Rasovszky Kristóf rajthoz állhat az olimpián is

Rasovszky Kristóf a második helyen végzett a 10 kilométeres nyílt vízi úszásban Fukuokában. Ez az első magyar érem a királyszám történetében, egyúttal az első magyar érem az idei vizes világbajnokságon.

Jakab Árpád
Rasovszky ezüstérmes. Történelmi tett Fotó: MTI

A veszprémi Rasovszky Kristóf – aki 2019-ben Kvangdzsuban 5 kilométeren diadalmaskodott, amivel a szakág első magyar világbajnoka lett – az olimpiai táv történetének első magyar dobogós vb-helyezését szerezte meg. A Momocsi Beach Parkban kialakított pályán hat kört kellett teljesítenie a 69 úszót felvonultató mezőnynek. A rajt után az olimpiai bajnok német Florian Wellbrock állt az élre, őt szorosan követte a tokiói játékokon második Rasovszky. A nők szombati versenyével ellentétben – amikor Fábián Bettina élete első világbajnokságán kilencedik, Olasz Anna a rekordot jelentő hatodik vb-jén tizenkettedik lett 10 km-en – a férfiak erős tempót diktáltak az elején, az első kört kevesebb mint 18 perc alatt teljesítették, ekkor Rasovszky a második, Betlehem Dávid pedig a kilencedik helyen állt. A nők versenyére visszatérve, a szombati eredmény a régi kvalifikációs rendszerben azt jelentette volna, hogy csak Fábián úszhat Párizsban, ám az új szisztéma szerint csak az első három szerzett kvótát.

Rasovszky viszont rajthoz állhat Párizsban! A táv feléhez érkezve Wellbrock, Rasovszky volt a sorrend, de Betlehem sem maradt el sokkal tőlük. A negyedik kör után, miután a német kiment frissíteni, Rasovszky került az élre, de az utolsó kört csak másodikként – frissítés nélkül – kezdte meg, mert riválisa visszaelőzte, Betlehemnek ekkor már több mint egy perc volt a hátránya. A hajrában a német csaknem öt másodperces előnyre tett szert, és még fokozni is tudta a tempót, győzelme nem forgott veszélyben. Rasovszkynak az ezüstéremért kellett harcolnia a másik némettel, Oliver Klemettel, aki ugyan gyorsabb tempóban érkezett, de a magyar a testével taktikusan kiszorította riválisát, így hamarabb érte el a célt.

– Azt mondták, legyek kemény, amennyire tudok, én pedig olyan kemény voltam, amennyire megengedik a kizárás nélküli határok – nyilatkozta az MTI-nek Rasovszky. – Nem voltam extrém durva, egyszerűen 35 kilóval nehezebb vagyok nála, ezt használtam ki, és úsztam úgy, hogy kevesebb helye legyen

– fogalmazott a magyarok kiválósága, aki hivatalosan is megváltotta a jegyét a párizsi olimpiára.

Rasovszky Kristóf tehát történelmi ezüstérmet szerzett, hiszen korábban magyar úszó még nem szerzett világbajnoki érmet az olimpiai távon. Ezzel hivatalosan is megszerezte az ötkarikás indulási jogot, Betlehem pedig végül a 16. helyen ért célba.