Turizmus újratöltve
Véget érni látszik a világjárvány okozta óvatos nyaralások időszaka: a 2022-es idegenforgalmi idény küszöbén az utazási kedv kirobbanóan magas, legalábbis erről számoltak be az ágazat általunk megkérdezett képviselői. A Romániába érkező külföldi vendégek jórészt idén is a szomszédos országokból érkeznek, számukra igyekeznek a külföldi trendeknek megfelelő szolgáltatásokat nyújtani az utazási irodák. Milyen új trendek körvonalazódnak a turizmus ágazatában? Az évek óta megszokott kínálat mellett milyen újdonságokat tudunk mutatni a külföldi vendégeknek, illetve a hazai turistáknak? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat szakemberek segítségével.
Az idegenforgalmi szakértők és a turisztikai cégek képviselői többnyire óvatos optimizmusuknak adtak hangot, ami az idei turistaidényt illeti. Derűlátók, mert azt tapasztalták, hogy a járvány után megnőtt az utazási kedv, ugyanakkor óvatosak is, hiszen az orosz–ukrán háborúnak is hatása van az ágazatra.
Erősödhet a belföldi turizmus
A belföldi turizmus erősödése várható ebben az évben, hiszen a körvonalazódó gazdasági válság és a bizonytalan geopolitikai helyzet arra ösztönzi az embereket – függetlenül attól, hogy várhatóan nyitva lesznek a határok –, hogy közeli, de legalábbis országon belüli úti célokat válasszanak – osztotta meg lapunkkal előzetes várakozásait Magyari Vass István idegenvezető. Elmondása szerint fontos ezt a növekvő érdeklődést kihasználva új alapokra helyezni a turisztikai kínálatot, emberközeli élményeket, értékes pillanatokat adni az ide érkező vendégeknek. Úgy vélte: nem feltétlenül a nagy látványosságoknak számító helyek bemutatására kell hangsúlyt fektetni.
– Több mint tízéves idegenvezetési tapasztalattal a nyugat-európai piacon már részben jelen lévő szolgáltatásokat szeretnénk itt is meghonosítani, amelyek nem a nosztalgiaturizmusra épülnek, hanem egy olyan szemléletre, amely által a vendégek emberközeli találkozások révén kapcsolódni tudnak a helyiekhez. Egy parasztgazdaság meglátogatása önmagában nem elég: fontos, hogy a folyamatokban – sajtkészítés, szénacsinálás – a turista részt tudjon venni, ezáltal is más megvilágításban láthatja Székelyföldet – mutatott rá Magyari Vass István, aki több idegenvezető társával közösen a Magenta 7travel utazási irodát működteti.
Az említett online utazási iroda bevezeti a szintén újdonságnak számító „self guided” – szabad fordításban: önvezető – idegenvezetést. Ezt úgy kell elképzelni, hogy egy idegenforgalmi szakember megtervezi ugyan az utazást, de nincs jelen a kiránduló csoport mellett, csupán telefonon vagy chaten tartja a kapcsolatot velük, segítséget, útbaigazítást nyújtva szükség esetén.
Óvatos optimizmus
A székelyföldi turizmus egyik alapköve Borszék: az országos érdekeltségű üdülőváros minden évszakban vonzó a turisták számára, bár az idei tavasz, a hosszú vakáció ellenére gyengébben indult, mint a korábbi években. Sárpátki Melánia, a Borszéki Turisztikai Egyesület elnökének meglátása szerint a járványhelyzet hatására változtak a turisták igényei és elvárásai, ugyanakkor óvatosabbak, körültekintőbbek lettek, elsősorban az egyre dráguló szolgáltatások miatt. A panzióvezető elmondása szerint igyekeznek jelentős drágítások nélkül várni a vendégeket.
– Már vannak foglalásaink a nyári időszakra, ugyanakkor az elmúlt két évben lemondott kirándulások egy részét is most szeretnék bepótolni a vendégek. Borszéket elsősorban a román anyanyelvű turisták, valamint a Moldáv Köztársaságból idelátogatók részesítik előnyben, és a foglalások alapján ez a trend idén is folytatódik – összegzett Sárpátki Melánia, hozzátéve, hogy a közeljövőben megnyíló kezelőközponttól a borszéki turizmus jelentős fellendülését várják.
– Óvatos optimizmusra van okunk a turisztikai idény kapcsán, hiszen a kétévnyi bezártság után erős az utazási kedv, de léteznek félelemből, bizonytalanságból és anyagi okokból fakadó negatív tényezők is – fogalmazott Horváth Alpár turizmuskutató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem gyergyószentmiklósi kihelyezett tagozatának oktatója. Elmondása szerint összetett a kép, hiszen a romániai utazási irodák kínálatában helyet kapnak a népszerű, elsősorban földközi-tengeri utazási célpontok. Ez azért is történik így, mert a külföldi desztinációk gazdái aktívan próbálják elősegíteni a világjárvány utáni fellendülést, proaktív módon irányítva magukra a figyelmet, elsősorban árkedvezményekkel. Ezzel szemben a romániai piac, elsősorban a Fekete-tenger és a Duna-delta, de egész Kelet-Közép-Európa térsége több ezer kilométeres távolságról nem tűnik biztonságosnak az orosz–ukrán konfliktus közelsége miatt. A belföldi turizmus viszont erősödhet: a magánszférában is adható üdülési csekkek nagyobb forgalmat eredményezhetnek, de ennek is van hátrányos oldala, hiszen az utazásszervezés, a szállás és étkezés költségei várhatóan 15-20 százalékkal többe kerülnek.
