Örülnek, hogy kinőtték a régi hűtőtankot
Bővült a helyi fejősállomány, nőtt a csarnokba érkezett napi tejmennyiség, de a gazdák szempontjából kedvezően alakult a felvásárlási ár is, így a korábbi 2500 literről 4000 literre kényszerült bővíteni tejtároló kapacitását a Csíkszentsimoni Tejtermelők Egyesülete. Attól tartanak, jövőre már ezt is kinövik.
[caption id="attachment_57731" align="aligncenter" width="3168"] Egyesületi vezetők a napi 4000 liter tej befogadására alkalmas tartályokat mutatják[/caption]
Szűkösnek bizonyult a napi tejmennyiség fogadásához a korábban használt 2500 literes űrméretű tartály: így idén nyártól egy újabb, 1500 literes hűtőtankot állított szolgálatba a helyi közbirtokosság épületében kialakított tejcsarnokban a Csíkszentsimoni Tejtermelők Egyesülete. A helyi tejbegyűjtő központ tárolókapacitását 4 ezer literre növelő beruházáshoz a gazdaegyesület pályázati támogatást is igénybe vett: az eszköz beszerzését, valamint a gazdaságosabb helykihasználást szolgáló állványrendszer kialakítását Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete – a beruházás költségeinek legtöbb 49 százalékát állva – több mint 12 ezer lej vissza nem térítendő támogatással segítette – mondta el lapunknak Ambrus Ferenc, a Csíkszentsimoni Tejtermelők Egyesületének elnöke. Hozzátette: a hűtőkapacitás bővítése a csarnokba érkező napi tejmennyiség ugrásszerű növekedése miatt elkerülhetetlen volt, amiben – örömteli módon – egyrészt a település fejőstehén-állományának érezhető bővülése, másrészt a tejfelvásárlótól kapott magasabb tejár is fokozatosan szerepet játszott.
Ródé Levente, a csíkszentsimoni gazdaegyesület alelnöke hozzátette, a faluban korábban három tejbegyűjtő pont működött, amiket 2016 májusától – lényegesen nagyobb tárolókapacitásával – az egyesület csarnoka váltott fel: a napi 3 ezer liternyi tejet azóta – immár egy pontból – előbb a csíkszeredai, míg jelenleg a sepsiszentgyörgyi tejfeldolgozó járműve szállítja el. Ródé azt sem zárja ki, hogy a tejmennyiség bővülésével jövőre már a csarnok két hűtőtartályának együttes tárolókapacitása is szűkössé válik, a felvásárló által kínált ár ugyanis komoly ösztönzőként hat a gazdákra. Mint megtudtuk, szeptember folyamán a következő hónapokra vonatkozó tejárról is sikerült megállapodniuk: a Covalact a csíkszentsimoni tejbegyűjtőből származó nyers tejért – adott beltartalmi paraméterek (3,7 százalékos zsírfok és 28-as fajsúly) figyelembe vételével – jelenleg, valamint a téli időszakban literenként 1,33 lejes felvásárlási árat fizet, amiből a csarnok fenntartási költségeinek levonását követően literenként 1,25 lejes áron kapnak meg a tejtermelő gazdák. A tejfelvásárlási árak növekedésével – korábban még csak literenként 90 banit kaptak a gazdák – folyamatosan bővül a tejcsarnokba szállító termelők száma is: a korábbi ötvenhez képest a csarnok mára már 84 helyi termelőtől veszi át a tejet. Ródé nem titkolta: az egyesület tejbegyűjtőjén keresztül havonta közel 100 ezer lej bevételhez jutnak a gazdák, miközben a csarnok is két főállású alkalmazottnak biztosít munkát és jövedelmet.
A nagyobb tejmennyiséget amúgy a Covalact is magasabb tejfelvásárlási árakkal honorálja: 300 liter alatti mennyiségeket 1 lejbe, 300 és 500 liter közötti napi mennyiséget pedig literenként 1,2 lejbe fizet. Ennél nagyobb volumenű tej esetében viszont már egyéni áralku-lehetőséget kínálnak. Ambrus Ferenc, az egyesület elnöke szerint ez is magyarázat arra, hogy a tavalyig működött három kicsi csarnokkal szemben az egyesület tejbegyűjtője miért tud eredményesebben, hatékonyabban üzemelni.
Domján Levente