Területükként védik a Nagysomlyó-hegyet
Nagy testű juhászkutyák támadtak egy férfira és kölyökkutyájára Csíkszeredában, a Nagysomlyó Suta felőli domboldalán vasárnap délután. A helyszínen ellenőrzést tartott a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodája és a Csíkszeredai Helyi Rendőrség, az esetről az eseményeket dokumentáló fényképésszel, a Csíksomlyói Közbirtokosság elnökével, az ott legelő juhnyáj tulajdonosával és a városháza sajtóirodájával is beszélgettünk.
Kelemen Csaba András csíkszeredai fényképész vasárnap délután a Suta-tó melletti dombon járt, onnan látta, hogy a Somlyó oldalában egy kutyát sétáltató férfira több nagy testű pásztorkutya támadt. Pár másodpercig figyelte a történéseket, de amikor látta, hogy nagy a baj, autóba ült, és a főúton átmenve, dudálva hajtott a támadó kutyák és a férfi közé. A fotós szerint a pásztor nagyjából kétszáz méterrel fentebb állt, azt nem lehet tudni, hogy vajon látta, hallotta-e a történéseket. A fényképész egy nappal azelőtt is látott egy hasonló esetet, annak a személynek annyiban szerencséje volt, hogy motorkerékpáron ült, de kétfelőlről kergették a kutyák.
Személyi sérülés ugyan nem történt, de az eset után a nyolc hónapos berni pásztorkutyáját sétáltató férfi sokkos állapotban volt. Kelemen Csaba András még aznap bement a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságra, ahol elmondták: tudnak az ügyről, folyik a kivizsgálás, de mivel a támadás helyszíne Fitódhoz és mint község Szentlélekhez tartozik, a szentléleki őrsön kell feljelentést tenni.
Nem tiltható a kirándulás
Érdeklődésünkre Györfi Csaba, a Csíksomlyói Közbirtokosság elnöke rámutatott: a Somlyó hegyén vannak magán-, közbirtokossági, tanácsi és egyházi tulajdonú területek. A közbirtokosságnak több mint hatszáz hektárnyi legelője van, amelynek egy részét művelik, a többin legeltetés zajlik, ezeket szerződéssel adják bérbe. A közbirtokosság az állattartókkal köt bérleti és legeltetési szerződést, melybe mindig belefoglalják, hogy kötelező betartaniuk a mindenkori legeltetési és kutyatartási törvényt. A somlyói részen idén egyetlen nyáj van. Egyébként az egész terület Natura 2000-es védettség alatt áll, ami meghatározza a legeltetés és kaszálás időszakait.
A közbirtokosság határjelző tábláin piktogramok figyelmeztetnek, hogy a területen nem engedélyezett – egyebek mellett – a kutyasétáltatás, a motorkerékpárral és terepjáróval való közlekedés, illetve jelzik azt is, hogy pásztorkodás folyik. Az ismert támadásos esetek mind kutyasétáltatás és motorkerékpározás közben történtek, de a közbirtokosságnak nincs hatáskörében, hogy a szabályzat megszegéséért büntetést rójon ki.
– Nem tudjuk és nem is akarjuk megtiltani a kirándulást a közbirtokosság területén, bekeríteni pedig lehetetlen. Támogatjuk, hogy jöjjenek, látogassák, tanösvényt is kialakítottunk, annak végigjárását több iskola is belefoglalta programjába, amikor oda csoportok érkeznek, mindig értesítjük a pásztorokat, hogy ne jöjjenek errefelé legeltetni, akárcsak pünkösd idején. Egyébként sokkal szebb látvány fogad, ha kutya, motorkerékpár, terepjáró nélkül érkezünk, ugyanis találkozhatunk őzekkel, szarvasokkal, de még vadmacskákkal és hiúzokkal is
– részletezte az elnök.
Hozzátette: a jövő évi szezontól szeretnék szabályozni, hogy a pásztorok csak hétfő, kedd és szerda délelőtt legeltessenek, csütörtökön, pénteken, szombaton és vasárnap egyáltalán ne, ugyanis tapasztalataik alapján a hét második felében érkezik több látogató, kiránduló a területre.
A nyáj tulajdonosa is megoldást keres
Elértük a juhnyáj tulajdonosát is, aki úgy nyilatkozott: napi szinten konzultál a közbirtokossággal, nyitott bármire, amit ők kérnek, így arra is, hogy a nyáj 13 óráig tartózkodhat, legelhet lent, a délutáni órákban és hétvégén pedig lehet a látogatóké, kirándulóké a terület, de ha jövőre ez változna a hét első és második felére, akkor is be fogják tartani a programot. A napokban több táblát is ki fog helyezni, hogy a legeltetés időintervallumában ne sétáljanak és ne sétáltassanak ott kutyákat, csak saját felelősségre. Ugyanakkor kijelentette: a pásztorkutyák emberekkel nem agresszívek, ellenben több olyan kutya is van, amely beszalad a juhok közé, a pásztorkutyák feladata pedig a nyáj védelme. A vasárnapi támadás helyszíne magánterület, de a nyáj tulajdonosa megegyezett a gazdákkal, hogy legeltethet az oldalon.
A kutyasétáltatásnak nincs törvényes akadálya
A Somlyó-hegy és a Suta környéke két közigazgatási egység – Csíkszereda megyei jogú város és Csíkszentlélek község – között oszlik meg. A Csíkszereda közigazgatási területéhez tartozó parcelláknak kisebb része közbirtokossági legelő, legnagyobb része pedig magántulajdonban levő kaszáló. A legeltetési törvény (2006/407-es törvény) és a szervesen hozzá tartozó 2023/3-as számú kormányhatározat viszont a kaszálókat is legeltethetővé minősíti. Csíkszereda önkormányzatának köztulajdonban lévő legelőterületei nincsenek ebben az övezetben – tudtuk meg a városháza sajtóirodájától.
A kutyasétáltatásnak nincs törvényes akadálya, ugyanakkor mindenkinek saját felelőssége, hogy az állatai ne támadhassanak meg embert. Kutyatámadás esetén a tulajdonos ellen szabálysértési, harapás esetén pedig testi sértés okán bűnügyi eljárás indítható – ismertették.
Szükséges a feljelentés
A helyszínen hétfőn ellenőrzést tartott a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Állatvédelmi Irodája és a Csíkszeredai Helyi Rendőrség – számolt be a helyi rendőrség. Mint írják: Csíkszereda közigazgatási területére idén egyetlen pásztor sem váltott ki legeltetési engedélyt, így a kérdéses pásztor sem. Az engedély hiánya miatt a pásztorra 3000 lejes bírságot róttak ki – a helyi hatóságnak jelenleg ennyi áll a hatáskörében. A kutyák tulajdonosát az állatrendészet bírságolta meg, a kivizsgálás folyamatban van.
A bejegyzésben arra kérik a túrázókat, kutyasétáltatókat, hogy ha testi sérüléssel járó pásztorkutya-támadások áldozataivá válnak, mindenképpen tegyenek feljelentést az állami rendőrségnél. Hozzáteszik, valószínűleg ugyanezek a kutyák támadtak már emberre, az elszenvedők nemrég feljelentést is tettek a kutyatámadásért.