Történetének legjobb negyedéves eredményét érte el a MOL-csoport
A MOL-csoport nyilvánosságra hozta 2021 első féléves és második negyedéves pénzügyi eredményeit. Az év első hat hónapját a MOL-csoport 1 559 millió dollár (463,1 Mrd Ft) újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA-val zárta, míg a 2. negyedévben 153%-kal emelkedett év/év alapon, és ezzel történetének legmagasabb, 893 millió dolláros (262,9 Mrd Ft) eredményét érte el.
Mindez az erős olajáraknak és a rekordszintű petrolkémiai árréseknek tulajdonítható, de szerepe volt a járványügyi korlátozások enyhítésének is, amely pozitív hatással volt az értékesítési mennyiségekre. A kiváló 2. negyedéves eredmények lehetővé teszik a MOL-csoport számára, hogy az éves EBITDA iránymutatást 3 milliárd dollár körülire emelje a korábbi 2,3 milliárd dollár körüli értékről.
Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója az eredményekkel kapcsolatban elmondta:
– Büszkén jelenthetem be, hogy a MOL-csoport történetének legjobb negyedéves eredményét értük el. Válságálló, integrált üzleti modellünk sikeresen navigált a járvány kihívásai között, és ki tudtuk használni az elmúlt hónapokban tapasztalt erős ciklust a nyersanyagok piacán. Ez azt jelenti, hogy 893 millió dolláros újrabeszerzési árakkal becsült„tiszta” EBITDA-t értünk el a 2. negyedévben, ami lehetővé teszi számunkra, hogy 3 milliárd dollár körülire emeljük az éves EBITDA iránymutatásunkat. Ami pedig a jövőt illeti, nagyon elégedett vagyok a kulcsfontosságú beruházásainkkal is, hiszen a tervek szerint haladunk a stratégiánk megvalósításával a 2030 felé és azon túlra vezető úton.
A Downstream szegmens újrabeszerzési árakkal becsült „tiszta” EBITDA-ja 305%-kal, 447 millió dollárra (131,9 Mrd Ft) nőtt év/év alapon a 2. negyedévben, amelyet a nagyon erős petrolkémiai teljesítmény lendített fel, miközben a finomítói árrések fokozatosan visszatértek a 2020 2. negyedévi mélységekből. 2021 első félévében a Downstream 73%-kal jobb eredményt ért el, mint egy évvel korábban. A Downstrem kiváló eredménye elsősorban a petrolkémia kiemelkedő teljesítményének köszönhető, mivel az integrált petrolkémiai árrés áprilisban rekordmagasságot, tonnánként 1035,8 eurót ért el. A Downstream a csoport legnagyobb készpénzhozzájárulójává vált a 2. negyedévben 307 millió dolláros (90,8 Mrd Ft) teljesítményével. Ami a folyamatban lévő beruházásokat illeti, a félév végére a poliol projekt meghaladta a 84%-os készültséget.
Az Upstream EBITDA 336 millió dollárra (98,9 Mrd Ft) ugrott a 2. negyedévben, ami pontosan háromszor magasabb, mint egy évvel korábban. A féléves eredmény 645 millió dollárt (191,4 Mrd Ft) ért el, ami 117%-os növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest, köszönhetően a magasabb olaj- és gázáraknak. A kőolaj és földgáztermelés enyhén, 5%-kal csökkent az 1. negyedévhez képest, 111,2 hordó egyenértékre. Ennek oka az Egyesült Királyságban lévő karbantartás, az Egyesült Királyságra és a kelet-közép-európai régióra jellemző természetes termelés csökkenés, valamint az ACG kisebb hozzájárulása. Az Upstream a Csoport egyik legnagyobb készpénzhozzájárulója, az egyszerűsített szabad pénzáram éves és negyedéves szinten is nőtt, és 230 millió dollárt (67,6 Mrd Ft) ért el a második negyedévben.
A Fogyasztói Szolgáltatások minden idők legjobb második negyedéves EBITDA-ját érte el 2021 második negyedévében, 48%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest és ezzel 164 millió dolláron (48,1 Mrd Ft) zárt. A kiváló teljesítmény erős szabad pénzáramot eredményezett, a szegmens 230 millió dollárt (68,2 Mrd Ft) termelt az első félévben, ami 50%-kal magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A járványügyi korlátozások enyhítése a MOL fő országaiban pozitív hatással volt az értékesített mennyiségekre és a nem-üzemanyag termékek árrésére is. A nem-üzemanyag termékek árrése 34%-kal nőtt a 2. negyedévben, főként a magyarországi, romániai, csehországi és szlovákiai piacon több árukategóriában is mutatott kiváló teljesítménynek köszönhetően. A teljes értékesítési mennyiség a 2. negyedévben 25%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, és ez a korlátozások enyhítését követő növekvő utazási kedv eredménye. 2021 második negyedévében a MOL leányvállalatával, az INA-val közösen megegyeztek, hogy megvásárolják az OMV Sloveniját, amely 120 töltőállomást üzemeltet, valamint nagykereskedelmi tevékenységet is folytat az országban. A Fresh Cornerek száma 1008-ra nőtt a 2. negyedév végére, az előző negyedévi 984-ről.
A Gáz Midstream üzletág EBITDA-ja 2021 2. negyedévében 48%-kal, 23 millió dollárra (6,8 Mrd Ft) esett az előző év azonos időszakához képest, mivel mind a tranzitbevételek, mind a szabályozott bevételek csökkentek a határkeresztező kapacitás és a szállítási kereslet lényeges csökkenése miatt. A belföldi szállítási mennyiség 32%-kal nőtt a tavalyi 2. negyedévhez képest, miközben az export (Ukrajnába, Romániába, Horvátországba és Szlovákiába) jelentősen, csaknem 87%-kal csökkent.
Közlemény