Hirdetés

Több lábon állásra szavaznak a gyergyói gazdák

HN-információ

Nem akarnak teljesen lemondani a tejről, de csökkentenék a tejfeldolgozókkal és az alacsony, nyomott tejárakkal szembeni kiszolgáltatottságukat, de az se baj, ha közben a bellérektől is megszabadulnak. A több lábon állás és a jövedelem-diverzifikáció lehetőségét negyven gyergyói szarvasmarhatartó gazda – egy Szeben megyei céggel szerződést kötve – az angus húsmarhaborjak nevelésében, hizlalásában látta meg. A 200 kilós bikaborjúért például a szerződésben 600 eurót, a hárommázsásért 780 eurót ajánlanak. Olyan gazdával is beszélgettünk, aki indulásként ötven növendék leszállítására szerződik.

[caption id="attachment_2464" align="aligncenter" width="620"]Angus tehén és borja Horváth Sándorék borzonti húsmarhafarmján. Szebeni felvásárló érdeklődik az állatok iránt Fotó: Domján Levente Angus tehén és borja Horváth Sándorék borzonti húsmarhafarmján. Szebeni felvásárló érdeklődik az állatok iránt Fotó: Domján Levente[/caption]

Domján Levente domjan.levente@hargitanepe.ro Remetétől Csomafalván át Kilyénfalváig hét gyergyói település negyven szarvasmarhatartó gazdája vág bele az angus borjak nevelésébe és értékesítésébe – tudtuk meg dr. Baróti Lajostól, a gyergyói-medencei szar­vasmarha-tenyésztők regionális egyesületének elnökétől. Az üzletet a Szeben megyei – az angus fajták tenyésztésére, illetve hizlalásra szakosodott – Karpaten Meat Trading Kft.-vel kötött szerződésre alapozzák. A cég biztosítja a tehenek mesterséges megtermékenyítéséhez szükséges, elismert angus bikáktól származó szaporítóanyagot, az üsző- és bikaborjakat, növendékeket pedig a gazdáktól hét-tizenkét hónapos korban, 200-400 kilogrammos súlyra hizlalva vásárolják vissza.

Előre rögzített, paraméter szerinti árak A borjakért kínált felvásárlási ár – mint a szerdai, a téma kapcsán Gyergyószentmiklóson összehívott gazdatalálkozón kiderült – több tényezőtől is függ: a kilónként 2 és 3 euró közötti ár pontos meghatározásában alapvetően a borjú neme, fajtatisztasága és súlya játszik szerepet, de a végső ár növelésében vagy csökkentésében – bonifikációs tényezőként – az eladásra kínált állat minősége is hangsúlyos. Az első osztályú, fajtiszta angus bikaborjaként például kétmázsás súly alatt kilónként 3 euró + áfát fizetnek, ugyanilyen paraméterű ünőborjú esetében azonban a gazdának már csak kilónként 2,60 euróval kell kalkulálnia. A kilónként értendő alapár a gazdáknak ajánlott szerződés szerint 200 és 350 kilogramm között minden 50 kilogrammos súlykategória esetében – lentről felfelé haladva – egységesen, 20 eurócenttel csökken: így például a 301–350 kilós súlycsoportba hízott angus bikaborjakért áfa nélkül 2,4 eurót, ugyanilyen ünőkért a cég 2 eurót fizet, kilónként. A három és fél mázsánál nagyobb súlyú állatokért a fizetendő ár viszont már nincs szerződésben előre rögzítve: azt már a két fél közötti egyéni egyezség határozza meg. A szebeni cég azonban nemcsak fajtiszta angusokat, hanem az általuk biztosított szaporítóanyaggal ondózott pirostarka tehenek borjait is felvásárolja: az ár a metis borjak esetében kilónként 15-20 eurócenttel marad el a fajtiszta angusokra kínált, súlykategóriánkét megszabott felvásárlási áraktól. A lapunknak nyilatkozó gazdák szerint viszont így is megéri, különösen, ha a másik fő bevételi forrás, a nyers tej terén az ár továbbra is a mai hasonló nyomott, alacsony marad.

