Megnéztük az e-SIGUR rendszer radarjainak működését
Megyénkben is alkalmazzák az e-SIGUR sebességmérő rendszerben használt intelligens radarokat. A sebességhatár túllépése mellett sok más szabálysértést, például az autóvezetés közben történő mobiltelefon-használatot is észleli az alig egy hónapja működő készülék – hangzott el a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szerdai sajtótájékoztatóján.

Március elejétől az egész ország területén, így a Hargita megyei utakon is használják az e-SIGUR ellenőrző és bírságoló rendszerben alkalmazott lézeres radarokat. Az említett rendszer egy integrált közúti forgalomfigyelő projekt része, mely mobilradarokat, videó- és számítógépes rendszereket alkalmaz a közlekedési szabálysértések észlelésére és szankcionálására. A forgalmat figyelő programot a Román Rendőrség a Közlekedési Minisztériummal együttműködve bonyolítja le.
Több mint egy kilométerre ellát
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrei szerdai sajtótájékoztatón ismertették az e-SIGUR működését, beszámoltak az eddigi tapasztalataikról, és a sajtó képviselői működés közben is megfigyelhették az új radarokat.
Mint az eseményen Cetean Răzvan rendőrfelügyelő-helyettes elmondta: a TruCAM II típusú műszereket mozgatható, háromlábú állványra helyezik ki jól látható helyekre.
A forgalmat folyamatosan rögzítik, 1200 méterről, 0,33 másodperc alatt képesek bemérni a járművet.
Az új, fejlett technológiát alkalmazó radarok nagy teljesítményű, nagy felbontású képeket készítő videókamerával és lézeres sebességmérővel vannak felszerelve, a rendszer pedig azonosítja a jármű márkáját, típusát, rendszámát, de még a sofőr nemét is, valamint rögzíti a kihelyezés helyszínét és az időpontot is. Ezeket a lézeres sebességmérőket a közlekedésrendészek önállóan és e-SIGUR rendszer keretében is használhatják.
Nem ajánlott a válaszadás elmulasztása
A radarok által rögzített képeket a Román Rendőrség speciális szerverére továbbítják azok elemzése, jogi intézkedések megállapítása és alkalmazása céljából.
Elsősorban a sebességhatár túllépését büntetik, de az intelligens radar rögzíthet más szabálysértést is, mint például az autóvezetés közben történő mobiltelefon-használat, a biztonsági öv használatának elmulasztása, az agresszív vezetési stílus, szabálytalan előzés vagy felfüggesztett rendszámú jármű vezetése.
A szabálysértés észlelését követően a járművet nem állítják meg a forgalomban, hanem a lehető legrövidebb időn belül (általában másnap) azonosítják, majd írásban, postai úton kézbesített, a bírságról szóló jegyzőkönyvvel értesítik a jármű tulajdonosát. A jármű tulajdonosának öt napon belül köteles közölnie a vétkes sofőr személyazonosságát, az értesítésben kért adatok alapján. Ennek elmulasztása 1820 és 4050 lej közötti pénzbírsággal sújtható. A sofőrt az azonosítás után a törvényeknek megfelelően büntetik.
Telefonálót is fogtak
A Hargita megyei rendőrség jelenleg 21 ilyen radarral, de csupán öt állvánnyal rendelkezik, ezeket lehetőleg olyan helyszínekre helyezik ki, ahol gyakoriak a szabálytalanságok vagy gyorshajtás miatt bekövetkező balesetek.
Az e-SIGUR lézeres radarokat minden esetben jelölt rendőrautók közelében használják.
Március 5. és április 3. között – vagyis csaknem egy hónap alatt – a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrei hat szabálytalanságot észleltek az e-SIGUR rendszer által, ebből öt a sebességhatár túllépése, egy pedig autóvezetés közbeni mobiltelefon-használat volt, ezeket összesen 3060 lejre büntették – ismertette Rusu Tünde rendőrfőfelügyelő-helyettes.
A sajtótájékoztatót követően működés közben is szemügyre vehettük a lézeres mobilradart, amelyet a csíkszeredai Brassói útra helyeztek ki a közlekedésrendészet munkatársai. Élőben láthattuk, hogy az eszköz mennyire hatékony és pontos, a rögzített képminőség is kiváló, de a megközelítőleg húszperces tesztelési időszak során egyetlen gyorshajtást sem vett nyilvántartásba a készülék, ugyanis valamennyi autóvezető észlelte a rendőri jelenlétet, és senki nem közlekedett 50 kilométer/óránál nagyobb sebességgel.