Videó – Megyei kórház: hárman vesztették el látásukat fél szemükre
Három beteg elvesztette a látását fél szemére, a 14 endoftalmitisszal fertőzött beteg közül, akiket január 12-én, illetve 13-án műtöttek meg szürke hályoggal a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti osztályán. A fertőzést a kórházba bevitt, nem megfelelően fertőtlenített eszközök okozták. Hargita Megye Tanácsa kivizsgálja az ügyet – hangzott el többek közt az egészségügyi intézmény, illetve Borboly Csaba tanácselnök pénteki sajtótájékoztatóján.
Konrád Judit kórházmenedzser elmondta: január 12–13-án műtöttek meg 14 beteget szürke hályoggal. Közülük a 12-én műtötteket már 13-án visszahívták endoftalmitisz gyanújával. A vizsgálatok után kiderítették, hogy valóban megfertőződtek. Ezt követően kezdték el kivizsgálni, hogyan fordulhatott elő a fertőzés. Először teljes bizonyossággal nem tudták megállapítani a fertőzés forrását. Ekkor kezdtek arra gyanakodni, hogy a műtétekhez használt eszközök nem voltak kellő mértékben fertőtlenítve.
[caption id="attachment_145076" align="alignnone" width="1000"] Dr. Konrád Judit kórházmenedzser és dr. Bodó Pál, a szemészeti osztály vezetője Fotó: László F. Csaba[/caption]
Az intézményvezető elmondta: a 14 beteget már kiengedték a kórházból, közülük három esetben súlyos következményekkel járt a fertőzés. Mint később dr. Bodó Pál, a szemészeti osztály vezetője elmondta, három esetben nem tudták megmenteni a betegek szemgolyóit, így fél szemükre látásukat vesztették. Konrád Judit ugyanakkor elmondta: rövid és középtávú változtatásokat fognak végrehajtani a szemészeti osztályon, addig a sepsiszentgyörgyi megyei sürgősségi kórházhoz irányítják el a sürgősségi eseteket. Amíg nem vizsgálják felül a fertőtlenítési eljárásokat, addig nem hajtanak végre műtéteket a szemészeti osztályon.
– Sajnálatunkat fejezzük ki a történtek miatt, minden intézkedést meghozunk, hogy ez soha többé ne forduljon elő – jelentette ki Konrád Judit.
Dr. Bodó Pál ugyanakkor arról számolt be, hogy a fertőzést elkapó 14 beteg közül ötnek javul a látása, három betegnél egy újabb műtétet kellett végrehajtaniuk. A szemgolyó belsejéből kellett eltávolítsák az elhalt szöveteket.
– Próbáltunk küzdeni azért, hogy a többi betegnek is megmaradjon a szemgolyója, ugyanis tudtuk, hogy mennyire agresszív fertőzésről van szó. Több ezer sikeres műtét után elmondhatom, hogy ilyennel még nem találkoztunk. Teljesen új eset volt. Három esetben el kellett távolítani a szemgolyó belsejét, ami azzal járt, hogy arra a szemükre teljesen elvesztették látásukat – részletezte az osztályvezető orvos. Hozzáfűzte: további hat beteg esetében a látásuk romlott a szürkehályog-műtét előtti állapotához képest, ugyanakkor nekik meg tudták menteni a szemgolyójukat. Panaszmentesek lettek a betegek, további kezeléseket kapnak, hogy javítsanak a látásunkon.
Borboly Csaba, a megyei tanács elnöke ugyanakkor elmondta: a megyei önkormányzat is ki fogja vizsgálni az esetet, a kórház vezetőtanácsának három megyei önkormányzati képviselő is tagja. Ugyanakkor hangsúlyozta: nem a kórház működését teljes egészében jellemző hiba történt.
[caption id="attachment_145087" align="alignnone" width="1000"] Dr. Sergiu Sîngeorzan Fotó: László F. Csaba[/caption]
Dr. Sergiu Sîngeorzan, az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések ellenőrzésére működő kórházi szolgálat vezetője a kórház belső vizsgálati eredményeit ismertette. Elmondta: a bajt nagy valószínűséggel a nem megfelelően fertőtlenített műszerek okozták. Mindaddig, amíg nem vizsgálják át teljes egészében a szemészeti osztály működését, az zárva marad. A teljes személyzet új képzést kapott, hogy hasonló eset még egyszer ne fordulhasson elő. Ugyanakkor nem tudták egyértelműen azonosítani a fertőzés származási helyét. Hozzáfűzte: minden bizonnyal a kórházi vagy az orvosi személyzet vitte be véletlenül a fertőzést.
Munkatársaink a Hargita Megyei Orvosi Kollégium állásfoglalását is kérték, amint érkezik válasz, cikkünket frissítjük.
HN-összeállítás