Hirdetés

Természetes szaporodás – biotechnológiai segítséggel

Megoldást jelenthet a problémás ellésekre és elmaradt vemhesülésekre egy nálunk is egyre keresettebb módszer – a juhok ivarzásának szinkronizálásáról, a pontos beavatkozási folyamatról és annak előnyeiről dr. Rákossy Brigitta állatorvossal beszélgettünk.

Kurta Andrea
Természetes szaporodás – biotechnológiai segítséggel
Fotó: Veres Nándor

A juhok ivarzásszinkronizálásának lényege, hogy megváltoztatják az állatok normális ivarzási ciklusát az ellés viszonylagos időzítése céljából, tekintettel arra, hogy a térségben tartott juhfélék idényszerűen ősszel ivarzanak, tavasszal és nyáron nincs szezonjuk.
– Egy úgynevezett Rebound-hatást váltunk ki az anyajuh szervezetében, azzal, hogy progeszteron hormont tartalmazó szivacsot helyezünk a hüvelyébe, amely folyamatosan szívódik fel, és tart egy bizonyos hormonális szintet. Majd ezt, készítménytől függően, 12–14 nap után eltávolítjuk. Amíg a szivacs bent van, meggátolja minden más hormon felszabadulását, tehát amikor eltávolítjuk, egy felerősödött ciklust fogunk kapni – fejtette ki a beavatkozás részleteit az állatorvos.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Ezt követően egy másik hormoninjekcióval ovulációt váltanak ki, viszont magát a termékenyítést a kosok végzik, természetes módon. Ezt követően az anyajuhokon, átlagosan 45 nap elteltével, ultrahangvizsgálatot végeznek. Ugyan az így elért vemhesülési arány kisebb, mint a természetes módon történő, viszont így egy évben több utódot ellhetnek a juhok, továbbá ez a módszer segítheti a problémás állatok termékenyülését, és nem utolsósorban időzítheti az ellés időpontját.
– A suffolk fajtánál például gyakori a nehéz ellés, ezért ha egy kisebb állomány két-három hét alatt fial, a gazdák figyelni tudják őket, segíthetnek az ellésben is, ha szükséges – hangsúlyozta a szakember.
Ez a szaporodásbiológiai módszer már régóta ismert, külföldön gyakran alkalmazzák, de nálunk még nem számít közismertnek, főként a saját farmmal rendelkező gazdák szokták alkalmazni.
– A gazdák általában egy-egy kisebb állománynál különböző okokból szeretnék kipróbálni a módszert. Van, aki szeretné, ha rövidebb idő alatt, nagyjából egy időben zajlana le az ellés a teljes állományban, de van, akinek valami okból kifolyólag nem vemhesültek az állatai, és nem akar több hónapot várni – osztotta meg tapasztalatait az állatorvos, rámutatva ugyanakkor arra, hogy a meg­termékenyülést olyan tényezők is befolyásolják, mint a takarmányozás, az állattartási technológia vagy a genetikai változók.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!