Ma is irányt mutat a boldog emlékű püspök
A boldog emlékű Márton Áron püspök ma is azt üzenné: „Ha Istennel végezzük dolgunkat, ha Őt tesszük az első helyre, és rá hagyatkozunk, jobban látjuk és könnyebben megéljük nehézségeinket” – ezt mondta Bara Ferenc pápai káplán, nyugalmazott plébános, a szent életű püspök egykori titkára. Amint arról már korábban is beszámoltunk, szombaton, Márton Áron születésének 125. évfordulóján immár tizedik alkalommal tartanak megemlékezést Csíkszentdomokoson, és felavatják a püspökről elnevezett látogatóközpontot is.
Bara Ferenc pápai káplán, nyugalmazott csíkdánfalvi plébános személyi titkára volt Márton Áronnak. Lapunk érdeklődésére elmondta, a szent életű püspök nagyságát abban látja, hogy elkötelezett volt népe, egyháza és Isten iránt. Feladatát pedig olyan mély felelősséggel végezte, hogy akár az életét is odaadta volna az említettekért.
– Márton Áron püspök úr mindig megbeszélte a Jóistennel a fontos dolgokat. Hirtelen az jut eszembe, hogy ha nehéz ügyet kellett megoldanunk, nekem csak annyit mondott: „Fiam, erre rá kell aludnunk.” Tudtam, hogy ez az éjszaka mit jelent. Ez virrasztásban és imádságban töltött idő volt. A püspök úr az Istenre hagyatkozva, kötelességét teljes lelkiismerettel végezve élte az életét egészen halála pillanatáig – mondta Bara Ferenc, akit arról is kérdeztünk, hogy szerinte mit üzenne Márton Áron a ma emberének.
– Ha Istennel végezzük dolgunkat, ha Őt tesszük az első helyre, és rá hagyatkozunk, jobban látjuk és könnyebben megéljük nehézségeinket, mint ha a saját tudásunkra hagyatkoznánk – hangsúlyozta a püspök egykori titkára.
Megemlékezés a püspök szülőfalujában
Szombaton, Márton Áron születésének 125. évfordulóján immár 10. alkalommal tartanak megemlékezést a püspök szülőfalujában, Csíkszentdomokoson. Lázár Csilla, a helyi Márton Áron Múzeum igazgatója érdeklődésünkre elmondta, azért is fontosak ezek az évenkénti megemlékezések, mert Márton Áron a 20. század történelmi eseményei során tanúsított magatartása nagyon sok ember számára példaértékű. Azt tapasztalják, sokakat érdekel az, hogy miként alakult a boldog emlékű püspök élete a különböző nehéz helyzetekben, hogyan viszonyult a konfliktusokhoz, és a főegyházmegye vezetőjeként hogyan tudott olyan döntéseket hozni, amelyeket utólag is igazolt a történelem.
– Az idei szervezéssel kapcsolatosan volt bennünk egy kis visszafogottság, hiszen nem lehetett tudni, hogy a járványhelyzet hogyan alakul, ezért olyan történészi konferenciát, amely hosszabb, zárt térben együtt töltött időt jelentene, nem terveztünk, viszont az idei program is nagyon színesre alakult. Tavaly december óta minden hónap utolsó szombatján imádkoztunk a püspök úr boldoggá avatásért, mindig volt valamilyen csoport, amelyért kiemelten imádkoztunk. Februárban a gyermekekért, a fiatalokért, az iskolásokért volt az imaalkalom, és ez azért is volt kiemelten lényeges, mert Márton Áron is fontosnak tartotta a nevelést. Elméletben és gyakorlatban is nevelt, helyettesítő tanárként és pedagógiai folyóirat szerkesztőjeként is dolgozott. A februári alkalomra a gyermekeknek online vetélkedőt szerveztünk, amelynek során nagyon szép munkák születtek. A gyermekek Márton Áron püspök életének különböző helyszíneiről készítettek maketteket, amelyeket szombaton ki fogunk állítani – mutatott rá Lázár Csilla.
Szombaton délelőtt 10 órától ünnepi szentmisével zárul a megemlékezést megelőző ima-
kilenced. A szentmisét dr. Kovács Gergely, a főegyházmegye érseke mutatja be, majd Marton József nagyprépost Márton Áron és Csíkszentdomokos címmel tart előadást, 12 órától megáldják az újonnan épített multifunkcionális Márton Áron Látogatóközpontot. Azt követően bemutatják Az erdélyi püspökök székesegyháza című kötetet is, amely tulajdonképpen egy kézírásos könyv fakszimile- és forráskiadása, amelyet Bernád Rita, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Levéltár főlevéltárosa szerkesztett. Bernád Rita elmondta, az 1949-ből származó, 150 lapos – egy nővér által jegyzett – kézirat és a hozzá kapcsolódó lelkicsokrok tartalma ma is aktuális.
Biró István