Képekbe zárt haza, Gyergyószentmiklósra érkezett a vándorkiállítás
Sepsiszentgyörgy és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklósra, a Tarisznyás Márton Múzeumba hozza Képekbe zárt haza című, Weinstock Ernő fotográfus munkáiból és hagyatékából készült kiállítását a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. Az időszakos vándorkiállítás hely- és kortörténeti jelentőségű – hangzott el a tárlat megnyitóját népszerűsítő hétfői sajtótájékoztatón.
Március 19-én, 18 órától nyílik kiállítás a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumban Weinstock Ernő észak-erdélyi fotográfus 1940 és 1944 közötti időszakban készült fényképeiből, valamint személyes tárgyaiból. A tárlat anyagának egy részét már hétfőn délelőtt elkezdték a helyükre pakolni.
Dr. Sári Zsolt, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum általános főigazgató-helyettese, a kiállítás kurátora elmondta, hogy „a nagyváradi születésű Weinstock Ernő az első világháború után hozta létre saját vállalkozását, és néhány éven belül Magyarország legjelentősebb képeslapkiadója lett”. A zsidó családban született és a holokausztot is túlélő fotográfus képeit – sokszor települések megrendeléseire – úgy készítette, hogy képeslapként eladhatók legyenek.
– A legjelentősebbek, amikor az épületekről készített képeket, hiszen ezek azok, amelyekkel a települések hírüket vihették, és a legszebb oldalukat tudták megmutatni. Nagyon sok olyan fotó van, amely a természeti örökséget mutatja: például a Gyilkos-tó környékén készült sok felvétel, illetve megjelenik továbbá a fotográfus néprajzi érdeklődése is, hiszen Bánffyhunyadon népviseletet is fotózott – összegezte a kurátor.
A kiállítás érdekessége, hogy Weinstock az első világháborúban a hadseregben dolgozott, ráadásul a légierőnél volt fényképész, az egyik állomáshelye pedig Csíkszeredában volt. Az akkor készült háborús fotók, valamint légi felvételek is láthatók lesznek a kiállításon. A vándorkiállítás, a szerdai megnyitót követően, május közepéig lesz látogatható Gyergyószentmiklóson.