– A legnagyobb problémát mégis a járványhelyzet alatt kialakult, de már korábban is jelentkező szakképzett munkaerő hiánya jelenti a turisztikai ágazat területein – összegzett Horváth Alpár.
Fellendülőben a megyei turizmus
Szabó Károly, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás igazgatója lapunk megkeresésére azt mondta, a turizmusra is egyértelműen rányomta a bélyegét az orosz–ukrán háború. A tapasztalatok azt mutatják, megyénkben jelenleg fellendülőben van a turizmus, főként magyarországi vendégek keresik fel a látványosságainkat, mint például a Szent Anna- vagy a Gyilkos-tavat.
– Mindezek mellett igyekszünk bemutatni azokat a helyeket, programokat, különböző tevékenységeket is, amelyeket kevésbé ismernek a turisták. Például a figyelmükbe ajánljuk a Mini Erdély Parkot, a via ferratákat és a hőlégballonozási lehetőségeket. A különböző szolgáltatásokról és kikapcsolódási lehetőségekről a folyamatosan frissülő Visit Harghita applikációban minden fontos információt megtudhatnak és tájékozódhatnak az érdeklődők – mondta a fejlesztési társulás igazgatója. Emlékeztetett: Hargita megyében 2022 a gasztronómia éve. A Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás támogatásával létrehozott helyi gasztropontokon, azaz a vidéki magánkonyhákban helyi alapanyagokból készült eledeleket kínálnak a turistáknak. Ezeket a gasztropontokat is a térségünkbe érkező látogatók figyelmébe ajánlja.
Bulgária a kedvenc külföldi célpont
Visszatért az udvarhelyszékiek kiránduló kedve, így bőven van dolguk az utazási irodáknak az elmúlt évek ínséges időszaka után, mondta el érdeklődésünkre Bihari Márta, a székelyudvarhelyi Hedon Express utazási iroda vezetője. A szakember szerint mindenki utazni, nyaralni szeretne, visszatértek ügyfeleik, ami igazán jó hír az utazásszervezőknek. Mint mondta, a legkedveltebb célországok listáját még mindig Bulgária vezeti.
– Bulgária még mindig veri a piacot, hiszen viszonylag közel van, és árban is megfelelő, ezért kedvelik nagyon az udvarhelyszékiek is – fogalmazott az utazási iroda vezetője. Tapasztalataik szerint a legkeresettebb országok között Görögország és Törökország is szerepel, illetve nagyon sokan választják Egyiptomot, főleg a tavaszi és az őszi hónapokban.
– Az elmúlt időszakban volt közkedvelt Egyiptom, nyáron már nem utaznak oda, ugyanis rettentő a hőség az országban – részletezte a szakember. Olaszországból Rimini térségét választják előszeretettel az utazni vágyók, de Antalyán is sokan nyaralnának, annak ellenére is, hogy ezek az utazások magasabb árkategóriába tartoznak, hiszen a repülőjegy is jóval többe kerül, mintha autóval vagy esetleg autóbusszal utaznának. Bihari Márta elmondta, vonzóak az „all inclusive” (szerk megj. minden benne) ellátást biztosító helyek, a legtöbben ezt is keresik, de az apartman stílusú kirándulások is népszerűek.
– Azért is keresettek, mert például egy hétre odautazással, szállással, együtt akár 225 euróból meg lehet járni. Aki nem igényli a teljes ellátást, annak tökéletes, megfizethető ez az ár – részletezte Bihari Márta. Hozzátette: remélik, ügyfeleik zavartalanul tölthetik majd nyaralásukat, mindenféle zavaró tényező nélkül.
– A háború hatásai miatt sokan úgy jöttek be az irodába, hogy vajon el tudnak-e majd menni, mennyire lesz majd bizonytalan megint a világ, most meg már az a tapasztalat, hogy azt mondják, amíg lehet, kihasználják a lehetőséget az utazásra – fogalmazott az utazási iroda vezetője. A Covid miatt tapasztalataik szerint már kevesebben aggódnak, bár Spanyolországban és Olaszországban még érvényben vannak korlátozások, ám a szakember úgy véli, a nyári hónapokra ott is feloldják majd.
Belföldi utazásokra is van kereslet
Bihari Márta ugyanakkor elmondta: azzal, hogy feloldották a járványügyi korlátozó intézkedéseket és a határok is megnyíltak, némiképp csökken a belföldi utazások száma, amelyek az utóbbi két évben értékelődtek fel igazán. Meglátása szerint ebben nagy szerepe van az üdülési jegyeknek is. Ha a jövőben is részesülnek benne a közalkalmazottak, akkor továbbra is népszerűek lesznek a belföldi nyaralások, kirándulások – vélekedett a szakember. A belföldi célpontok közül továbbra is a román tengerpart a legkeresettebb, főként a kisgyerekes családok körében, de a termál- és gyógyvizekkel rendelkező fürdőhelyeket is igen népszerűek a belföldön nyaralók körében. Az országon belüli társas, autóbuszos utazások iránt is nagy volt a kereslet – amelyek általában városlátogatásokról szólnak, gasztronómiai, kulturális programokkal összekötve –, ezeket is általában a tavaszi és őszi hónapokban szervezik a leggyakrabban, nyáron ugyanis a szakember tapasztalatai szerint mindenki inkább a vízpartokat keresi.
– Már most sok érdeklődőnk van őszre, úgy hogy nem hiszem, hogy gond lesz az ilyen jellegű kirándulásokkal sem, főleg ha kapják az utazási csekkeket – részletezte Bihari Márta.
Bíró István, Boncina-Székely Szidónia, Hadnagy Éva