Korodi Attila: vállalkozóbaráttá vált egy év alatt Csíkszereda
A nehézségek ellenére sikeresnek ítélete polgármesteri mandutáma első évét Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, aki tegnap este tartotta meg évértékelő sajtótájékoztatóját. Úgy vélte: vállalkozóbarát lett időközben a megyeszékhely.
Az elöljáró tizenkét pontra bontva elemezte az általa vezetett önkormányzat egyéves tevékenységé, amelyet jó alapnak nevezett a következő időszakra készülve. Korodi Attila szakterületekként vette sorra az elmúlt év történéseit.
Gazdaság és kultúra
Az évértékelő sajtótájékoztató első felében a polgármester a megyeszékhely gazdasági és kulturális teljesítményét elemezte. Úgy vélte, vállalkozóbarátabb lett Csíkszereda, és értelemszerűen a városháza is, amit annak tulajdonít, hogy pénzügyi kedvezményeket vezettek be a vállalkozók számára. Az egyik ilyen kedvezmény a közélelmezési tevékenység engedélyezését szabályzó éves illeték csökkentése volt. Továbbá a városházán informálisan megalakult a gazdasági konzultatív tanács, amely szintén a vállalkozók érdekeit szolgálja.
– A vállalkozóbarát városháza azt jelenti számunkra, hogy inkubátorházakat hozunk létre, stratégiai megállapodásokat kötünk, valamint létrehoztunk konzultatív tanácsot a vállalkozói szövetségekkel – részletezte Korodi.
Ezenkívül szót ejtett Csíkszereda idegenforgalmáról, amelyet különböző kulturális és sportesemények szervezésével támogatott az önkormányzat.
Közösségi élet
A kulturális és gazdasági szakterületek mellett a polgármester kiemelten foglalkozott a Csíkszeredaiak közösségi életével is. Elsősorban az idősek helyzetére tért ki, akiknek mindennapi életét akadálymentesített közlekedéssel, újrafestett átjárókkal és a közvilágítás fejlesztésével segítette a városháza. A közösségi életüket úgy próbálták meg élénkíteni, hogy nyugdíjas klubokat hoztak létre, valamint megállapodtak a Gyualfehérvári Caritasszal, akik elvállalták a nappali nyugdíjas foglalkozások kialakítását. A csíkszeredai nagycsaládosok segítségére az önkormányzat nagycsaládos kártyát bocsátott ki, bővítették a védőnői hálózatot, valamint Sógor Enikő alpolgármester vezetésével megalakult a családok konzultatív tanácsa.
A csíkszeredai fiatalokat illetően a polgármester úgy fogalmazott, hogy az ő helyzetük a legkomplexebb. A generációk közötti különbségek áthidalásához, az önkormányzat folyamatosan tartja a kapcsolatot a csíkszeredai diákszövetségekkel. Ezenkívül a lakásépítési engedélyek kiadásának folyamatát a bürokrácia csökkentésével próbálják gyorsítani.
További prioritások
Az oktatást illetően a polgármester elmondta, hogy jelenleg továbbra is az épületek felújítására összpontosítanak. A közbiztonságon is igyekeztek javítani: megalakult a helyi rendőrség, valamint okos jelzőlámpákat helyeztek ki, új körforgalmakat hoztak létre. Korodi elmondta: számítanak az Anghel Saligny fejlesztési program forrásaira. Ebből ugyanis az elfeledettnek nevezhető városrészeket – például Szécsenyt, Csibát – próbálják felzárkóztatni.
Az elöljáró hozzátette: az elmúlt évben nagy hangsúlyt fektettek a piacok korszerűsítésére, és az övezeti városrendezési tervek (PUZ) rendezésére is. A közlekedés és parkolás korszerűsítésére vásároltak három autóbuszt, továbbá 20 ezer négyzetméteren aszfaltoztak. Korodi ugyanakkor kiemelten beszélt a sporttámogatásokról is: a járványhelyzet okozta kiesésekre való tekintettel idén csaknem kétmillió lejjel adtak többet a sportegyesületeknek, -kluboknak. Mint részletezte, az FK Csíkszereda labdarugó- és a Csíkszeredai Sportklub jégkorongcsapat a járványhelyzet okozta bevételkieséseit szeretnék csökkenteni a csaknem kétmillió lejes anyagi támogatással. A polgármester ugyanakkor a városháza nyitottságát hangsúlyozta: jövőre is fontosnak tartják, hogy kikérjék a lakosság véleményét a döntések előkészítésekor.
Adorján Zsófia