Hirdetés

Múzsák és erények jegyében keltek útra

Hatodik alkalommal szervezte meg idén a Vallásszabadság Lovas Zarándoklatot Demeter Sándor Lóránd székelyderzsi unitárius lelkész. Ezúttal Székely­keresztúrt és térségét választották a hiterősítő zarándoklat helyszínéül.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 3 perc
Múzsák és erények jegyében keltek útra
Lelki feltöltődés lóháton Fotó: Demeter Sándor Lóránd

A Magyar Unitárius Egyház megalapításának 450. évfordulója alkalmából rendezték meg először a Vallásszabadság Lovas Zarándoklatot, azóta pedig minden évben más-más úti célokkal vágnak neki a zarándokútnak. Az eseményt rendszerint júliusban szervezik meg, hiszen a lovasok ezáltal is emlékeznek János Zsigmond első erdélyi fejedelemre, aki július 7-én született, és akinek uralkodása idején kihirdették a vallásszabadság törvényét. A lovasok július 1-jén indultak útra a székelyderzsi Vallásszabadság emlékhelytől és az egykori történelmi Keresztúrszéket járják körül. Tavaly Kalotaszegre zarándokoltak.
– A székelykeresztúri Unitárius Gimnáziumban több jeles évfordulót is ünnepelünk idén, többek között 160 évvel ezelőtt hunyt el Koronka József, a gimnázium építtetője, egykori igazgatója. Mindezek tiszteletére választottuk az idei zarándoklatunk helyszínéül Székelykeresztúrt és térségét – mondta a lelkész.
Hozzátette, az idei jelmondatuk Múzsák és erények volt. Idén tizenkét lovas vállalta a hétnapos zarándoklatot, és közel kétszáz kilométert tettek meg az elmúlt hét alatt. Mindannyian tapasztalt lovasok, általában visszatérők, akik az elmúlt években is részesei voltak a zarándoklatnak. A résztvevők általában szülő, esetleg nagyszülő-gyermek párosok, így a családon belüli kapcsolatok is nagy hangsúlyt kapnak a zarándoklat során.

Demeter Sándor Lóránd
– A csapat egészségesen indult el, és úgy is tért vissza, két új fiatal, váltólovas is belekóstolhatott idén a zarándoklat világába. Rendkívüli élményekben volt részünk. Az erényekben való fejlődésben Franklin Benjamin – tudós, államférfi, a Függetlenségi nyilatkozat egyik aláírója, aki egyébként unitárius volt – volt segítségünkre. Minden napra választottunk egy olyan személyt, aki motivált bennünket, aki által a hálaérzéstől a nemzetszereteten át, az egyenes gerincig való megállásig több mindent gyakorolhattunk – fogalmazott .
Elmondta, a test, lélek és szellem egységére helyezték ezúttal is a hangsúlyt, tették mindezt úgy, hogy közben harmóniában voltak a lovakkal. Útjuk során Bencédet, a Kalonda-tetőt, Firtosváralját, Énlakát, Kőrispatakot, Bö­zöd­újfalut, Kissolymost, Szé­kely­szenterzsébetet, Szé­kely­keresztúrt, Simén­fal­vát, Szent­miklóst, Tarcsa­fal­vát, Me­de­sért és Kiskedét is érintették, és így tértek vissza Székelyderzsbe. Székely­ke­resz­túron idén újdonságként egyfajta nyílt napot tartottak a lovas zarándokok megállójuk során.
– A gimnázium bentlakásának udvarán a helyi gyerekek megismerkedhettek a lovakkal, és ki is próbálhatták a lovaglást, mi pedig kiselőadásokat tartottunk a helyieknek. Ló, zarándoklat, lelki élet, lovas hagyományőrzés volt a fő téma – részletezte a lelkész.
Hozzátette, az eseménynek jövőre is lesz folytatása, akkor Aranyosszék lesz az úti céljuk. 
– Jövőre százéves lesz az unitárius egyház énekeskönyve. Ennek szerkesztője Várfalváról származott, ezért is folytatjuk ott a zarándoklatunkat – tette hozzá a lelkész. 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!