Optimisták a gazdák, de látni akarják a piacot Domokos Árpád csomafalvi szarvasmarhatartó pirostarka állományából indulásként ötven keresztezett angus borjú leszállítását vállalja, de a gazda – kedvező tapasztalatok esetén – nem zárkózna el a százas nagyságrendtől sem. Sőt, idővel akár egy fajtiszta angus törzsállomány kialakítását is tervbe vette. „De lássuk előbb a piacot. A mostani szerződés két évre szól, ez gyakorlatilag az első rend borjú felnevelésére elégséges, illetve a második rend elindítására, épp ezért én a szerződést indulásból öt évre szerettem volna megkötni. Két év nagyon rövid idő, tehát nagyon át kell gondolni, viszont a tejpiaci helyzet miatt muszáj valamerre mozdulni” – mutatott rá Domokos Árpád. A megrendelő szebeni cégen keresztül jó lehetőséget és biztos piacot lát az angus borjak értékesítésére Horváth Sándor gyergyóújfalvi állatorvos is. Horváth doktorék – állatorvos végzettségű feleségével közösen – borzonti farmjukon 2008-ban vágtak bele az aberdeen angus húsmarhák tenyésztésébe: a törzsállományt jelenleg 22 törzskönyvezett tehén alkotja. A szakember ettől függetlenül nem kívánja magát elkötelezni a szebeni felvásárló mellett, hisz tapasztalatai szerint a kiváló húsminőséget produkáló fajta egyedeit jelenleg sem probléma értékesíteni. „Én hiszek abban, hogy ha jó az állat, akkor elviszik. Tőlünk legutóbb egy hónappal ezelőtt 11 lejes kilónkénti áron vittek el átlag háromszáz kilós súlycsoportba tartozó állatokat. A jelenlegi piaci helyzethez képest szerintem ez jó ár – fűzte hozzá Horváth doktor. Nagy Dezső gyergyóújfalvi gazdálkodó viszont azok közé tartozik, akinek mind a szebeni céggel, mind az angus tenyésztés kapcsán vannak már tapasztalatai. Tavasszal például libáni családi farmján levő húsmarha-állományát tizenkét törzskönyvezett angus szűzüsző vásárlásával huszonötre bővítette. De a gazda emellett még kilenc pirostarkát is tart, amelyeknek tejéből – ugyancsak a több lábon állás jegyében – a gyergyószentmiklósi sajtkészítő kurzusokon tanult svájci típusú sajtokat készít. Az angus tenyésztésével Nagy Dezső – Horváth Sándor biztatására – hét éve ismerkedett meg, bevallása szerint pedig döntését azóta sem bánta meg. – Ki fog jönni a lépés. Jelenleg húsz borjúra szeretnék leszerződni – mondta el lapunknak a szerdai találkozón az újfalvi húsmarhatartó gazda.

500 dózis szaporítóanyaggal indulnak Próbálkozni kell minden alternatívával – hangsúlyozza Baróti Lajos. Úgy véli, ilyen alternatívák közé tartozik a szebeniek által kínált angus-program is, ráadásul a jószágok értékesítéséhez megpróbálnak tiszta piaci képet és átlátható feltételeket teremteni. Leszögezte: a két-, három-, négymázsás angus borjak eladása is szervezetten, a gyergyói-medencei szarvasmarha-tenyésztők regionális egyesületének égisze alatt zajlik: a Szeben megyei felvásárlóval az állattartók képviseletében a gazdaszervezet köti meg a szerződést, de ugyancsak a regionális egyesület vállalta magára a megrendelt ötszáz dózis szaporítóanyag szétosztását is, illetve bérli a mag tárolásához szükséges konténert. Az ondót amúgy a Karpaten Meat 25 lejes áron bocsátja az angus-programban részt vevő gazdák rendelkezésére. Baróti Lajos úgy véli, a szebeni féllel kötendő végleges szerződések aláírására – az utolsó részletek tisztázása után – várhatón június közepén kerül sor.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!