Prioritáslista
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala tegnap bemutatta a megyeközpont 2016-ra tervezett költségvetését, amelyet a városi önkormányzat mai soros tanácsülésén kell elfogadjanak a tanácsosok. A sajtónak bemutatott beruházási lista szerint a legnagyobb összeget, 10 millió lejt a hőszigetelési program folytatására különített el az önkormányzat, szerepel ugyanakkor a tervezetben a Malom övezetben egy új óvoda építése, illetve a város távhőszolgáltató hálózatának további felújítása, de a tervek között ott van a Nagy István Művészeti Szakközépiskola sporttermének ügye is.
[caption id="attachment_22133" align="aligncenter" width="620"] Antal Attila és Füleki Zoltán. Hőszigetelésre költi a város a legtöbbet Fotó: László Róbert[/caption]
Antal Attila megbízott polgármester és Füleki Zoltán alpolgármester mutatta be tegnap délben Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzatának idei költségvetés-tervezetét, ami a tavalyi többlettel együtt összesen 147 128 000 lej.
– Az önkormányzat által összeállított beruházási listát az előző évek gyakorlatát követve próbáltuk összeállítani, konkrét számokban ez azt jelenti, hogy a város költségvetésének több mint egyharmadát fordítjuk fejlesztésre, illetve új projektek megvalósítására összesen
56 856 550 lejt – tájékoztatta a sajtó képviselőit Antal Attila megbízott polgármester.
A városvezetés által összeállított beruházási lista szerint az önkormányzat több mint 2,5 millió lejt költ a megyeközpontban működő oktatási intézmények fejlesztésére: a legnagyobb összeget, 1 075 000lejt a Malom övezetben (a Dedemannal szembeni zöldövezetben, az ide tervezett új zöldségpiac szomszédságában) egy új óvodaépület építésére, 565 000 lejt pedig a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tornatermére különítettek el.
– Szeretnénk ugyanakkor a következő európai uniós pályázati ciklusra előkészíteni öt óvoda (Aranyalma, Cimbora, Kis herceg, Micimackó, Tulipán), öt iskola ( József Attila és Liviu Rebreanu általános iskolák, Venczel József, Kájoni János és Kós Károly szakközépiskolák) és három bentlakás épületének energetikai felújításához szükséges dokumentációt. Olyan az 1970-es években épült objektumokról van szó, amelyeket nemcsak szigetelni kellene, hanem azok fűtésrendszerét és szellőzőrendszerét is fel kell újítani – részletezte lapunk kérdésére Antal.
A városi önkormányzat beruházási listáján nyolc tétel szerepel, amelyet a megyeközponthoz tartozó kulturális intézmények felújítására, illetve a Márton Áron-szoborcsoport finanszírozására határozott meg a hivatal: a mozi technikai felszerelésére és tervezésre 850 000 lej, a Vigadó felújításához a kivitelezési terv elkészítésére 100 000 lej, a csobotfalvi kultúrház felújítására 459 000 lej, a kertészetnek egy autó vásárlására 136 000 lej, temető- és ravatalozófelújításra 346 000 lej, illetve a Szakszervezetek Művelődési Házának felújításához szükséges dokumentáció előkészítésére 180 000 lej.
– Útépítésre és -felújításra összesen 6,6 millió lejt tudunk fordítani ebben az évben –közölte Antal Attila.
A beruházási listán szerepel az Ifjúsági, Kájoni János és a Tanorok utcák felújítása, illetve a csibai és a szécsenyi út korszerűsítése, de szerepel az önkormányzat tervei között Zsögödben néhány mellékutca felújítása is. Parkolót javítanának a Gál Sándor téren, a Pacsirta sétányon, ugyanakkor a tavaly elkezdett különböző városrészek felújítására is különített el pénzt az önkormányzat: a Gyermek sétány felújítására 4 000 000 lejt, a Zsögödi Nagy Imre utca kivitelezésének 50 százalékára 6 500 000 lejt, a Fűzfa lakónegyed elkészítésére 3 150 000 lejt, a Kalász negyedre 575 000 lejt, a Villanytelep utca befejezésére 110 000 lejt. Az új zöldségpiac tervezésére és kivitelezésére 3 340 000 lejt szánt az önkormányzat.
– Csíkszereda Polgármesteri Hivatala ugyanakkor idén is meghirdeti a kulturális és sport tevékenységeket támogató pályázati felhívását, erről részletesebb információkkal a későbbiekben szolgálhatok. Azt még elmondhatom, hogy idén a sportrendezvények szervezésére 1 millió lej értékben hirdetünk meg pályázatot, a kulturális rendezvényeknél pedig három csoportban az események méretétől függően biztosítunk támogatást, 160 000 és 240 000 lej értékben, illetve 80 000 lejjel támogatjuk az ifjúsági rendezvényeket – tájékoztatott Antal Attila.
Pál Bíborka