December 12-én szavazhatják meg Románia schengeni csatlakozását
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten, a Marcel Ciolacu román kormányfővel közösen tartott, a budapesti négyoldali tárgyalásokat összegző sajtótájékoztatóján.
Fontos tárgyalások történtek Budapesten, Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei tárgyalnak a schengeni térség kiterjesztéséről Romániára és Bulgáriára – jelezte a magyar miniszterelnök az MTI tudósítása szerint.
Orbán Viktor felidézte, hogy amikor legutóbb Bukarestben tárgyalt Marcel Ciolacuval, egyetértettek abban, hogy
Magyarország soros elnökségét az Európai Unió Tanácsa élén „mindenképpen fel kell használni arra, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozásának folyamatát felgyorsítsuk”.
Hozzátette: a mostani helyzet igazságtalan Romániával szemben, mely az elmúlt évek során rengeteg erőfeszítést tett, és már jó ideje minden feltételt maradéktalanul teljesített ahhoz, hogy a schengeni térség részévé váljon. Orbán Viktor továbbá köszönetet mondott az RMDSZ-nek is.
A tárgyalásokon Kelemen Hunor, a Szövetség elnöke is részt vett, és folyamatosan közvetített a román és a magyar fél között. „A magyarok, az osztrákok, a románok és a bolgárok megállapították, hogy minden feltétel teljesült, és minden akadály elhárult, ami eddig lehetetlenné tette Románia schengeni övezethez történő csatlakozását. Szeretném egyúttal megköszönni az RMDSZ-nek is azt a munkát, amivel ennek a gazdasági és politikai kapcsolatnak az erősítéséhez járult hozzá, és azt a munkát, amellyel segítették, hogy Románia csatlakozni tudjon a schengeni övezethez” – mondta a román kollégájával közös sajtótájékoztatóján a magyar miniszterelnök.
Magyar közvetítéssel a pénteki négyoldalú megbeszéléseken tehát megszületett a román és bolgár teljes jogú schengeni tagságról szóló megállapodás. Ennek értelmében
január 1-jétől megszűnik a határellenőrzés, szabad utazás és szabad kereskedelem zajlik mind a román–magyar, mind a román–bolgár határon.