Történelmi ötödik hely

A magyar férfi kézilabda-válogatott fennállása legjobb Európa-bajnoki helye­zé­sét elérve ötödik lett az Euró­pa­-baj­nok­sá­gon, mi­u­tán 23–22-re legyőzte Szlo­vé­ni­át a helyosztón. Kide­rült az is, kivel játszanak Lé­ka­i­ék az olimpiáért, illetve a világbajnoki részvételért. Románia három mérkőzésből három vereséget szenvedve 22. lett a husz­on­négy csapatos Eb-n.

Jakab Árpád
Becsült olvasási idő: 12 perc
Történelmi ötödik hely
Csapatkép a legjobb Eb-helyezés után. Érthető öröm Fotó: MTI

Az ötödik helyen zárta a magyar férfi kézilabda-válogatott a Németországban tartott Európa-bajnokságot, a Chema Rodríguez által edzett csapat a kontinensviadalt Szlovénia ellen 23–22 arányú sikerrel zárta. „Mindkét csapat nagyon akarta a győzelmet, és mindkét csapat nyerhetett volna. Az utolsó percek döntöttek, amikor a szerencse is mellettünk volt” – nyilatkozta a meccs utáni sajtótájékoztatón Chema Rodríguez, a magyarok szövetségi kapitánya. Hozzátette, nagyon nehéz meccs volt, és bár a játékosok már nagyon fáradtak, elképesztő munkát végeztek az egész tornán. Rávilágított, hogy nyolc mérkőzés sok, hiszen minden másnap kőkemény találkozókat kell játszaniuk a csapatoknak, de a magyarok mindig igyekeztek a legjobbjukat nyújtani. „A játékosaim elképesztők, megérdemlik a sikert. Nagyon boldog vagyok a történelmi eredmény miatt, egész Magyarország büszke lehet a srácokra” – szögezte le a spanyol edző.
Nagy László, a Magyar Ké­zi­lab­da-szövetség elnökségi tagja szerint a magyar férfiválogatott minden játékosa a tudása maximumához közel teljesített a németországi Európa-bajnokságon. „Ha valaki azt mondja a torna előtt, hogy ötödikek leszünk, lehet, hogy kinevettem volna, mert irreálisnak tűnt. Végtelenül boldog vagyok és büszke a csapatra” – nyilatkozta a játékosként 209-szeres válogatott Nagy. A nemzeti csapat két évvel ezelőtt, a legutóbbi kontinenstornán története legrosszabb eredményét produkálva 15. lett, ezúttal viszont fennállása legjobbját elérve végzett az ötödik helyen. Nagy László úgy fogalmazott: ha kivesszük a két évvel ezelőtti, részben hazai rendezésű Európa-bajnokság leszereplését, a csapat 2019 óta – amióta José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitány csatlakozott az edzői stábhoz – fejlődést mutat, és bízik benne, hogy ez így lesz továbbra is.


Hirdetés

Az 5. hely számokban

A magyarok – akiknek a célja az első tíz közé kerülés volt – eddigi legjobb eredménye az 1998-as kontinenstornán elért hatodik hely volt. Idén először jutottak tovább százszázalékos teljesítménnyel a csoportkörből, első alkalommal nyertek legalább négy mérkőzést egy Európa-bajnokságon, először léptek tovább a középdöntőből és 2008 után először zárták pozitív mérleggel – öt győzelem, három vereség – az Eb-t. A kapusok közül Bartucz László nyolc mérkőzésen harminc, Palasics Kristóf hat találkozón 26, Andó Arián két meccsen 23 százalékos hatékonysággal védett. A legeredményesebb játékos Bánhidi Bence volt, aki 43 lövésből 32 gólt szerzett. Lékai Máté 54-ből 29-szer volt eredményes, Ancsin Gábor pedig 48-ból 24-szer talált be. A legpontosabban Rosta Miklós célzott, aki 27 lövésből 23 gólt lőtt. A legtöbb időt, 313 percet Bóka Bendegúz töltötte a pályán, őt Imre Bence és Bánhidi Bence követi egyformán 256 perccel. Krakovszki Bence és Szöllősi Szabolcs egyszer sem lépett pályára. A csapat Achilles-sarkát a büntetők jelentették, ugyanis 29 hétméteresből mindössze 18-ból lett gól.

Irány Párizs!

