Szociális érzékenyítés a látássérültek iránt

Láthatatlan kiállítás nyílt Szé­kely­ud­var­he­lyen, a EUROPE DIRECT Hargita, az Ud­var­he­lyi Fiatal Fórum, valamint az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány közös szervezésében. A tárlat célja a látássérültek iránti szociális érzékenyítés.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
Szociális érzékenyítés a látássérültek iránt
Interaktív tárlat, különleges élmények Fotó: Hadnagy Éva

Nyitott szemmel, mégis vakon megtapasztalni egy látássérült ember mindennapi nehézségeit – többek között ez az egyik alappilére a Székelyudvarhelyen nyílt Láthatatlan kiállításnak. A rendhagyó, interaktív tárlat megnyitójára tegnap délben került sor a Siculus Ifjúsági Ház konferenciatermében. Az egybegyűlteket elsőként Tóth Tímea, az UFF vezetője köszöntötte, majd Ölvedi Zsolt alpolgármester folytatta az üdvözlések sorát. Mint mondta, már ötletszinten is elnyerte tetszését az interaktív kiállítás, hiszen nagyon fontosnak tartja a fiatalok szociális érzékenyítését, és arra biztatta a szervezőket, hogy még több, hasonló felületet hozzanak létre a jövőben. 
Az Erdélyi Magyar Látássérültekért Alapítvány részéről Máthé Zsuzsa alelnök elmondta, külön öröm számára, hogy létrejött ez a kiállítás, hiszen azáltal, hogy az iskolások megtapasztalhatják, hogy milyen egy nemlátó élete, sokkal elfogadóbbá válnak. Hozzátette, fő céljuk a speciális iskola létrehozása a nemlátó gyermekek számára, amely jelenleg tervezési fázisban van, de a közeljövőben elkezdődhet az építkezés. Hozzátette, mindenkit arra biztat, hogy vegyen részt ezen a különleges kiállításon, amely egyúttal a félelmek és a gátlások leküzdésének helyszíne is lehet. Az alapítvány részéről Lakatos Zoltán és felesége, Erzsébet vállalták a tárlatvezető szerepét. Ők mindketten látássérültek. Ilyés Kata, az UFF munkatársa volt a kiállítás ötletgazdája. A megnyitón elmondta, az a cél vezérelte, hogy a látók és nemlátók világát közelítsék egymáshoz a kiállítással, de nemcsak az érzékenyítés révén, hanem saját, konkrét tapasztalatok által. 

– Érzelmeket és élményeket igyekszünk kiváltani az idelátogatókból, ami sokkal mélyrehatóbb. Így született meg a sötét szoba gondolata is, ami rendkívüli hatással van a látogatókra

– fogalmazott az ötletgazda. 

Hadnagy Éva
A különleges kiállításnak több része van, a legérdekesebb a sötét szoba, amelyben egy szokványos lakást rendeztek be, konyha, fürdőszoba, hálószoba is helyet kapott bútorokkal, eszközökkel együtt. Annak ellenére, hogy nyitott szemmel mehetnek be a résztvevők, semmit sem látnak, így teljes mértékben más érzékszerveikre kell hagyatkozniuk Lakatos Zoltán segítségével, hogy felfedezhessék a lakást. Ez adja igazából a nevét és a láthatatlan részét a kiállításnak. 
Mindezek mellett egy akadálypályát is felállítottak, amelyen végighaladhatnak a résztvevők bekötött szemmel, és a fehér botok segítségével tapogathatják és kerülhetik ki az akadályokat. A terem egyik elkülönített részében a Vakvágányok című filmet lehet megtekinteni, és interaktív sarkot is berendeztek a szervezők, ahol bekötött szemmel különböző textúrákat lehet tapintani, illatokat felismerni, illetve olyan hétköznapi dolgokat kipróbálni, mint például tölteni egy pohár vizet, vagy megkenni egy kenyeret.
A kiállítást elsősorban középiskolás diákoknak ajánlják, akik vezető tanárral, legalább 10 és legfeljebb 30 fős csoportként látogathatnak el a Siculus Ifjúsági Házba. 
A kiállításra szerdától várják a csoportok jelentkezését a 0266–213371-es telefonszámon, a részvétel ugyanis előzetes bejelentkezéshez kötött. A Láthatatlan tárlat október végéig várja az érdeklődőket.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!