Meglepetés a javából

Alina Rotaru-Kottmann bronzérmet nyert vasárnap távolugrásban a Budapesten zajló atlétikai világbajnokságon. A hazai sportsajtó ezúttal is távol maradt az eseményektől, pedig 2009 óta ez volt a román atlétika egyetlen világbajnoki érme. Helyszíni tudósításunkat olvashatják.

Szép Zoltán
Román vb-érem tizennégy év után. Szép Zoltán Alina Rotaru-Kottmann-nal Fotó: Szép Zoltán

A román atléta bronzérme meglepetés volt a javából, hisz a döntőbe a kilencedik helyen kvalifikálta magát. Alina Rotaru-Kottmann a fináléban az utolsó ugrása előtt még a hatodik helyen állt, aztán kockáztatott, és jól tette, hisz a homokban 6,88-nál landolt. Ez a teljesítmény elég is volt a bronzéremre, és a román lányból előtörtek az érzelmek. Örömében ugrált, miközben azt kiabálta: „Ez az első érmem!” Az aranyérmet a szerb Ivana Vuleta szerezte meg, aki 7,14 méterrel hozta az idei év eddigi legjobb teljesítményét. Ezüstérmes az amerikai Tara Davis-Woodhall lett 6,91 méteres ugrással. Az egészben az a bosszantó, hogy ha magamat és Kádár Zoltán kollégámat nem számítjuk, a román sportsajtó egyetlen újságírót sem akkreditált a budapesti atlétikai világbajnokságra, vagyis a helyszínen a román lány csak nekem nyilatkozhatott anyanyelvén. Az ország, amelynek az érmet szerezte, alig tud a létezéséről, persze ilyenkor aztán előkerülnek a politikusok, sportvezetők, akik a siker láttán megpróbálnak népszerűséget kovácsolni az egészből. Őszintén mondom, tegnap délután kicsit olyan érzésem támadt, mint a tavalyi úszó-világbajnokságon, amikor David Popovici aranyérmes lett, és a köztévé szégyenszemre nem is mutatta a futamát. Akkor legalább volt elvétve egy-két román újságíró a helyszínen, és másnapra többen is megjelentek, mint darazsak a nyári melegben, de a helyzet változatlan. Romániában a sportsajtó kimerül a fociban, annak is a legaljában, a becalizmusban, miközben Nicoleta Grasu diszkoszvető tizennégy évvel ezelőtti bronzérme után ez volt az ország első világbajnoki érme. Románia egyébként tizenhat sportolóval (kilenc nő és hét férfi) vesz részt a budapesti atlétikai világbajnokságon, köztük van egy erdélyi magyar lány is, a kolozsvári Miklós Andrea, aki 400 méteres síkfutásban bejutott a ma esti elődöntőbe.