Hirdetés

Mesterekkel muzsikálnak

Népszerű a Régizene Fesztivál Nyári Egyeteme, amelyen kilenc mesterkurzus közül választhattak az érdeklődő muzsikusok. A tanulók pénteken fognak fellépni, hogy bemutassák a közönségnek mindazt, amit ezen a héten tanulnak, gyakorolnak. Kedden a Zengő Térben a gyermekek is zenélhetnek, este pedig a csíkszeredai származású Gábor Előd koncertezik.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc
Mesterekkel muzsikálnak
Zajlik az oktatás a Petőfi Sándor Általános Iskolában. Pénteken koncerteznek Fotó: László F. Csaba

Mintegy nyolcvanan iratkoztak be a Csík­sze­re­dai Régizene Fesztivál Nyári Egye­te­mé­nek mesterkurzusaira, amelyen hangszeres tapasztalattal rendelkező, tíz éven felüli hallgatók vehetnek részt péntekig. Az érdeklődők kilenc tanfolyam közül választhattak – van például csembaló, lant, gitár, furulya, fuvola mesterkurzus –, emellett szabadon választható és minden diák számára nyitott az énekmondó klub, a reneszánsz együttes mesterkurzus és a reggeli tánc is. A Nyári Egyetemnek idén a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola ad otthont, ahol tegnap délelőtt már felcsendültek a régizene különleges hangszerei. A Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenyét péntek délután rendezik meg. 
Silló Dalma Orsolya, a Hargita Megyei Kulturális Központ munkatársa és a Nyári Egyetem programfelelőse érdeklődésünkre elmondta, hogy a résztvevők többsége középiskolás diák vagy egyetemi hallgató, de vannak tíz éven felüli gyerekek is, és a legidősebb tanuló hetvenéves. A mesterkurzusra néhányan érkeztek Magyarországról, Németországból és Svájcból is, de a többség romániai.

– Úgy gondolom, hogy a résztvevőknek a szakmai fejlődés mellett fontos az is, hogy a Nyári Egyetemen viszontlátják egymást. A tanulás mellett közösségi élményt is nyújtanak a mesterkurzusok

– vélekedett.

László F. Csaba
Nagyon népszerű a barokk hegedű, és sokan jelentkeztek a viola da gamba és a violone mesterkurzusokra is. Mint megtudtuk, az utóbbi hangszerek oktatása ritkaságszámba megy az országban, ugyanis Romániában sehol máshol nem lehet ezt tanulni. A csíkszeredai származású, de Kolozsváron élő Csata István visszatérő oktató a viola da gamba és violone mesterkurzuson. A többi kurzus oktatójával összehangolják a felkészülést, hiszen pénteken 15 órakor mindannyian fellépnek a kurzuszáró hangversenyen.

– A „gambások” általában kezdők, ezért jó, hogy a diákok közös fellépésen adják elő az itt megtanultakat. Túl nagy stressz lenne szólóműsort játszaniuk

– tette hozzá Csata István, aki egyébként a Barokk Fesztiválzenekar koncertjén is fellép péntek este a Szent Ágoston-templomban.
A Nyári Egyetemen közreműködők segítenek az oktatóknak és diákoknak. Garai Zsolt orgonista és csembalista – aki Nagyváradról érkezett Csíkszeredába – csembalón kíséri a tanulókat. Elmondása szerint a kíséret harmóniát ad a dallamnak, akár hangszerről van szó, akár énekhangról. Visszatérő vendégként úgy véli, hogy a Csíkszeredai Régizene Fesztiválnak mindig kellemes, családias hangulata van.

– Ebből is látszik, hogy a zene jó hatással van a lélekre

– tette hozzá.
A Régizene Fesztiválon ma délelőtt zenés játékokkal várják a gyerekeket a Zengő Térbe, ahol a kicsik természethez, növény- és állatvilághoz kapcsolódó gyermekdalokat, énekeket tanulhatnak. Ritmushangszerekkel, furulyával, interaktív mesemondással vezetik be az érdeklődő gyermekeket a régizene világába. Délután tárlatvezetés lesz a Csíki Székely Múzeumban a Mikó-vár története című kiállításon, este pedig a csíkszeredai származású Gábor Előd lép fel a Szent Kereszt-templomban. Gábor Előd jelenleg a brassói operaház zenekarának hegedűse és a Concerto Spiralis régizene-együttes tagja, a mai koncerten Johann Sebastian Bach szólóhegedűre írott három szonátáját és három partitáját adja elő, műsorának címe Sei solo, amely olaszul azt jelenti, hogy egyedül vagy.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!