Negatív medvestatisztika
Idén több mint 400, medve jelenlétére figyelmeztető riasztás futott be a Hargita megyei csendőrökhöz, a csíkszeredai kórházban látták el a legtöbb, medvék által megsebesített sérültet az Európai Unióban. Többek között ezekkel a tényekkel szembesültek a Life Euro Large Carnivores projekt keretében szervezett tanulmányút résztvevői.
Az elmúlt hét végén Hargita megyében tájékozódtak a medvék okozta gondokról a Life Euro Large Carnivores projekt keretében szervezett tanulmányút résztvevői. A csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház udvarán tartott pénteki sajtóeseményen Gheroghe Suciu, a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség szóvivője, dr. Dobrică Adrian-Cristian traumatológus, mellkassebész szakorvos, valamint Demeter László biológus, a Hargita Megyei Természetvédelmi Ügynökség vezetője számolt be a nagyvadak jelenlétével kapcsolatos tapasztalatairól.
Dobrică doktor elmondta, hogy a csíkszeredai kórházakban lassan mindennapos problémává válik a medvetámadások okozta sérülések ellátása. Megjegyezte, akaratán kívül is e sérülésfélék ellátásának szakértőjévé vált az elmúlt tizenegy esztendőben, több környező megyéből is hozzá viszik a súlyosabb eseteket. Az orvos beszámolt arról is, hogy volt eset, mikor túl messziről hoztak beteget, s mire Csíkszeredába ért, elhunyt.
– Ilyenkor az idő a legfontosabb – hangsúlyozta –, mielőbb el kell látni a sérültet ahhoz, hogy túlélje a támadás következményeit.
Hozzáfűzte, a csíkszeredai egészségügyi intézmény jól felszerelt, személyzete pedig jól képzett. A főorvos kiemelte, hogy ittléte alatt mintegy 50 medvetámadás okozta sérülést látott el, 2017-től ezek száma a korábbi kétszeresére emelkedett.
Dr. Adrian Dobrică kitért arra is, hogy nemcsak testi sérüléseket, hanem lelki traumát is szenved a medvetámadás áldozata.
– Aki már szembenézett a halállal, az már nem úgy látja a világot, mint annak előtte – jegyezte meg –, példaként említve egy medvetámadást szenvedett kisfiú esetét, aki azóta is álmatlanságban szenved. – Mentálisan talán a gyermekeket viseli meg a legjobban – fűzte hozzá.
Első a lakosság biztonsága
Gheorghe Suciu, a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség szóvivője az általa képviselt intézménynek a medvekérdésben betöltött hatásköréről tájékoztatta a tanulmányi út résztvevőit. Mint mondta, a csendőrség első számú feladata a medve eltávolítása a területről, szem előtt tartva az emberek biztonságát. Beszámolt arról is, hogy változik a medvék eltávolítását szabályozó jogszabály, előbb hang- és fényjelzésekkel próbálják elterelni a vadat, ha az nem válik be, petárdát használnak, s ha ez sem volt elegendő, idéntől gumilövedéket és vaktöltényt is használhatnak a ragadozó elijesztésére. Megjegyezte, utóbbira még nem volt példa, az állat általában az első hangjelzés után elmenekül.
Gheorghe Suciu is érzékeltette a számok növekedését, 2017-ben 20, 2020-ban 200 bejelentés érkezett, 2021-ben eddig már 400 bejelentést regisztráltak. A legtöbb bejelentés Tusnádfürdőről érkezett. Mint mondta, a csendőrség mindenkit arra biztat, ha medvével találkozik, vagy ha már kint van a helyszínen a csendőrség, ne lépjenek közbe, ne próbálják az állatot elhajtani.
– Egy Kovászna megyei településen a falu lakói közbeléptek, elkergették az állatot, de rossz irányba kényszerítették, s a vad rossz irányba menekült, menekülés közben pedig megtámadt egy kisgyereket – hívta fel a figyelmet a csendőr.
Elhangzott az is, hogy az áldozatok többnyire mezőgazdaságban dolgozók és pásztorok. A csendőrségi szóvivő kiemelte, hogy a medve nem vadászik emberre, nem tekinti élelemnek, csupán akkor támad, ha veszélyben érzi magát vagy táplálékát. Felhívták a figyelmet arra is, hogy a medve ellen nincs esélye az embernek.
A szóvivő figyelmeztetett arra is, hogy az adott térségben tartózkodók kerüljék a RoAlert-rendszeren érkező értesítésben megjelölt helyszínt.
– Az esetek nagy többségében munkatársaimnak az eltávolítás folyamatában még arra is kell figyelniük, hogy ne hajtsák a medvét a fotózó emberek felé. Életveszélyes helyzetbe sodorják ezzel elsősorban önmagukat, és nehezítik kollégáim munkáját – fűzte hozzá Gheorghe Suciu csendőr.
Keresik a kedvező megoldást
Demeter László biológus, a Hargita Megyei Természetvédelmi Ügynökség vezetője elmondta, szeretné megkapni a mindenki számára kedvező megoldást. Emlékeztetett arra, hogy még a szakma véleménye is megoszlik e kényes problémáról.
– Mindenki másképp közelíti meg a témát, ezáltal ellentétek alakulnak ki erdészek, vadászok, természetvédők között – mondta.
Demeter László rámutatott, hogy a nagyragadozók jelenléte heves vitákat vált ki, amelyek aztán kiterjednek más, mélyebben gyökerező társadalmi problémákra is, és könnyen politikai konfliktusokhoz vezethetnek. A tényekkel alátámasztott vitákra éppúgy szükség van, mint a költséghatékony és az állomány megőrzését célzó hosszú távú megoldásokra.
– Sajnos egyelőre nincs finanszírozás a megelőzési intézkedésekre, amelyek segítségével megkönnyíthetnénk a mezőgazdaságban dolgozók munkáját – jelentette ki, hozzáfűzve: – Az azonnali beavatkozást illetően a vadászok a Medve Akcióterv által kaptak némi segítséget – tette hozzá Demeter László.
A Life Euro Large Carnivores az Európai Unió által támogatott projekt, célja olyan felületet biztosítani, ahol az EU-ban élő érdekcsoportok információkat gyűjthetnek össze és oszthatnak meg egymással az emberek és a nagyragadozók együttélésével kapcsolatban. Így a társadalmi, gazdasági és ökológiai kihívások megoldását célzó módszerek széles körben elérhetővé válnak. Az olyan témák, mint a monitoring, az ember és a vadvilág közti konfliktusok csökkentése és megelőzése, a személyes vagy vagyonbiztonsággal kapcsolatos aggodalmak, az állattartási gyakorlatok, az orvvadászat, valamint a gazdasági lehetőségek és befektetések szintén fontos részét képezik a LIFE-projektnek.
Adorján Zsófia