Hirdetés

Úgy tűnik, mégsem lehetetlenítik el a helyi költségvetésből való kulturális és sportéletszervezést

A miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy véglegesítették a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedések jogszabálytervezetét, amelyért a kormány felelősséget készül vállalni a parlamentben. Csoma Botond, az RMDSZ parlamenti képviselője érdeklődésünkre úgy nyilatkozott, a véglegesített jogszabálytervezetben nem szerepel a nagy port kavart megszorítás, amely ellehetetlenítené a kulturális és sportélet szervezését saját költségvetésből az önkormányzatoknak.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Úgy tűnik, mégsem lehetetlenítik el a helyi költségvetésből való kulturális és sportéletszervezést
Archív Fotó: László F. Csaba

A kormányülés elején Marcel Ciolacu kiemelte, a jogszabályjavaslat véglegesítése előtt egyeztettek az érintett szakszervezetek, munkáltatói szövetségek, civil szervezetek és a helyi önkormányzatok képviselőivel, javaslataik nagy részét belefoglalták a tervezetbe. Az intézkedések célja szerinte véget vetni a közpénzek pazarlásának, fellépni az adóelkerülés ellen és méltányos alapokra helyezni az adórendszert.

Csoma Botond, az RMDSZ parlamenti képviselője érdeklődésünkre közölte, úgy tűnik, kivették a helyi önkormányzatok számára előirányzott 2,5 százalékos korlátot a költségvetési megszorításokat célzó törvénycsomagból. A parlamenti ülést követő megkeresésünkkor elmondta, a kormány elküldte a módosított jogszabálytervezetet az RMDSZ-nek, a kollégáik tüzetesen átnézték, és nem találták benne a szóban forgó intézkedéseket, amelyek ellehetetlenítenék a kulturális és sportélet szervezését önkormányzati költségvetésből. Így nagy valószínűséggel valóban kiiktatták az RMDSZ által bírált intézkedéseket. Azt azonban még nem lehet tudni, hogy mikor kerül a parlament elé a törvénytervezet. 

Ciolacu kijelentette, hogy a jelenlegi adókedvezmények évi 75 milliárd lejtől fosztják meg az államkasszát, az adóelkerülés pedig további 150 milliárd lejjel rövidíti meg a büdzsét. Ezek összesen a bruttó hazai termék 15 százalékát teszik ki. „Románia nem engedheti meg magának többé ezeket a kedvezményeket. (...) Nincs az a modern állam, amelyik ilyen körülmények között működni tudna” – fogalmazott.

Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint a miniszterelnök beszélt arról is, hogy az ország költségvetése a munkavállalók adólejeire, a fogyasztásra és az állami beruházásokra alapoz. Ugyanakkor „aberráns paradoxonnak” nevezte, hogy míg európai viszonylatban Romániában a legmagasabb a munka adóterhe, a tőke megadóztatásának szintje a legalacsonyabbak között van. „Kormányfőként kötelességem Románia érdekeit azon elégedetlen csoportok érdekei fölé helyezni, akik így nem milliárdos, hanem csak százmilliós nagyságrendű nyereségre tesznek szert” – jelentette ki. Hozzátette, az intézkedésekre azért is nagy szükség van, hogy Románia végre tudja hajtani az Országos Helyreállítási Tervben (PNRR) vállalt reformokat és hozzáférjen az uniós alapokhoz. „A tét több mint 70 milliárd euró és Románia OECD-csatlakozása, amely külföldi beruházások egész sorát vonná maga után. Nem sodorhatjuk veszélybe ezeket a stratégiai célkitűzéseket” – emelte ki.

Ciolacu ismét hangsúlyozta, hogy nem „megszorításokról” van szó. Mint mondta, megszorító intézkedéseket 2010-ben vezettek be, amikor csökkentek a fizetések és a nyugdíjak, az általános áfakulcs pedig 19 százalékról 24 százalékra nőtt. Most az élelmiszerek és a gyógyszerek áfája 9 százalék, a tűzifa, a villamos energia és a földgáz áfája 5 százalék marad, így nem áll fenn annak a veszélye, hogy télen emelkedjenek az árak. Ugyanakkor 10 százalékkal 3300 lejre, az építkezési szektorban pedig 4500 lejre nő a minimálbér – emlékeztetett.

Hozzátette, a kormány az állami apparátus eddigi legambiciózusabb reformját készül véghez vinni, amely már rég várat magára. „Mivel ez eddig nem történt meg, én majd végigviszem. Nem áll szándékomban meghátrálni. Nagy szükség van erre a reformra, és én felvállalom, mert ez Románia egyetlen esélye a fejlődésre” – szögezte le Marcel Ciolacu.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!