Hirdetés

Mesterek inas nélkül

Hajdanán Szolgáltatás Kisipari Szövetkezet néven ismerték, jelenleg a Szolgáltatás Szövetkezeti Társaság nevet viseli. Noha létezéséről kevesen tudnak, még mindig több kisipari szolgáltatóegységet működtet Csíkszeredában. A szakemberhiány őket is érinti, nincs utánpótlás.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 4 perc
Mesterek inas nélkül
A kisipari szövetkezet mosodájában. Lesz-e utánpótlás? Fotó: László F. Csaba

Hiába próbálunk benyitni a megszokott helyen, a mozi sarkánál lévő órásműhelybe, ugyanis jó ideje zárt ajtó fogad, a váltásban dolgozó két órásmester elhunyt.
– Egyelőre úgy néz ki, hogy nincs, aki átvegye a helyüket – mondta kérdésünkre Fábián Miklós, a Szolgáltatás szövetkezet elnöke –, így a műhely bezárt, talán örökre.
A szövetkezet székhelye nem messze az órásműhelytől, a Majláth téren, a borbélyműhely és a fodrászműhely fölött található. 
Ott kerestük fel a szövetkezet elnökét, hogy az általa vezetett tömörülés jelenéről és kilátásairól beszélgessünk.
A csíkszeredai kisipari szövetkezet jelen pillanatban is működtet mosodát, látszerészetet, ékszerészetet, fodrászatot, illetve nemrég még működött a korábban említett órásműhely.
Korábban a kisipari szövetkezetek szövetségekbe tömörültek.
– A szövetkezetekre vonatkozó, jelenleg is hatályos törvény 2005-ben jelent meg, a megyei vagy más szövetségekbe való tömörülésre vonatkozó előírásai nem voltak kötelező jellegűek – jegyezte meg Fábián Miklós –, nem éreztük szükségét, hogy megyei szövetséget hozzunk létre, hogy esetleg újabb befizetési kötelezettségeink legyenek egy megyei szövetkezeti szövetség felé.

Vlaicu Lajos
Órásműhely órásmester nélkül Csíkszereda központjában. Lejárt az ideje

Szakemberhiány

Egyik legnagyobb gondnak a szakemberhiányt jelölte meg a szövetkezet vezetője.
– Országos viszonylatban problémát okoz a szakember-utánpótlás – hívta fel a figyelmet az elnök. – Elenyésző az, amit az Országos Kézműves Együttműködés Szövetsége (UCECOM) országos szinten tenni tud ebben a kérdésben.
Mint mondta, a megyei szövetkezeti szövetségek is hasonló elv alapján működtek volna, néhányan csatlakoztak is hozzá, de Hargita és Kovászna megye nem tette meg, amikor lehetőség lett volna erre, ők nem látták jelentőségét a szervezethez való csatlakozásnak, s korábbi elhatározásuk mellett továbbra is kitartanak.
– Az energiaárak csökkentésében nem tudnak segíteni, nem termelünk sorozatgyártásban, így a piacon való érvényesülésben sem tudnak igazából segíteni. Tehát mi értelme lett volna? – tette fel a költőinek szánt kérdést. – Teljes mértékben a helyi gazdaság erejétől függünk, s ugyanazok a jogszabályok érvényesek ránk is, mint a többi gazdasági szereplőre.
A szövetkezet működésével kapcsolatban elmondta, hogy az év eleji közgyűlésen határoznak az éves stratégiáról. Ezen a fórumon döntenek a beruházásokról is. Mint mondta, idén is szeretnék fenntartani jelenleg működő szolgáltatásaikat, egyelőre nem tervezik bővíteni azok skáláját.
– Manapság a beruházáshoz és korszerűsítéshez sok pénzre van szükség, ráadásul hatalmas rizikóval jár. A kisipari szövetkezet nagyon nehezen tudja felvenni a lépést a szolgáltatói palettán található versenytársakkal, hiszen minden ágazatban vannak már konkurensek – szögezte le az elnök, hangsúlyozva, hogy a minőségi munka biztosítása érdekében a jelenleg működő kisipari szolgáltatásokra koncentrálnak, segítik őket a szükséges eszközök beszerzésével.

Mit kellene tenni?

– A versenyképesség növelése érdekében elsősorban pénzügyi reformra lenne szükség, ugyanis nálunk a kisiparosok a nyersanyag feldolgozása révén kétkezi munkájukat adják el a megrendelőknek. Mondanom sem kell, hogy sok esetben az anyagi juttatás elmarad a mester munkájának értékétől – mondta Fábián Miklós –, a környéken a kisipari szövetkezetben dolgozók talán még mindig messze áron alul dolgoznak.
Véleménye szerint az állam leginkább az adóterhek csökkentésével segíthetné a kisiparban dolgozók mindennapjait.
– Hargita és Kovászna megyében a legalacsonyabbak a bérek, és ez azt mutatja, hogy mindkét megye gazdasága nagyon gyenge lábakon áll – hívta fel a figyelmet Fábián. – Csíkszereda megyeszékhely, de nincs ipara, a vásárlóerő is csökken, pedig itt sokan egymás munkája után élünk. A tudásunkat, a kétkezi munkát eladjuk, de ez visszafogó erőként van jelen a piacon, különösen a kisipart illetően – fűzte hozzá.
Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a rendszerváltást követően elmaradt a szakemberek szervezett utánpótlása, a hiány erőteljesen érződik napjainkban.
– Vegyük csak a városban az egyik legfájóbb esetet, az órásmesterek hiányát. Régen Aradon képezték ki a jobbnál jobb órásmestereket, ez megszűnt. Az ékszerészeket, elektroműszerészeket is az ország különböző pont­jain működő szakemberképző mű­helyekben tanították be, de ezek is rég megszűntek – mondta az elnök. – Korábban a hálózat kinevelte a maga szakembereit, a kilencvenes évekre azonban ez megszűnt, mindenki üzletelni kezdett, könnyebben akart pénzt keresni. Állítom, a jó szakember a kétkezi munkája után megél, anélkül, hogy aggódnia kellene a megélhetéséért, vagy egyetemet végzett volna.
Az elnök hangsúlyozta, hogy mindezek dacára a szövetkezet minden évben pozitívan zárta az évi mérleget, sőt gazdasági mutatóik alapján az országos élvonalba tartoznak.
Végezetül megjegyezte, hogy kisiparosokról manapság egyre ritkábban hallani, mert megszűnt a hálózat.Talán eljárt az idő a kisipari szövetkezetek fölött?
– Pedig mi létezünk – jegyezte meg –, azonban legtöbb esetben a termelői szféra már finanszírozza a fiatal szakemberek képzését, így a fiatalok sok esetben hozzánk el sem jutnak. Mókuskerékben vagyunk: nincs rendes átlagkereset, egyre kisebb az igény az általunk kínált szolgáltatásokra. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy mi a lakosság zsebéből élünk, ha kevés a pénz, akkor mi sem tudunk utánpótlást biztosítani – szögezte le az elnök.
Saját példáját hozta fel: 1978-ban állt munkába, és azóta a szövetkezetben dolgozik. Véleménye szerint nem kell száz munkahelyet váltani, ahol dolgozni kezd az ember, onnan el is lehet menni nyugdíjba, de kitartásra van szükség.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!