Nem költöztetik a rászoruló családokat a szakközépiskola bentlakásába

A Helyi Katasztrófavédelmi Bizottság döntése értelmében január 15-ig a Gyermek sétányon található – statikailag veszélyessé vált – Szociális Központ épületéből a városházának ki kell költöztetnie az ott lakó szociálisan rászoruló családokat. A határozat értelmében ugyanakkor nem a Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába helyezik át őket – jelentette be csütörtökön Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 4 perc
Nem költöztetik a rászoruló családokat a szakközépiskola bentlakásába
A Gyermek sétány 9. szám alatti szociális központ épülete Fotó: László F. Csaba

A csütörtökön összeült Helyi Katasztrófavédelmi Bizottság döntése értelmében január 15-ig ki kell üríteni a Gyermek sétány 9. szám alatt található épületet. Ez nyolcvanöt személyt érint, azaz harminc családot, ötven felnőttet és harmincöt kiskorút, viszont az érintett személyeket nem fogják a Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába költöztetni, hanem másképp oldják meg a helyzetet, ugyanakkor a törvény értelmében egyszeri gyorssegélyben is részesülnek a krízishelyzetbe került családok – mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Sógor Enikő.


Hirdetés

László F. Csaba
Sógor Enikő. Az alpolgármester tisztázta a félreértéseket

Az alpolgármester közölte: a nyolcvanöt személyből többeknek a lakhatása megoldódott (saját erőből, városházi közbenjárásra vagy egyszerű felajánlások nyomán), ugyanakkor jelenleg huszonnyolc személynek – tíz gyermek és tizennyolc felnőtt – nincs megoldva az átmeneti lakhatása. Ezért arra kérik a szociális szervezeteket és a lakosságot, hogy aki tud, segítsen megoldani a kialakult nehéz helyzetet, várják a segíteni hajlandó emberek felajánlását – hívta fel a figyelmet az elöljáró. Sógor Enikő felidézte:

másfél éve derült ki, hogy a Gyermek sétányon található Szociális Központ épületénél statikai gondok vannak.

Az idén augusztusban tapasztalták, hogy a szóban forgó épületnél romlott a helyzet. Szakértő megvizsgálta és elrendelte az épület monitorozását. December 22-én pedig jelezték, hogy az ingatlan állapotában újabb romlás következett be, ezért egyértelművé vált, hogy ki kell üríteni az épületet.

Az alpolgármester beszámolója szerint lehetséges megoldásként került szóba az önkormányzatnál az érintett családoknak a Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába – az egyetlen épület, amely megfelelő lett volna – való költöztetése.

Még mielőtt végleges döntés született volna az ügyben, nyilvánosságra került ez az elképzelés, ami kiváltotta az érintett tanintézetek tiltakozását, annak ellenére, hogy a polgármesteri hivatal az intézményvezetők megértését kérte, mert

ebben a nehéz helyzetben szolidaritásra, empátiára van szükség, és nem pánikkeltésre

– fogalmazott az alpolgármester.

A sajtótájékoztatón megtudtuk, hogy az érintett hátrányos helyzetű családokban van pénzkereső személy, hiszen ők jelenleg is bért fizetnek ezekért a lakásokért. Az elöljáró elmondása szerint a jelenlegi állapot ideiglenes. A polgármesteri hivatal szeptemberben kezdeményezte egy új, szociális lakásoknak megfelelő ingatlan megvásárlását, ugyanakkor

a Gyermek sétányon található épületet is igyekeznek felújítani,

erre konkrét lépéseket tettek. A családok elhelyezése ideiglenes, miután renoválják a statikailag megromlott épületet, valamint sikerül megvenni az új, huszonkét lakásból álló ingatlant, akkor azok a rászorulók, akik lakhatása nem megoldott, újra beköltözhetnek.

Sógor Enikő megjegyezte: a bizottság döntéséből kiderült, hogy a törvény értelmében oktatási jellegű épületet sürgősségi lakhatásra csak háborús szükséghelyzetben vagy különleges kormányrendelettel lehet igénybe venni, utóbbihoz a városháza nem akart folyamodni. Így a szociális igazgatóság kell megkeresse minden egyes családnak külön a megoldást, fontos az emberek biztonságos elhelyezése.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!