Sokallják az importhúst
Az import visszaszorítása érdekében négy év alatt 446 millió eurót fordít a kormány a hazai sertéstartók támogatására. A 10 ezer eurós csomagonként megállapított pénzügyi támogatásra viszont a legalább 600 egyeddel bíró hizlaldák válnak jogosulttá.
[caption id="attachment_49776" align="aligncenter" width="1000"] Megerősítenék a hazai sertéshizlaldákat. Nagy kérdés, mire lesz elég a 10 ezer euró[/caption]
Amás országokból érkező nagy mennyiségű sertéshús negatív hatással van a hazai piacra. Ennek a folyamatnak a visszaszorítását célozza az a hiánypótló törvénykezdeményezés, amelyről a parlament kedden döntő házként szavazott – fogalmazott Magyar Loránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője azt követően, hogy a képviselőház megszavazta a törvénytervezetet. Hozzátette: a törvény megteremti a jogi keretet a hazai sertéstartók támogatására és kedvező feltételeket biztosít a kiírásra kerülő sertéstámogató programban való részvételhez.
A Szövetség alsóházi mezőgazdasági bizottságának tagja elmondta, a hazai sertéstartóknak főleg Lengyelországból érkező hús okoz gondokat. „A most megszavazott törvénytervezet jelentősen növelni fogja a hazai termelést, ezáltal csökkenni fog az import igénye Romániában. Ezzel együtt nőni fog a minőség is, hiszen ennek a gazdasági szektornak a működését teszi majd hatékonyabbá a támogatás, amelynek értéke 10 és 250 ezer euró között változik, 10 ezer eurós csomagokra leosztva egy meghatározott táblázat alapján. A feltételek között annyi szerepel, hogy legalább 600 sertése legyen a gazdának, amelyet kizárólag engedélyekkel rendelkező vágóhidaknak értékesíthet. A kedvezményezetteknek évente két időszakban lesz lehetőségük a sertések elszállítására és a programban foglalt minőség ellenőrzésére” – részletezte Magyar Loránd. A támogatást igénylő formanyomtatványokat a megyei mezőgazdasági hivataloktól lehet beszerezni. A program összköltségvetési kerete 446 millió euró, amelyet a kormány a 2017–2020-as időszakban tervez erre a célra fordítani.
Sebestyén Csaba, az RMDSZ Hargita megyei képviselője úgy értékelte, hogy bár a jelenlegi törvénytervezet kedvező a nagy gazdaságoknak, nem rendezi a kis gazdaságok helyzetét, hiszen ezeket nem részesíti támogatási lehetőségben, ezért az RMDSZ jogszabálytervezetet dolgoz ki, és terjeszt a parlament elé, hogy orvosolja ezt az állapotot.
HN-információ