Most születnek a húsvéti bárányok
Bár a nyugati keresztény vallási felekezetekhez tartozók idén a megszokottnál is korábban, március 27–28-án ünneplik a húsvétot, a rövidebb hizlalási idő ellenére sem lesz hiány az ünnepi asztalra szánt bárányhúsból. A napokban ellett fiatal állatok – ha az anyajuhokat megfelelően abrakolják – az ünnepig hátralevő hetekben még sokat fejlődnek, gyarapodnak – állítják a lapunknak nyilatkozó juhosgazdák. Az árakat azonban most még nem találgatják.
[caption id="attachment_22124" align="aligncenter" width="1000"] Napos bárányok Mátéfi Domokos magyarandrásfalvi farmján. Nem tartanak hiánytól húsvétkor a juhosgazdák Fotó: Domján Levente[/caption]
Ezekben a napokban születtek, illetve születnek azok a bárányok, amiket anyajuhok tején hizlalva a Hargita megyei juhosgazdák szűk két hónapon belül a húsvéti ünnepi asztalokra szánnak. A bárányok súlygyarapítására azonban a juhtartóknak nem sok idő áll rendelkezésére: a nyugati keresztény vallások ugyanis idén a szokásosnál is korábban, március utolsó vasárnapján ünneplik az Úr feltámadását, miközben a görögkeleti egyházak ugyanerre csak május első napjaiban kerítenek sort.
A húsvét előtti bárányértékesítési lehetőség természetesen a helyi juhosgazdáknak sem közömbös. Egyes gyergyói gazdaságokban az anyajuhok ellése – első hullámban – már decemberben elkezdődött, a homoródmenti településeken január közepén indult, míg az alcsíki juhászatokban – inkább a későbbi, őszi bárányértékesítésre számítva – bárányok idén még nem születettek számottevő számban.
Homoród: jól állnak, de szükséges az abrakolás
A Homoród vidéki juhászatokban a juhok ellése január közepén kezdődik és rendszerint február végéig tart – mondta el érdeklődésünkre Molnár József, a Homoródi Juh- és Kecsketenyésztők Egyesületének elnöke.
– Van, akinél már nagyon előrehaladt. Olyan gazda is van, akinek már kétszáz, átlag 5 kilósan született gyönyörű báránya van. Ott nincs hiba. De olyan is van, akinél még csak most kezdenek fialni – mondta Molnár. Hozzátette, a húsvéti ünnepek közelsége nem okoz gondot: hat hét alatt már nagyon nő a bárány, így a január közepén 5 kilósan született bárányok március végére a 20 kilós vágósúlyt is gond nélkül elérik. De a súlygyarapodás mértéke a törzsállomány milyenségétől is függ, illetve, hogy az anyajuhokat a gazda mivel takarmányozza.
– Aki abrakolja, annak a bárányai is hamarabb nőnek, szerintem az állomány negyede lefial olyan időben, hogy legyen annyi tejesbárány az ünnepre, amennyinek lennie kell – tette hozzá a homoródi juhosegyesület elnöke.
Gyergyó: decemberi első bárány
Gyergyóban viszont már decemberben megszülettek az első bárányok, ám a gazdák mégsem maradéktalanul boldogok. Gáll József, a Gyergyói Juhtenyésztők Egyesületének elnöke szerint a térségükben eddig az anyajuhok 30 százaléka fialt meg: a bárányok 4 és 6 kiló közötti súllyal születtek.
– Volt egy ellési hullám decemberben, most csend van. Ikerellés kevés volt, és az állományszámhoz képest maga az ellés is kevés. Mindenki arra panaszkodik, hogy a juhok egy redben fiaztak, az utóbbi két hétben viszont bárány csak elvétve született – tudtuk meg Gáll Józseftől, a Gyergyói Juhtenyésztők Egyesületének elnökétől. A húsvéti keresletet viszont ki tudják elégíteni: azok a gyergyói termelők, akik a húsvéti bárány vágásával és értékesítésével foglalkoznak előre gondoskodnak az ünnepi időszakra szükséges mennyiség biztosításáról.
– Pluszmennyiség nem lesz, de amennyire kereslet van, azt tudjuk biztosítani – erősítette meg Gáll.
Alcsík: későbbre tervezett fialtatás
Alcsíkon viszont az anyajuhok tömeges ellése még nem kezdődött el: született már néhány bárány, de nem sok, a java ezután következik – mondta el lapunk érdeklődésére Balló István, a csíkszentimrei Sullató Juhtenyésztők Egyesületének elnöke.
