Hirdetés

Udvarhelyszék Kultúrájáért díjat kapnak

Két évtizedes múltra tekint vissza Székelyudvarhelyen a magyar kultúra napja tiszteletére szervezett programsorozat, amelynek részeként Udvarhelyszék kulturális életének jeleseit is díjazzák. Lesz sok évfordulós esemény a héten, továbbá több kiállítás, filmvetítés, színház és táncjáték, illetve irodalmi találkozó is.

Asztalos Ágnes
Becsült olvasási idő: 5 perc
Udvarhelyszék Kultúrájáért díjat kapnak
Az idei díjazottak: Hadnagy Jolán, László János, Bálint Irma Fotó: Udvarhelyszék Kulturális Egyesület Facebook-oldala

Január 17–22. között zajlik a rendezvénysorozat, amely szerdán 17 órakor P. Buzogány Árpád Gergé halhatatlanná tétele című novelláskötetének bemutatójával rajtol a Művelődési Ház koncerttermében. Másnap a Haáz Rezső Múzeum a 150 éve született Spanyár Pál képzőművész, rajztanár alkotásaiból szervez kiállítást a városi képtárban, ugyanaznap Tárgyi anyanyelvünk címmel népművészeti kiállítás is nyílik a 45 éves Udvarhelyszéki Népművészek Egyesületének tagjai által készített alkotásokból, ennek helyszíne a Művelődési Ház lesz. Hagyományos programpont, hogy a Cimbora Tanulók Háza is jelentkezik egy tárlattal, amit pénteken délutántól lehet megtekinteni ugyancsak a Művelődési Ház oszlopos termében. Aznap 19 órától a városháza Szent István termében mutatják be a Frici és Aranka című, 2022-es magyar filmet, jelen lesznek az alkotók is. A film Karinthy Frigyesről, feleségéről, Böhm Arankáról, illetve az író és Kosztolányi Dezső barátságáról szól. Szombaton este újra meg lehet nézni az Udvarhely Néptáncműhely tavaly bemutatott Petőfi-potomság című előadását, vasárnap, a magyar kultúra napján, 18 órakor tartják a hagyományos gálaestet, amelyen átadják az Udvarhelyszék Kultúrájáért díjakat, az eseményen fellép a Szentegyházi Gyermekfilharmónia. Jövő hétfőre is marad program: 11 órától a Művelődési Házban Te vagy a kultúra címmel udvarhelyszéki származású alkotókkal szerveznek találkozót, amelyre IX–XII.-es osztályközösségek jelentkezését várják. Este a Csinibaba című színházi előadás zárja a hatnapos rendezvénysorozatot. A filmvetítésre és előadásokra jegyek a Művelődési Ház jegypénztárában válthatók.


Hirdetés


A rendezvénysorozatot az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület, a polgármesteri hivatal, illetve a városi könyvtár szervezi, de igazából a város kulturális intézményei mind részt vesznek a programkínálat kialakításában – közölte Szőcs Endre, a főszervező egyesület ügyvezető elnöke. 
Az Udvarhelyszék Kultúrájáért díj immár húszévesnek mondható, minden évben négy kategóriában ítélik oda, bár a Covid-járvány idején „szünetelt”. Míg korábban egészen a gálaestig titok volt, ám már a tavaly és idén is napokkal azelőtt nyilvánossá tette az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület, hogy kiket tisztel meg az elismeréssel. Szőcs Endre elnök azt mondta, így szélesebb körben is ismertté válik a kitüntetett személyek neve, tevékenysége, és többen elmehetnek az eseményre felköszönteni őket. Ez az igény már több ízben is megfogalmazódott a díjazottak részéről is – és nem csak. Az elismerésekről helyi közösségektől, szervezetektől, egyénektől beérkező friss és korábbi javaslatok alapján az egyesület kuratóriuma dönt.

– Fontos szempont, hogy ne csak Székelyudvarhely városa legyen a fókuszban

– emelte ki Szőcs –, idén például két díj is a Homoródmentére kerül.
Értékteremtő díjban Hadnagy Jolán művelődésszervező részesül, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a farkaslaki Tamási Áron Művelődési Egyesület elnökeként az író emlékének helyi és Kárpát-medencei ápolásában, illetve a farkaslaki közművelődési élet szervezésében. Az Udvarhelyszék Kulturális Egyesület Udvarhelyszék Kultúrájáért – közösségért díjjal ismeri el a Homoródmente Művészetéért Alapítvány tevékenységét, a kis csapat érdeme többek között a nagy múltú Homoródszentmártoni Román Viktor Alkotótábor szervezése. Az értékmentés díjat Bálint Irma nyugdíjas tanárnő kapja. Pedagógusi, igazgatói munkája mellett éveken át ápolta, gondozta a kápolnási tájházat, a Kriza Jánosról elnevezett civil szervezet berkein belül a helyi gyermekekért, fiatalokért tett sokat. Az Életműdíjat László János nyugdíjas vállalkozónak ítélték oda, aki leginkább szülőfaluja, Abásfalva kulturális és egyházi életét, és a Homoródok menti kezdeményezéseket tekinti szívügyének és támogatja anyagilag. Hozzájárult többek között rokona, az ismert történész, régész és néprajzos, László Gyula professzor emlékének ápolásához, ugyanakkor személyes példájával is támogatja a faluképvédelmet az Abásfalván megvásárolt utcasor szakszerű helyreállításával.
A díjazottak egy, a néhai Siklódi Zsolt képzőművész által tervezett, Nagy Gábor ékszerész által elkészített színezüst plakettet kapnak, oklevél kíséretében.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!