A helyosztók végeztével kiderült az is, hogy a magyar válogatott a norvég, a portugál és a tunéziai csapattal találkozik az olimpiai selejtezőtornán. A március 14. és 17. között sorra kerülő viadalon az első kettőben kell végeznie a nemzeti csapatnak ahhoz, hogy 2012 után ismét ott lehessen az ötkarikás játékokon. A kvartett mérkőzéseinek lebonyolítására pályázott Magyarország (Tatabánya) és Norvégia is. Az áprilisi női olimpiai selejtezőtorna rendezési jogát Debrecen kapta, így nehezen elképzelhető, hogy a férfiak is hazai publikum előtt játszhatnak Párizsért. A négyes utolsó kiadó helye azzal dőlt el, hogy Egyiptom nyerte a szombaton zárult Afrika-bajnokságot, így a kontinenstorna harmadikja, Tunézia került a magyarokkal egy kvalifikációs csoportba. A női válogatott április 11. és 14. között a debreceni Főnix Arénában a svéd, a kameruni és a japán együttes ellen harcolhatja ki az ötkarikás részvételt.

Megoldható feladat

A finn–litván előselejtezős párharc továbbjutójával találkozik a magyar férfi kézilabda-válogatott a jövő évi világbajnokság selejtezőjében – derült ki a kölni sorsoláson, melyet az első kalapból vártak a friss Eb-ötödik magyarok, akik idegenben kezdik a párharcot. „Úgy érzem, megoldható a továbbjutás, illetve a kijutás a világbajnokságra. Nem is lehet más a célunk, noha természetesen mindig tiszteljük az ellenfeleinket” – idézte a szakszövetség honlapja José María Rodríguez Vaquero szövetségi kapitányt, aki kiemelte: 2025 legfontosabb versenye a férfiválogatottnak a világbajnokság. „Természetes, hogy szeretnénk kijutni a vb-re. A selejtezőre az olimpiai kvalifikációs torna után másfél hónappal, a klubidény hajrájában kerül sor, amely minden csapat számára extra szakmai kihívást jelent, de természetesen azért fogunk dolgozni, hogy sikerrel vegyük a selejtezőt.”
Március 17-én válik ismertté, hogy az előselejtezőből mely csapatok jutnak tovább. A selejtező első mérkőzéseit május 8-án és 9-én, a visszavágókat 11-én és 12-én játsszák. Románia Csehországgal küzd meg a vb-részvételért.
A vb házigazdái Horvátország, Dánia és Norvégia lesznek, rajtuk kívül az Európa-bajnoki elődöntős Svédország, Franciaország és Németország csapata automatikusan tagja a mezőnynek. A további 11 európai hely a selejtezőben talál gazdára. A jövőre január 14. és február 2. között sorra kerülő világbajnokságnak Zágráb, Split, Varasd, Porec, Dubrovnik, Koppenhága, Herning, Trondheim, Stavanger, Drammen és Oslo ad otthont.

Női Eb Debrecenben
A németországi férfi Eb záróhétvégéjén bemutatkozott a 2024. november 28. - december 15. között sorra kerülő magyar–osztrák–svájci közös rendezésű női Európa-bajnokság is.
Magyarország harmadszor lesz házigazdája női Eb-nek, miután 2004-ben önállóan, 2014-ben Horvátországgal közösen, most pedig Ausztriával és Svájccal társulva lesz a torna szervezője, ám a 2024-es női Európa-bajnokság lesz az első a szakág történetében, amelyen immár 24 válogatott vesz részt.
A csoportmérkőzések házigazdái Bázel (St. Jakobshalle), Innsbruck (Olympiahalle) és Debrecen (Főnix Aréna) lesznek, mindegyik helyszínen két-két négyes csoport találkozóira kerül sor. A 6-6 csapattal zajló középdöntőket Debrecenben és Bécsben rendezik, míg az elődöntőknek, valamint a helyosztóknak és a döntőnek az osztrák főváros lesz a helyszíne. Az Európa-bajnokság tizenhat játéknapja során hatvanöt meccsből összesen huszonnégy mérkőzést játszanak Debrecenben. A magyar válogatott az A csoportban kezdi majd meg küzdelmeit. 
A tornára november vége óta kaphatók a bérletek. A csoportkörre érvényes csomagbelépők 18 600 forinttól válthatók meg, 3 versenynapra. Továbbjutás esetén a magyar csapat a középdöntő meccseit is Debrecenben játssza, az erre a szakaszra érvényes bérletek is megvásárolhatók már, a legolcsóbb kategória 32 000 forintba kerül, amelyért már 4 versenynap mérkőzései tekinthetők meg. A cívis városban emellett a B csoport mérkőzéseit is megrendezik, amelyekre már 7800 forinttól elérhetők a jegyek. A napijegyek értékesítése az Európa-bajnokság sorsolása után indul, amelyet 2024. április 18-án rendeznek, Bécsben.
Az Európa-bajnoksággal kapcsolatos információk a www.catchthespirit2024.com, míg a jegyvásárlás tudnivalói a tickets.eurohandball.com oldalon találhatók meg.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!