Székely határőrök nyomában…
Székely határőrök nyomában címmel 2018. július 9. és 12. között szervezett Tini tábort az Úz-völgyében a csíkszeredai Háló Egyesület, Hargita Megye Sport és Ifjúsági Igazgatósága, a Tivai Nagy Imre nevét viselő csíkszentmártoni szakközépiskola és társaság. A 45 fős tábor lakói megismerkedhettek az Úz-völgyének szépségeivel, történelmi emlékhelyeivel, és minden este az előadások keretében felelevenítették tudásukat, ismereteiket a huszadik század viharos történéseiről, eseményeiről. A szervezők a tábor felállítása után érdekes programok révén hívták fel a figyelmet a Kárpátok élővilágára és annak megőrzésének fontosságára. A résztvevők túrázhattak, terepjátékokon vehettek részt, de a tudatos természetjárás fontosságára is felhívták a figyelmet a szervezők. A fiatalok érdekes eligazítást, gyakorlati képzést kaptak olyan sürgősségi esetekre, amikor az ember medvetámadás veszélyének van kitéve, ha kígyómarás éri, ha végtagok törését kell ellátnia, ha kihűlés vagy gyors vérveszteség fenyegeti.
A tábor résztvevői esténként az előadások keretén belül megismerkedtek a magyar történelem jelentősebb eseményeivel és az Úz-völgyében zajló másfél évszázad eseményeivel. A szervezők különös figyelmet szenteltek a Hunyadi-családnak, a nándorfehérvári diadal emlékének, Mátyás király trónra emelkedésének 560. évének, az első és második világháború úz-völgyi eseményeinek, a határőrvédelemmel foglalkozó őseink emlékének, a kis település történetének, a fakitermeléssel foglalkozó polgárok mindennapi életének.
A tábor lakói az úz-völgyi honvéd emlékhelyek és háborús időket idéző történeti források megismerésén túl bekapcsolódtak a helyi hadi temető karbantartási munkálataiba is, azáltal, hogy a frissen elkészített kerítés egy részét a támogatók által adományozott festékkel festették le.
A táborozók tanúi lehettek egy hajdan virágzó település ma megmaradt emlékeinek, még akkor is, ha a pusztítás és emberi gondatlanság igen kevés történeti forrást hagyott az utókor számára. Az elhangzott és látott forrásokból a fiatalok megpróbáltak összerakni azt a településképet, ami hajdan jellemezte a fakitermeléssel foglalkozó települést, amelynek régen lenyűgöző fűrészüzeme, munkásházai, vasútja, mozija, kultúrotthona, iskolája stb. volt.
Pál Zoltán történelemtanár, Csíkszentmárton
A szervezők jelentős támogatást kaptak a következő intézményektől, gazdasági egységektől: budapesti Bethlen Gábor Alap (fő támogató), csíkszentmártoni Bocskor Pékség, csíkszentmártoni Aklos Közbirtokosság, Csíkcsekefalva Közbirtokossága, amiért hálás köszönetet mondanak.
Levélbontás oldalunkon az írásokat, leveleket szerzőik előzetes hozzájárulása nélkül, mondanivalójuk tiszteletben tartásával, esetenként rövidítve jelentetjük meg. Az itt megjelent vélemények nem feltétlenül azonosak a szerkesztőségével.