Óriáspanziók birodalma
Jártunk-keltünk országunkban, akárcsak mostanság sokan mások – hisz éppen dübörög a hazai turizmus a Kazán-szorostól a moldvai kolostorokig és a Fekete-tengertől Máramarosszigetig – szóval, megfordultunk itt-ott, bányában, barlangban, múzeumban, s láttunk (szagoltunk) ezt-azt. Szembetűnt, hogy kies hazánkban útszéli árusokból, kisboltokból, óriáspanziókból, rendezetlen településképből és mindenféle szagokból van a legnagyobb túltengés.
Vannak szép tájaink, vannak szép épületeink, akadnak szép városrészek imitt-amott, de teljesen szép települések…? Azok bizony ritkák, mint a fehér holló, vagy mint Torockó, amelyből a kusza falvak tengerében csak egy akad, de az üdítő-pezsdítő látvány. Csakhogy néhol éppen a látványt zavarja, takarja el, magát a táj varázsát oszlatja el egy-egy újonnan épült panzió, gigantikus rendezvényépület, mintha a hazai vendéglátók a külföldön dolgozó és itthon lakodalmazó, csuhajkodó, költekező vendégseregre szakosodtak volna szerte az országban. Nem ritka az sem, hogy egyenesen pánikszerűen, mintha csak odapottyantották volna, jelenik meg egy-egy újabb panzió minden egyéb látványosságtól távol, valahol egy főút közelében. A victa.ro
adatai szerint 2018 első négy hónapjában csaknem 600 szállásadóhely (szálloda, panzió, hostel és villa) építése zajlott országszerte, s ezek 57%-át a panziók és agroturisztikai panziók tették ki. A horeca.ro vendéglátóiparral foglalkozó honlap úgy értékelte, elsősorban az uniós pályázatoknak köszönhető, hogy az utóbbi évben a panzió volt az abszolút nyerő a hasonló jellegű beruházások tekintetében. A 2016. augusztus 1-je és 2017. augusztus elseje között létrejött 959 új szállást biztosító turisztikai egységből 528 agroturisztikai panzió, 136 pedig panzió volt. Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint 2017. július 31-én az ország hivatalosan nyilvántartott 7905 szállásadó egységének több mint felét tették ki együttesen a panziók (szám szerint 4222), igaz, az 1597 működő szálloda együttes befogadóképessége (194 900) több mint kétszerese a panziók együttes szálláshelyeinek (79 300). Érdekesség, hogy ugyanekkor Hargita megye a szállást nyújtó létesítmények számának tekintetében országos negyedik helyen állt a maga 409 különböző szálláslehetőségével. Egyébként az ország déli és délkeleti részén alig épül ilyesmi, mert a panziók elsősorban hegyvidékre jellemzőek: Bihar megyében 43, Hunyad megyében 32, Brassó megyében 24, Hargita megyében 9 panzió építése volt folyamatban 2018 elején, míg Bukarestben, Teleorman, Buzău, Brăila és Călărași megyében egyetlen ilyen jellegű építkezést sem azonosított a victa.ro.
Örvendetes az építkezés, értékelendő, hogy az egymással versengő szálláshelyek próbálnak egyre színvonalasabb szolgáltatást biztosítani, de kérdés, hogy mi lesz a sok panzióval a pályázat miatt kötelező fenntartási időszak letelte után? Lakóházakká válnak imitt-amott a hegyek között? Netán titkos találkahelyekké alakulnak át? Födött fürdőmedencét építenek melléjük? Lebontják? Felhagyják őket? Egy részük biztosan megpróbál rendeltetésszerűen működni, tulajdonosaik megpróbálnak programokat kitalálni, s mivel Drakulából vagy medvéből nem jut mindegyiknek, esetleg óriásokat vagy törpéket telepítenek majd a panziók környezetébe. Vagy legalább újabb összegeket pályáznak az uniótól például a Hogyan hitessük el, hogy törpék (óriások, rabonbánok) laknak az Avasban (a Hargitán)? elnevezésű kommunikációs projektre…
Daczó Katalin