagy a social@szereda.ro e-mail-címre elküldött levélben közölje a teljes nevét, adja meg pontos lakcímét, ahol a városháza munkatársaik felkereshetik és a személyi számát (CNP). Azokat a személyeket, akik 2020. március 19-én 12:00-óráig jelzik igényüket, a városháza szolgáltatást nyújtó munkatársai péntektől, azaz 2020. március 20-tól keresik fel. Ezt követően a többi munkanapon 12:00 óráig jelentkezőknek az azt követő legközelebbi munkanaptól kezdődően állnak rendelkezésére.
– A világjárvány eddigi tapasztalatai azt mutatják, hogy a szépkorúak a legveszélyeztetettebbek. Ezért felkérjük minden idős polgártársunkat, hogy az elkövetkező időszakban kizárólag jól indokolt esetben hagyják el otthonaikat és kerüljék a közvetlen kapcsolatot másokkal – fogalmazott közleményében a polgármester.
Videóvizsgák nyolcadikosoknak
Magyar és román nyelv, valamint matematika vizsgavideókat készítenek nyolcadikos diákoknak, hogy megkönnyítsék a felkészülésüket – jelentette be közösségi oldalán a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ). A közlemény szerint az RMPSZ Hargita és Kovászna Megye Tanfelügyelőségével, Hargita Megye Tanácsával és az Apáczai Csere János Pedagógusok Házával együttműködve kezdeményezte a vizsgafelkészítő videók készítését nyolcadikos diákok számára. A magyar és román nyelv, valamint matematika tantárgyakkal foglalkozó munkacsoportok már folyamatosan dolgoznak a 10-10 részből álló sorozatok forgatókönyvén. A pedagógusok hétfőn állnak a Hargita Stúdió kamerái elé, így előreláthatólag szerdától indul a SuliTV8 elsősorban a YouTube-on, a tervek szerint több kábeltévé csatornáján is.
Kitolja a határidőt a Szülőföldön magyarul
Várhatóan kitolja a Szülőföldön magyarul program a támogatási kérések határidejét, mer úgy ítélik meg a lebonyolítói, hogy az eredetileg április 30-i határidő nem tartható. Ady-Kovács-Ferenczi Noémi, a Szülőföldön magyarul program koordinátora lapunkkal közölte: türelmet kérnek az iskolák újraindulásáig, és biztosítanak mindenkit, hogy a jelenlegi helyzet miatt nem fog lemaradni a pályázási lehetőségről.
HN-összeállítás