– Február elején kezdenek tömegesen elleni. Ez a húsvétibárány-felhozatal szempontjából ugyan gondot jelent, de a nagyobb juhosgazdák inkább már az őszi értékesítésre álltak át. Nem húsvétkor értékesítik a bárányokat, emiatt az őszi fedeztetést is úgy időzítik, hogy a bárányok később szülessenek, emiatt könnyebb a teleltetés, tavasszal nagyobb a tejmennyiség. Abban érdekeltek, hogy a nyájat késő őszig kint tudják tartani, sőt takarmányspórlási céllal a juhokat még a mostani enyhe időben is kijáratják – magyarázta Balló. A bárányok későbbi születése, illetve a húsvéti ünnepek közelsége inkább a néhány anyajuhval rendelkező kisgazdáknak okoz problémát: a késői ellések nyomán nekik nem igazán lesz eladó tejesbárányuk, más értékesítési lehetőség pedig számukra nem mutatkozik – véli az alcsíki juhosegyesület elnöke.
Csíkban sem lesz bárányhiány
Erőss Attila, a Csíki Juhtenyésztők Egyesületének vezetője viszont nem aggódik a húsvéti báránykínálat miatt: azt mondja, ha csak betegség vagy valamilyen váratlan esemény nem tizedeli meg az állományt, a húsvéti bárányokból Csíkban sem lesz hiány.
– Megkezdődtek az ellések. Ikerbárány is elég sok van. Nagyjából az állomány 40-50 százaléka fialt meg, de egy hét alatt megbárányzik az egész. Hogy gond lesz-e eladni a bárányt, azt nem tudjuk. Azt akkor tudjuk meg, mikor odakerülünk – jegyezte meg Erőss. A Csíkszentmiklóson jelentős, közel ezerfős juhállományt nevelő gazda becslése szerint a napokban született bárányok húsvétra, levágva közel 10-12 kilósak lesznek.
10-15 kilós súlycsoportban értékesíthető bárányokra számít az ünnepek kapcsán a szentábrahámi Mátéfi Domokos is. A Magyarandrásfalván 550 anyajuhval gazdálkodó tenyésztő viszont a napokban született bárányok eladását inkább a nyári időszakra tartogatja. – Fejünk is, és bárányt is szoptatunk. Tej is van, a bárány is nő, és munka sincs annyi. Sok kollégámmal mostanában így csináljuk. Ezt látjuk gazdaságosabbnak – ismerte el Mátéfi.
Újabb nehéz év elé néznek
Ami az árakat illeti, a húsvéti bárányok esetében Molnár József szerint még korai beszélni: a szakember amúgy a létszámgyarapodás miatt nem számít árnövekedésre az anyajuhok esetében sem.
– Nagyot szaporodott a juhlétszám. Felpumpálták az emberek, s már ez önmagában az árak hullámzását eredményezi. De tény: tavaly a selejtezés sem a legjobban ment, mert az állatokat nem tudták eladni. Ugyanakkor a felvásárlók a berbécsbárányokért is 5 lejt kínáltak. Úgy gondolom, idén se fog jobban menni, az árak csak jövőtől fognak feljebb menni. De ahhoz még egy évnek el kell telni – jegyezte meg a homoródi juhosgazdák szervezetének vezetője.
Nem túl optimista az idei kilátásokat illetően gyergyói kollégája sem: Gáll József úgy gondolja, a viszonteladók ősszel ismét csúfolkodni fognak a felvásárlási árakkal. Elmondta, a gyergyói juhtenyésztők az anyajuhokért 160 és 280 lej közötti árat kaptak, míg a hizlalt bárányok felvásárlói ára élősúlyban 6 lej körül alakult.
– Őszinte legyek? Attól tartok, az idei év az árak terén olyan se lesz, mint a tavalyi. Ez az üzletpolitika. Én azt tanácsolom a gazdáknak, hogy ami bárányt húsvétkor el tudnak adni, azt használják ki, mert az a biztos. Hogy ősszel mi lesz, mit ajánlanak és mit engednek ki az országból, azt nem lehet tudni – jegyezte a gyergyói szakegyesület elnöke.
Mátéfi Domokos viszont reméli, hogy a bárányaiért tavaly kínált 8 lejes árat a felvásárló idén is tartani tudják. – Még lett volna vagy 60-70 nőstény, amit el akartam volna adni, de összességében nem panaszkodhatom – tette hozzá a szentábrahámi gazda.
Domján Levente