Hirdetés

Keserű jövő vár az édesszájúakra

Idén januártól jelentősen megemelkedett a cu­kor­tar­talmú termékek áfája: azok­ra a termékekre, amelyek százgrammonként tíz gramm hozzáadott cukrot tar­tal­maznak, tíz százalékkal magasabb áfát kell fizetni. A vállalkozóknál könnyen ment a számlázási rendszer átállí­tá­sa, ám máris a vásárlók számának csökkenésével szembesültek.

Pál Emil
Becsült olvasási idő: 3 perc
Keserű jövő vár az édesszájúakra
Csökkent a forgalom. Luxuscikké válik a sütemény? Fotó: Hodgyai István

Számos új adóterhet hozott az idei év, ezek közül igencsak kitűnik a cukortartalmú termékekre kivetett adó emelése. A hatályos rendelkezés szerint minden olyan élelmiszer után, melyben százgrammonként tíz gramm cukor található, 19 százalékos áfát kell fizetni, amelyek pedig ezt az értéket nem haladják meg, 9 százalékos áfakötelesek. Magára a cukorra ez az adóteher nem érvényes, csak azokra a termékekre vonatkozik, amelyekben hozzáadott cukor van. A rendelkezés ugyanakkor azt is szabályozza, hogy fagylaltozók és cukrászdák esetében, ha helyben fogyasztja a vásárló az adott terméket, kilencszázalékos áfát kell fizetnie, az elvitelre eladott termékre viszont tizenkilenc százalékos áfát.
A szé­kely­ud­var­he­lyi Ág­nes­ca­ke cukrászdában gyorsan ment a számlázási rendszer átállítása, de több terméket le kellett venniük kínálatukból, hogy vásárlóik ne szembesüljenek jelentős drágulással. Berszán Barna, a cukrászda egyik ügyvezetője elmondta, receptjeik többségében az alapanyagok minősége miatt nem haladja meg az említett értéket a hozzáadott cukor mennyisége, így náluk nem lépett érvénybe a 19 százalékos áfateher.


Hirdetés

– A vásárlók érdekében lemondtunk azokról a receptekről, amelyekben a cukor mennyisége átlépi a szabályozott értéket, a megmaradt termékeink árán pedig nem emeltünk. Egyelőre szembenézünk azzal, hogy kisebb profitra teszünk szert

– közölte Berszán. 
Egy másik helyi cukrászdát felkeresve megtudtuk, hogy a január elsejétől hatályba lépett szabályozás tovább rontotta a korábbi áremelések miatt amúgy is megcsappant forgalmat. A cukrászda vezetője elmondta, nemcsak a profit visszaesésével, de a termékek előállításához szükséges alapanyagok árának ingadozásával is szembe kell nézniük, ami bizonytalanságot okoz.

Hodgyai István

– Termékeink többségében meghaladja a határértéket a hozzáadott cukor tartalma, így adott esetben 2‑3 lejjel is többe kerülhet egy termék – közölte, hozzátéve, hogy a jelenlegi helyzet így is jobb a 2010‑es adóterhek mértékéhez képest, hiszen akkor 24 százalékos áfával kellett számolni a sütemények árát.

Több, specifikus kérdés is felmerült a szabályozás kapcsán: hogy a kávé milyen áfával értékesíthető, hiszen annak árába a cukrot is beleszámolják, vagy hogy szükséges-e a cukrászdák által árusított szendvicsekre is 19 százalékos áfát számolni. Megkeresésünkre a megyei adóhatóság vezetője, Dimén Hunor Dénes oszlatta el a kétségeket: a kávévásárlásra a tizenkilenc százalékos áfa érvényes, ez alól kivételt képez, ha olyan menüt rendel a fogyasztó, ami eleve tartalmazza a kávét. A szakember szerint egyéb termékek esetében az adott üzlethelyiség felelőssége, hogy mekkora áfát tesz a termékeire, ám ennek csak a vásárlók pénztárcája látja kárát. Mint mondta, az online számlázási rendszernek köszönhetően minden eladás megjelenik a pénzügyi hatóság felületén, így a vállalkozások nem tudnak azzal csalni, hogy a magasabb áfával eladott termékek után kevesebb adót fizetnek be.

Hodgyai István

– A lényeg az, hogy ne fizessenek be kevesebbet a számlázott vagy a szabályozás szerint előírt értékeknél, mivel azokat az állam a cég költségén fogja behajtani

– hangsúlyozta.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!