Köszönjük a virágot!

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 3 perc

Március 8-án a nemzetközi nőnap alkalmából a nőknek virágot szoktak adni, kis figyelmességekkel ünneplik őket otthon, az iskolában és a munkahelyen. A férfiak kis ajándékokkal kedveskednek, kifejezik hálájukat a nők munkájáért, és elmondják, hogy milyen nélkülözhetetlenek a hölgyek az életben. Arról viszont kevesebb szó esik, hogy a nemzetközi nőnap világszerte nem azért nőnap, hogy ünnepeljük a nőket, és megköszönjük munkájukat, hanem azért, hogy felhívjuk a figyelmet a női egyenjogúságra és a nők emberi jogaira. 
Azt is kevesen tudják, hogy a romániai #KöszönjükAVirágot (románul: #MulțumescPentruFlori) feminista csoportok hálózata évek óta minden márciusban tüntetéseket szervez és közzéteszi a manifesztumát, amelyben a nőkkel szembeni hátrányos megkülönböztetés megnyilvánulásaira hívják fel a figyelmet. Azzal kezdik nyilatkozataikat, hogy köszönik a március 8-ra kapott virágot, de inkább tiszteletet, egyenjogúságot kérnének.


Hirdetés


Tavalyi közleményükben a figyelmet egy civil szervezet kutatásának eredményeire hívják fel, amely szerint Romániá­ban 2020 és 2021 között a 171 román állami kórház közül mindössze 59 intézményben hajtottak végre terhességmegszakítást kérésre. Máshol visszautasították a kéréseket, de az orvosok magánklinikákon jól kerestek a nők szerencsétlenségén, hiszen akár 4500 lejt is elkérhettek egy terhességmegszakításért. A mozgalom szervezői szerint ezeknek az orvosoknak a nem kívánt terhesség anyagi forrást jelentett, kihasználva a teherbe esett nők kiszolgáltatott helyzetét.
Korábban a családon belüli erőszakra hívták fel a figyelmet, és bár szép virág a tulipán, az országos rendőr-főkapitányság közrendvédelmi osztályának közleménye szerint a tavalyi év elejétől szeptember végéig 79 442 esetben kérték a rendőrség beavatkozását családon belüli erőszak miatt. Az adatok szerint a családon belüli erőszak körébe tartozó bűncselekmények áldozatai közül 8152-en voltak férfiak, 6541-en kiskorúak és 30 716-an nők. És ezek „csak” azok az esetek, amelyekről az áldozatok értesítették a hatóságokat.
A világjárvány miatti korlátozások bevezetése után a nők bizonytalan munkakörülményei miatt is felszólaltak a tüntetések szervezői, hiszen a pandémia ideje alatt nélkülözhetetlen munkát végeztek: egészségügyi dolgozókként, szociális munkásokként, nevelőkként, tanárokként, takarítókként vagy élelmiszerbolti eladókként, logisztikai dolgozókként vagy szezonmunkásokként, háztartásbelikként, gyermek-, idős- és beteggondozókként dolgoztak, fenntartva a társadalom működését. Mint írták, ennek ellenére a főként nők által végzett, nélkülözhetetlennek tartott munkákat gyakran rosszul fizetik, és nem értékelik a társadalomhoz hozzáadott tényleges értékeknek megfelelően.
De mondok mást: nemrég – március elején – Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter közölte, hogy a nők bruttó átlagbére meghaladta a férfiakét. Azt viszont nem árt tudni, hogy az Eurostat adatai szerint a bérkülönbség eddig sem volt nagy, de a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete (EIGE) felmérése szerint nemi egyenlőség tekintetében Románia az utolsó helyen áll az unióban.
A nemzetközi nőnap a munkásmozgalomból ered, és a nők egyenjogúságáért az, ami. A március 8-i virág helyett az év többi részében jobb lenne erre figyelni.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!