NEEEM a nők elleni erőszakra
A nemzetközi nőnap kapcsán indult tegnap az RMDSZ Nőszervezetének NEEEM (Nők Elleni Erőszak Elleni Mozgalom) elnevezésű kampánya. A tudatosítással a 2017-es, a nőkkel szembeni erőszak elleni küzdelem európai évébe kapcsolódva, erről a társadalmi jelenségről, valamint a szükséges törvénymódosításokat és a mentalitásváltást segítenék elő.
Tegnap a nőszervezet azzal a felhívással indította kampányt, hogy lemondanak a virágról, helyette közéleti személyiségeket szólaltatnak meg, akik az erdélyi magyar társadalomban még tabutémaként kezelt nők elleni erőszakra hívják fel a figyelmet.
Hivatalos adatok szerint Romániában minden harmincadik másodpercben megvernek egy nőt. Ugyanakkor az Európai Unió 2016-os adatai szerint Európában átlagosan minden harmadik nőt ért élete során fizikai és szexuális bántalmazás. Minden második nőt ért már szexuális zaklatás. Húsz nőből egyet erőszakoltak már meg. A nők ellen elkövetett bűncselekmények között egyértelműen a családon belüli erőszak a leggyakoribb halálozási ok Romániában, minden évben több mint 200 nő válik a családon belüli erőszak halálos áldozatává.
Az RMDSZ Csík Területi Nőszervezete is szervesen bekapcsolódik a tematikus évbe. Lőrincz Csilla elnök a Hargita Népének azt mondta, hogy elsősorban a civil szervezetek támogatására számítanak, de bárki javaslatát szívesen fogadják, hogy milyen rendezvényekkel lehet a tudatosítást erősíteni.
– Egyik legfontosabb célkitűzésünk, hogy olyan törvényjavaslatot fogalmazzunk meg, amellyel hatékony eszközt adunk a hatóság kezébe, hogy a családon belül elkövetett erőszakot megakadályozzák. Jelen pillanatban az a legnagyobb baj, hogy az eltiltási parancs kiadására 72 óra áll a bíró rendelkezésére. Továbbá a hatóságoknak semmilyen beleszólása nincs abba, hogy mi történik a zárt ajtók mögött – fejtette ki a legégetőbb problémákat a nőszervezeti elnök.
A nőszervezet álláspontja szerint magában a törvénykezésben is szemléletváltásra van szükség. Nemcsak arra van ugyanis szükség, hogy a nőt kiemeljék az ártalmas környezetéből és otthont biztosítsanak nekik, hanem a bántalmazónak is lehetőséget kell adni, hogy szakszerű körülmények között beszélhessen a problémájáról, akár erre a célra létrehozott rehabilitációs központokban.
Lőrincz Csilla szerint aggasztóak a hivatalos országos adatok, mert azok messze nem fedik a valóságot. 2014-ben például 130 ezer – családon belüli erőszakra vonatkozó – bejelentés érkezett a 112-es segélyhívó számon, de tényleges panaszt a hatóságoknál végül csak 12 ezren tettek. A nőszervezeti elnök szerint a valós szám sokkal magasabb lehet. Az éves kampány egyik legfontosabb célkitűzése lesz arra bátorítani a bántalmazott nőket, hogy ne féljenek felvállalni a sérelmeiket, és szót emelni ellenük.
Márk Boglárka