Mintagazdák kerestetnek
Három év szünet után ismét meghirdette pénzdíjas mintagazda-programját a megyei önkormányzat vidékfejlesztési egyesülete. Ezúttal – három kategóriában – a megye legkiválóbb juh- és szarvasmarha-tenyésztőinek, zöldség- és gyümölcstermesztőinek, illetve nagykultúrás növénytermesztőinek jelentkezésére számítanak.
[caption id="attachment_50200" align="aligncenter" width="1000"] Terepszemlén a bírálóbizottság. Idén újra keresik a mintagazdákat Fotó: Domján Levente / archív[/caption]
Szakmailag felkészült, munkájukat odaadással végző, tevékenységük bemutatása révén pedig mások számára is példaként állítható gazdálkodókat keres Hargita Megye Tanácsának Vidékfejlesztési Egyesülete. A három év kihagyás után újra meghirdette mintagazda-programra június 30-ig várják a gazdák jelentkezését – mondta el tegnap lapunk érdeklődésére Márton István, a Vidékfejlesztési Egyesület igazgatója.
A Hargita megyei mezőgazdászok a mintagazda-programba három különböző kategóriában nevezhetnek: az ún. nagykultúrák csoportjában a megye legkiválóbb pityóka-, búza-, árpa- és cukorrépa-termesztőit keresik, emellett külön kategóriát hirdetnek a zöldség- és gyümölcstermesztők számára, míg a harmadik csoportba a megye legfelkészültebb állattenyésztőinek – szarvasmarha-, juh- vagy kecsketenyésztőinek – jelentkezésére számítanak. Újdonság, hogy a mintagazdák elbírálását és díjazását a mezőgazdasági szakemberekből álló zsűri ezúttal nem külön térségi – Csík, Udvarhely és Gyergyó –, hanem megyei szinten végzi: a kategóriák harmadik helyezettjeinek tevékenységét 1000 lejjel, a második helyezettekét 1500 lejjel, míg a kategóriagyőztes mintagazdákat 2500 lejjel jutalmazzák. Az elismerés részeként a szakszerűen gazdálkodó, tevékenységükre és környezetükre odafigyelő, farmjaikat, telephelyeiket rendezetten, gépeiket megfelelően karbantartó állattartókról és növénytermesztőkről a Vidékfejlesztési Egyesület kisfilmet is készít, és mint követendő példákat, megyeszerte népszerűsítik.
– Példaként szeretnénk állítani mindenki elé, aki gazdálkodik, hogy lássák, a mezőgazdaságból itthon is képes megélni az, aki ezt a munkát odaadással, komolysággal és nem utolsósorban, szaktudással végzi – jegyezte meg a Vidékfejlesztési Egyesület vezetője.
Márton István elárulta, a programra jelentkező gazdákat a bizottság tíz szempont szerint pontozza: a nagykultúrákat termesztő gazdák esetében például külön odafigyelnek a munkálatok gépesítettségére, sőt a traktorok, mezőgépek állapotára, tárolási körülményeire is. Az állattenyésztők esetében a legelőket és a nyári szállásokat, illetve a fiatal, utánpótlás-állomány gondozásának módját is szemügyre veszik, de külön figyelmet fordítanak a termelésellenőrzés alatt levő egyedek számára és minőségére.
– Aki mintagazda módon gazdálkodik, annak nemcsak a mezőn vagy a legelőn, hanem otthon, a gazdaságában, a gépparkjában és az istállójában is rendnek kell lennie – hangsúlyozta Márton István.
A Hargita megyei mintagazda-programba jelentkezők nevezésüket, részvételi szándékukat legkésőbb június végéig a karikascsilla@hargitamegye.ro, erdelymonika@hargitamegye.ro, szakacstamas@hargitamegye.ro e-mail-címeken vagy a 0740–169850 és 0740–122490-es telefonszámokon jelezhetik.
Domján Levente